https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-student-nova-odpadove-legislativa-aneb-zakaz-skladkovani-je-nutne-udrzet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Študent: Nová odpadové legislativa aneb Zákaz skládkování je nutné udržet!

12.11.2019
Práce na skládce
Práce na skládce
Zdroj | MŽP
Zcela zásadní momentem nové odpadové legislativy, která podpoří recyklaci a přechod Česka směrem k cirkulární ekonomice, je zákaz skládkování. Bohužel, navrhovaná legislativa tento zákaz posouvá z roku 2024 až k roku 2030, dokonce se hovoří i už o roku 2035, což je důsledek skládkařské lobby.
 

Bylo by tak naprosto naivní si myslet, že se odsunem něco samovolně změní, posléze v roce 2028 bude Česko řešit tu samou situaci.

Je tedy zcela nezbytné udržet rok 2024, zákonem zvýšit skládkovací poplatky, aby mohly konečně odstartovat investice do recyklačního průmyslu, které nám chybí.

Další nesmírně důležitou věcí je podpoření výrobků z recyklátu. Určitě zcela ne nekoncepční cestou, jakou navrhují skládkaři, jako je třeba snížení DPH a podobně. Začít musí příkladně stát v rámci zadávání veřejných zakázek a tedy poptávat výrobky z recyklátu. Jen v roce 2018 měly veřejné zakázky hodnotu 600 mld. Kč.

A dále je současně nutné spustit osvětovou kampaň pro širokou veřejnost pro uplatnění recyklátu. To je důležité, aby zákazník pochopil, že výrobky z recyklátu nejsou druhořadé zboží.


reklama

 
foto - Študent Jiří
Jiří Študent
Autor je šéfredaktor časopisu Odpadové fórum.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

12.11.2019 12:59
Když se musí recyklace dotovat, tak to už je snad lepší ty věci skládkovat nebo pálit. To, že to nefunguje "samo od sebe" znamená jediné, že je to náročnější než výroba nového materiálu. Recyklace krásně funguje třeba s mědí nebo železem, aspoň v okrajových čtvrtích Prahy vídám dobrovolníky s kárkami jak vezou do sběrny tu kolo kabelu, tu nějaké měděné okapy, tam zase jakýsi litinový poklop. Ale ještě jsem neviděl, že by někdo vezl třeba kus polyethylénu na recyklaci :-) On jim ho totiž jaksi nikdo nezaplatí a když už sám dostane za recyklaci zaplaceno, bude se pak horko těžko shánět někdo, kdo si ten regranulát druhé jakosti koupí a na něco použije, když panenský PE stojí kolem 0.8 EUR za kg (ano, je na váhu levnější než nafta).
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

12.11.2019 14:17 Reaguje na
Energetické využití komunálního odpadu by mělo být základem. Třídění plastů v domácnosti je nesmyslná zoufalost - pomíchá se sposta druhů plastů. Smysl má třídit papír, kovy a sklo, možná PETky, ale ty recyklovat je asi velmi náročné, takže je asi rozumnější i ty spálit.
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.11.2019 19:52 Reaguje na Jiří Svoboda
pokud jsem správně rozuměl argumentaci a dnes i vysvětlování nějakého úředníka ˇMŽP jde jako obyvkle pouze a pouze o peníze, dostat do kasy peníze aby bylo z čeho podpořit budoucí možné recyklační firmy. Podvody této vlády na občanech jsou na stejné úrovni jako chování "šmejdů". Pořád nové daně, zdražování, poplatky vše chvályhodně zdůvodňováné péčí o o občana, tu o jeho zdraví, tu o jeho bezpečnost, tu o lepší vzduch, lepší silnice....ale skutek utek. Kam se kutálejí již vybírané daně občanů....? Ty přece mají pokrývat rozpočet státu. Proč máme po schválení nového daňového balíčku nejvyšší daňové zatížení v evropě? A ani ne týden poté další zvýšení poplatků?? Proč chce vláda opět líbivou argumentací zatěžovat a sanovat peněženky občanů???
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist