https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/iva-rerichova-kontroverzni-diskuze-o-zalohovem-systemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Andrea Brožová: Kontroverzní diskuze o zálohovém systému

27.2.2019
Diskuze o nakládání s odpady z obalů by měla být otevřená. Ilustrační snímek.
Diskuze o nakládání s odpady z obalů by měla být otevřená. Ilustrační snímek.
Foto | Steve / Flickr
Evropská unie i široká veřejnost řeší plasty a jejich dopad na životní prostředí. V Česku byla představena studie mapující možnosti zavedení systému vratných nápojových obalů. Studie pracovní skupiny Zálohujme nastartovala veřejnou diskuzi. Ne všichni však mají zájem na otevřené a faktické diskuzi.
 

Problematika jednorázových plastů je již dlouho v hledáčku Evropské unie i médií. Živě se diskutuje o možném zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. Bohužel, ne všechny diskuze jsou vedeny upřímným zájmem o otevřenost a transparentnost.

Organizace Spotřebitelské fórum, která se na svém webu představuje jako otevřená nezisková platforma pro komunikaci mezi občany, občanskými sdruženími, firmami a státem, uspořádala minulou středu v Praze kulatý stůl na téma „Zálohování PET lahví (nejen) očima spotřebitele“, na kterém hodlali diskutovat o studiích možného zavedení zálohového systému zpracovaných skupinou Zálohujme. Je smutné, že i přes několikeré urgence Spotřebitelské fórum zabránilo účasti zástupcům Karlovarských minerálních vod, jež jsou iniciátorem pracovní skupiny Zálohujme.

Manipulativní přístup organizátorů nás skutečně mrzí. Věříme, že i přesto bude diskuze v budoucnu co nejobjektivnější. Jen vzájemnou spoluprací a otevřeností můžeme dosáhnout zavedení nejlepšího řešení pro odporu oběhového hospodářství a nakládání s nápojovými obaly.


reklama

 
Andrea Brožová
Autorka pracuje v AMI Communications.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

27.2.2019 13:55
Jistě by stálo za to alespoň uvést, jaké jsou skutečné náklady (bez dotací) na výrobu plechovky a pet láhve z recyklovaných plechovek a pet lahví. Tím by měla solidní diskuse začít.
Odpovědět
ig

27.2.2019 15:17
A já myslel, že diskuse ve vší počestnosti proběhla a že jejím výsledkem je vycouvání ze záměru zálohovat lahve.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.2.2019 16:46 Reaguje na
Kdepak, on je to šílený byznys. I tu na Ekolistu v jiném článku přímo uvedli, že je to financováno z propadlých záloh. Ten systém znám z Německa, a tam skutečně je uděláno vše proto, aby se zálohovaná flaška vrátit nedala (dá se vrátit jen do některých prodejen v oblasti, kde byla koupena, má na sobě individuální čárkový kód vytištěný speciální barvou, která se rozmaže už při orosení láhve, a bez něj se flaška vrátit nedá, atd.).

Tahle zlodějina (a o nic jiného nejde) se svým provozovatelům prostě vyplatí, podobně jako třeba solární elektrárna.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist