https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ivan-obrusnik-je-nutne-zvysit-pripravenost-obcanu-na-povodne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Obrusník: Je nutné zvýšit připravenost občanů na povodně

22.9.2010
Šetrnější péče o krajinu pro snížení povodňového nebezpečí sama o sobě nestačí. Schopnost snižovat dopad povodně působením krajiny relativně klesá s rostoucí „silou“ povodně. U katastrofických povodní (u nás 1997 a 2002) může pozitivní vliv krajiny snížit úroveň povodňové hladiny či průtoku o cca 5 – 8%, avšak u menších a častějších povodní je pozitivní vliv krajiny relativně větší.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik odborníků a zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:

"Byla by šetrnější péče o krajinu dostatečným způsobem, jak snížit povodňové nebezpečí, nebo je lepší vsadit na technická řešení? Anebo by se lidé měli z povodňových oblastí úplně vystěhovat? "

Své odpovědi nám poslali:

Hodně záleží i na tom, zda byla krajina „nasycená“ předchozími srážkami či táním sněhu, pak se schopnosti krajiny pro snížení dopadu povodně snižují. Dá se říci, že nejlepší je kombinace technických i krajinných řešení, která je uzpůsobena konkrétní lokalitě. Ještě bych připomenul i využití nestrukturálních opatření jako je kvalitní výstražná služba a dobrá připravenost a tedy i adekvátní reakce obyvatelstva na povodňovou situaci. Podle Světové meteorologické organizace může dobrá výstražná služba a adekvátní reakce dalších složek krizového řízení snížit ztráty na majetku až o cca 30% a ztráty na životech na minimum. Právě proto je neustálé zlepšování výstražné služby pro povodně a další pohromy hlavním a dlouhodobým úkolem Českého hydrometeorologického ústavu.

V záplavových územích by mělo být obytných domů co nejméně, ale někde už se tomu nemůžeme vyhnout. Vystěhovat lidi z dosahu povodňových vln u nás to obvykle nejde vzhledem k hustotě osídlení a nedostatku vhodných volných míst pro stavbu domů.. Proto si lidé po povodni často staví domy znovu na tom samém místě, a co je nejhorší, se stejně nízkou schopností odolat povodni. Je s podivem, že takovéto stavby jsou při rekonstrukci území po povodni povolovány. Jedním z možných technických opatření – kromě hrází, polderů, přehrad apod. – je výstavba domů, které jsou mnohem odolnější vůči povodním. To je naprosto v souladu se závěry Světové konference o snižování katastrof (WCDR) v lednu 2005 v Kobe, která vytýčila strategii shrnutou v akčním plánu Hyogo (Hyogo Framework for Action – HFA) založenou na principu zvyšování odolnosti národů a komunit vůči přírodním katastrofám. Příkladem tohoto přístupu může být New Orleans, kde jsou po katastrofě způsobené hurikánem Katrina a následující povodni nové domy stavěny na cca 1 -1,5 m vysokých sloupech, což může při budoucích povodních značně pomoci.

Co je však u nás přímo zoufalé, je „zranitelnost“ infrastruktury silnic, tratí, mostů, kanalizace apod. Na ty nelze zapomínat a opět je stavět „odolnějším“ způsobem Obecně lze zdůraznit, že je třeba udělat co nejvíce výše zmíněných opatření a to jak krajinných, tak i technických, a vhodně je kombinovat. Je třeba si uvědomit, že povodně byly, jsou a budou a jak se říká, měli bychom se s nimi naučit žít, ale na jiné úrovni než tomu bylo dosud. Větší roli by měly hrát i pojišťovny, které by měly výstižněji ocenit odolnost daného domu vůči povodním a podle toho odvozovat výši pojistky, či pojištění domu dokonce odmítnout. K tomu by však mělo docházet spíše v extrémních případech. Výše pojistky by mohla být dobrým regulátorem a stimulátorem. Závěrem bych ještě připomněl nutnost zvyšovat povědomí a připravenost občanů na možnost zasažení povodní či jinou pohromou, což může značně snižovat ztráty na životech i majetku. S „výukou“ k této připravenosti by se mělo začít již na školách.


reklama

 
Ivan Obrusník
Autor je předseda českého národního výboru pro omezování následků katastrof a ředitel ČHMÚ
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist