https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaro-jaromer-snehobila-volavka-bila-zahynula-kvuli-zapomenutemu-rybarskemu-vlasci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

JARO Jaroměř: Sněhobílá volavka bílá zahynula kvůli zapomenutému rybářskému vlasci

8.11.2019
Sněhobílá volavka bílá.
Sněhobílá volavka bílá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dnes jeden příběh se smutným koncem.
 

Vzácnější sestřenice volavky popelavé, sněhobílá krasavice volavka bílá zdobila od loňského podzimu Ptačí park v Josefově, zapózovala nejednomu fotografovi a potěšila nejedno oko návštěvníka.

Ačkoli volavky musí čelit nepřátelství mnohých rybářů, v Ptačím parku jsou všechny ptačí rybožravky vítané. A to nejen proto, že jde o ptačí rezervaci, ale i kvůli tomu, že volavky zde spolu s ledňáčky pomáhají vyčistit tůně od invazivní přemnožené rybky střevličky východní.

Občas si zalétnou zpestřit jídelníček na řeku, kde mají na úlovek políčeno i rybáři. Snadné kořisti - živé návnadě na vlasci - se jen těžko odolává.

Jedna z volavek proto slupla rybku s 2 cm háčkem a nadto se do vlasce tak neštastně zamotala, že při každém dalším pohybu se jí vlasec více a více zařezával do krku.

Rentgen zaseknutého háčku.
Rentgen zaseknutého háčku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Přes veškeré úsilí veterinářů už nebylo volavce pomoci. I když byl během operace při šetrné narkóze vyjmut háček, průchodnost jícnu zaškrceného od vlasce se již nepodařilo obnovit.

Případů ptáků zamotaných do vlasce či zraněných od rybářského háčku stále narůstá, stačí vzpomenout na příběh čapího mláděte Slávka z Bohuslavic, který měl ale na rozdíl od volavky happyend.

Proto se za všechnu mokřadní a vodní žoužel obracíme na rybáře s prosbou, aby nenechávali utržené vlasce volně v přírodě!

A pro všechny, kteří chodíte na procházky kolem řek, pokud někde v rákosinách uvidíte osudný nylon zamotaný, jeho sebráním můžete zachránit životy.


reklama

 
JARO Jaroměř
JARO Jaroměř je ochranářské uskupení.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist