https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/greenpeace-cr-hnuti-duha-a-centra-pro-dopravu-a-energetiku-stanovisko-ekologickych-organizaci-k-dohode-o-cistem-prumyslu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Centra pro dopravu a energetiku: Stanovisko ekologických organizací k Dohodě o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal)

3.3.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise minulý týden představila návrh strategie Clean Industrial Deal (CID), tedy Dohody o čistém průmyslu. Cílem dohody je vytvořit podmínky pro dekarbonizaci evropského průmyslu, posílení jeho konkurenceschopnosti a posílení evropské strategické autonomie v klíčových sektorech budoucnosti. Tato iniciativa, která navazuje na Zelenou dohodu pro Evropu, by měla vytvořit strategický rámec na příštích pět let a přispět k posílení evropské konkurenceschopnosti při splnění ambiciózních klimatických cílů a zajištění energetické bezpečnosti v turbulentní geopolitické situaci.
 
„Evropská komise musí řešit celý rozsah existenčních krizí, které mají sociální i environmentální dopady na evropské občany, nejen zaostávání evropského průmyslu. Konkurenceschopnost a dekarbonizace nejdou proti sobě, naopak jsou úzce propojené, proto je důležité využít příležitosti s nimi spojené. Průmyslová strategie EU musí navazovat na již schválené klimatické cíle tak, aby byla zajištěna návaznost a konzistentnost politík i investiční jistota v celé EU. Vést globální závod v oblasti čistých technologií a zároveň zajistit dostupné ceny energií z domácích zdrojů a předcházet dopadům klimatické změny může EU jen vyvážením dekarbonizace s konkurenceschopností a sociální soudržností,“ uvedla Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR.

Nevládní organizace, dlouhodobě usilující o ochranu klimatu a životního prostředí, připravily k představené Dohodě o čistém průmyslu společné stanovisko, ve kterém vyjadřují své obavy i očekávání ohledně nového návrhu.

Shodují se, že nejlepším způsobem, jak zachovat dlouhodobou prosperitu a zajistit energetickou bezpečnost Evropy, je vytvoření komplexní průmyslové strategie, která umožní přechod k udržitelnému hospodářskému modelu a zároveň sníží závislost na fosilních palivech. Navrhovaný rámec proto musí usilovat nejen o dekarbonizaci a podporu obnovitelných zdrojů, ale také reflektovat potřebu snížení energetické a materiálové náročnosti, přechod k oběhovému hospodářství a zajištění sociální soudržnosti. Zároveň je důležité přesměrovat finanční prostředky od fosilních dotací k investicím do čistých technologií a k cílenému zjednodušení regulačního rámce tak, aby odstranil zbytečné národní bariéry a poskytl podnikům potřebnou právní jistotu pro budoucí investice.

„Vývoj ve světě ukazuje, že Evropa opravdu potřebuje změnit přístup a zbavit se závislosti na dovozu fosilních paliv a vytvořit nezávislou a bezpečnou energetickou základnu. K tomu je ovšem třeba prosperující průmysl. Bez oceli, betonu či strojíren větrné elektrárny nepostavíme. A zároveň bez větrných elektráren nebude dostatek cenově dostupné elektřiny pro průmysl. Energetická politika se však musí změnit i v sociální oblasti, aby například investice do zateplování domů pomáhaly všem skupinám obyvatel a zejména těm, jenž jsou ohroženi energetickou chudobou způsobenou vysokými cenami fosilních paliv a špatným stavem budov,“ pokračuje Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA:

Dopad jednotlivých kroků představených v rámci Clean Industrial Dealu na Česko bude známý až po zveřejnění detailů připravovaných opatření a navazujících legislativních aktů, které přijdou v nejbližším období.

Heda Čepelová, expertka na klimatickou politiku Centra pro dopravu a energetiku (CDE) dodala: „Pro Českou republiku je dekarbonizace ekonomiky zvlášť závažná výzva vzhledem k vysokému podílu tradičního výrobního průmyslu na zaměstnanosti i hospodářské produkci. Návrh Evropské komise pro nás otevírá důležitou debatu o tom, jak dekarbonizaci průmyslu v nejbližších letech financovat a jaké výsledky od ní očekávat. Česko by tuto změnu nemělo prováhat, ale naopak proaktivně udávat směr k udržitelné modernizaci ekonomiky. Oddalování potřebné změny ekonomického modelu by jen zvýšilo rizika nadměrných nákladů na kompenzace a neefektivních investic.“


reklama

Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Centra pro dopravu a energetiku

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

3.3.2025 14:13
Stanovisko I.G. ke Greenpeace, Hnutí DUHA a Centra: OMG, copak vám není jasné, že o vaše stanoviska už nikdo nestojí? Přestaňte se ztrapňovat a odeberte se do Ruska za vašimi chlebodárci :D
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.3.2025 18:20 Reaguje na
proč se prudit, to obecné žvatlání nestojí ani za komentář.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.3.2025 14:21
Předně je potřeba postavit dostatek tiskáren na peníze, z nichž se všechny ty sny budou financovat. Toto si EU-papaláši a ekologické organizace neuvědomují?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.3.2025 18:32 Reaguje na Jiří Svoboda
klima alarmistické organizace nemají za nic zodpovědnost, proto si můžou pindat co chtějí a podle toho to taky tak vypadá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.3.2025 20:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Problém je, že mají vliv a politici se zaštiťují jejich "studiemi".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.3.2025 18:19
https://www.osel.cz/13934-vyreseni-zahady-ledovych-dob-vedci-je-konecne-propojili-s-orbitalnimi-cykly.html
Cituji
Díky předešlému výzkumu víme, že ačkoliv Milankovićovy cykly fungují prakticky neustále, ledovými dobami se projevují zřejmě jen tehdy, když hladina oxidu uhličitého v atmosféře poklesne pod určitou mez. Barker a spol. si dovolili předpovědět budoucí vývoj cyklu ledových dob a dospěli k přesvědčivému údaji. Mají-li pravdu, do začátku příští doby ledové zbývá asi 10 tisíc let.



Doba ledová by byla pro naši civilizaci nejspíš konečná, jistá smrt pro většinu lidí, i když záleží samozřejmě na tom, k jaké dospějeme civilizační úrovni. Může být velmi různá, od galaktické civilizace až po pár tlup lovců sběračů. Barker s kolegy ale jedním dechem dodávají, že pokud oxid uhličitý vydrží nejméně na dnešní úrovni, jsme snad za vodou a příští doba ledová jen tak nebude.



Naše nemotorné klimatické snažení se tím pádem dostává mezi dva mlýnské kameny. Nemá smysl si nalhávat, že by bylo nějak příznivé, kdyby teplota dál dramaticky letěla nahoru další desítky let. Současně se ale ukazuje, že když řekněme nějakým kouzlem odčerpáme oxid uhličitý na preindustriální úroveň, naši potomci si budou muset připravit hodně teplé kožichy. Každopádně, nudit se určitě nebudeme.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.3.2025 20:05 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zdá se, že pro vás je důležitější, co bude za 10 tisíc let než za 100.

Pokud v zemi zanecháme dost fosilních paliv, o dostatek CO2 v atmosféře se jistě někdo rád postará. Vaše starosti o budoucí potomky 500. generace jsou dosti zbytečné.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

3.3.2025 20:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Pro většinu je důležité co bude zitra nebo pozítří. Co bude za 100 let je každému fuk. Co bude za 10 tisíc let mě zajíma možná trochu vic ale jen z toho důvodu abych se dozvěděla zda se 12-ti tisícové ty cykly opravdu opakují.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2025 08:47 Reaguje na Alena Lyskova
Z hlediska klimatu bude zítra a pozítří nerozlišitelně stejně jako dnes. V tom ty lidi i vás mohu uklidnit. Takto se dívat na problém klimatické změny nedává smysl.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.3.2025 12:30 Reaguje na Alena Lyskova
Tak na zjištění, že to zatím na další dobu ledovou nevypadá a tedy, že ty 12tisíc let trvající cykly nemusí naštěstí fungovat, nemusíte čekat dalších 10 tisíc let. To snad vidíte již nyní.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

3.3.2025 21:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Každopádně buďme rádi, že se od chladného, neúrodného období po třicetileté válce v Evropě nyní zase trochu oteplilo.
A ještě nějaký nárust čistého CO2 bude spíš užitečný, než plně ve světě nastoupí dominance obnovitelných, čistých, recyklovatelných zdrojů energie někdy za 30 či více let.
Ideologické či hysterické uspěchávání dekarbonizace není potřeba, nové zdroje i elektromobilita musí zvítězit pouze vyšší kvalitou a nižší cenou, tak, jak doposud technický pokrok vítězil.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2025 08:51 Reaguje na Milan Vaněček
V principu to může být pravda, jen dosti pochybuji, že čisté zdroje a recyklace jsou schopny spontánně vytlačit suroviny z podzemí. Navíc za 30 let. To je směšná naivita.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.3.2025 12:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Když si promítnete vývoj posledních třiceti let tak proč ne.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.3.2025 14:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tady je něco podobného: https://www.osel.cz/13939-milankovicovy-cykly-v-klimatu-na-zemi.html#utm_content=sitenews&utm_term=osel&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.3.2025 20:33
To nemá chybu! OZE a hlavně větrné elektrárny snižují cenu elektřiny. Celý článek je EKO a bio.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

3.3.2025 20:41
Žijeme len raz, práve tu a reraz. Stopnout vešketou podporu pro Greenpeace, Duhu a ostatní příživníky ať si seženou sponzory na propagaci těch svých žvástů. Nikoho to už nezajímá. Tak dlouho nám to podsouvali a cpali ze všech stran, že už je nikdo nebere vážně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist