https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakubn-hladky-stav-vody-na-orliku-kde-sledovat-informace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hladký: Stav vody na Orlíku – kde sledovat informace

13.11.2019
Stav vody v Orlíku 2019.
Stav vody v Orlíku 2019.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jakub Hladký / Rybo.cz
Protože bydlím kousek od Písku a poměrně často publikuji různé příspěvky a fotografie z Orlíku na internetu, Facebooku, Instagramu a i na svém rybářském blogu, stále více lidí se mě ptá na aktuální stav vody v přehradní nádrži Orlík. Rozhodl jsem se proto zdroje vyhledat a sepsat.
 

Mým domácím revírem je řeka Otava, nebo horní otavské rameno zmíněné přehradní nádrže, ale na „velkou“ vodu se také rád podívám. Zvláště na podzim, kdy utichne prázdninový mumraj a na přehradě i v jejím okolí se rozhostí ticho a klid.

Od podzimu 2019 nízký stav hladiny

Nyní na sklonku roku 2019 je z důvodu oprav a dalších prací na hrázi hladina opět výrazně dole a tak je možné vidět i mnohé rozvaliny zatopených staveb. Tento stav hladiny by měl trvat cca do dubna 2020.

Stav vody na Orlíku podzim 2018

Odhalují se tak původní břehy, pozůstatky sadů a samozřejmě různá stavení, která byla po desetiletí zatopená výtvory lidského snažení. A mnoho dalšího. Někdy to působí až strašidelně, když si člověk uvědomí celou historii a osudy místních rodin.

Kde sledovat aktuální stav hladiny

Je více zdrojů. Oficiální stránky, mobilní aplikace a několik celkem aktivních facebookových skupin. Dohledal jsem je a přidal na ně odkazy.

Mobilní aplikace Hladiny nádrží

Asi nejlepší pro sledování aktuálního stavu hladiny orlické nádrže je podle mě mobilní aplikace „Hladiny nádrží“. V ní si zvolíte nádrž ve spádovém povodí, popř. svou oblíbenou, a máte na svém mobilním telefonu kdykoli přehled o aktuální situaci. Já sám tuto aplikaci používám.

Zdarma ke stažení (android) v Google play

Oficiální web Povodí Vltavy

Pro náročnější pozorovatele hladiny Orlíku doporučuji sledovat web Povodí Vltavy. Web by sice potřebovat inovovat, ale informace poskytuje a lze se na jeho informační kvalitu spolehnout.

Fotografie a materiály od staré řeky

S nízkým stavem hladiny na Orlíku souvisí i odkrývání zatopených míst. Domy, vesnice, cesty, jezy a další objekty se opět ukazují a je vskutku na co se dívat. Proto jsem se pokusil i o odkazy na různé zdroje informací a fotografií.

Orlické facebookové skupiny a stránky

Vybral jsem ty, které jsou z mého pohledu zajímavé. A to jak informacemi ohledně stavu orlické hladiny, tak příspěvky rybářů, fotografů a dalších pozorovatelů v okolí Orlíku.

Víte o dalších zdrojích?

Budu velice vděčný, pokud mi pod článek do diskuse zašlete odkazy a prověřené zdroje nejen o aktuálním stavu hladiny přehradní nádrže Orlík, ale také zdroje, kde jsou umístěny informace o historii a především fotografie, nebo dokonce videozáznamy.


reklama

 
Další informace |
Text je převzatý z blogu Rybo.cz.

foto - Hladký Jakub
Jakub Hladký
Jakub Hladký je rybář a autor blogu Rybo.cz.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist