https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-byvala-piskovna-mezi-vejprnicemi-a-tlucnou-se-meni-ve-smetiste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Bývalá pískovna mezi Vejprnicemi a Tlučnou se mění ve smetiště

31.8.2015
Mládě se splávkem u zobáku se nám podařilo odchytit až na druhý pokus. Mladá labuť měla ještě háček zaseknutý v jazyku a minimálně 3m vlasce v jícnu až do žaludku
Mládě se splávkem u zobáku se nám podařilo odchytit až na druhý pokus. Mladá labuť měla ještě háček zaseknutý v jazyku a minimálně 3m vlasce v jícnu až do žaludku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Ve středu 26. 8. 2015 dostáváme hned od dvou volajících informaci o tom, že jedno ze tří mláďat labutího páru hnízdícího na vodní ploše zatopené bývalé pískovny mezi Vejprnicemi a Tlučnou má u zobáku rybářský splávek. Jelikož ve středu už nebyla šance se na lokalitu dostat, vyrážíme s malým Mildou hned druhý den (ve čtvrtek 27. 8. 2015) ráno do pískovny labuť odchytit.
 


Lokalitu známe ještě z doby, kdy se zde těžil písek a hnízdily zde břehule říční. To je zhruba pět až šest let zpět. Dnes je pískovna již částečně zavřená a slouží pouze jako deponie kameniva, či co to tam soukromá firma skladuje.

Zatopená jáma po těžbě písku je romantická a nádherná lokalita s obrovskou vodní plochou, okolní svahy jílovitého podkladu zarůstají travinou, borovicemi a suchomilnou vegetací, voda je, pravda, zbarvená od výluhů písku a jílu, ale koupání úplně parádní, zejména dnes, kdy téměř všechny rybníky páchnou jako hnojiště a koupat se v nich nedá (teda kromě rybníků Boleveckých). Ve své podstatě taková oáza postupně se vracející přírodě a uměle vytvořený biotop, který by mohl být za pár let velice cenným ekosystémem a třeba i rekreační oblastí.

Místo toho všude tuny odpadků, plechovky od kukuřice, piva a jiných nápojů. Petky, pytle od krmení pro ryby, plastové vaničky od žížal, igelity, ohniště, sklo, plech, vlasce, hnus, nepořádek a všechno, co tam zůstává po lidech, kteří se tam naučili intenzivně rybařit.

Lokalita podle mě není rybářským revírem, a tak tam chytá každý, aniž by se musel obávat pokuty od rybářské stráže či výtky, že chytá na místě, které si předtím řádně neuklidil. Podle mého je to soukromá vodní plocha patřící firmě, která pravděpodobně z podobných nájezdů „rybářů“ asi šťastná také nebude, ale na druhou stranu ona je právě ta, kdo může celou věc napravit a hlavně zarazit!

Přátelé, mohu vám říci, že takový nepořádek jsem už dlouho neviděl, kolem dokola není jediné místo, které by nebylo zasypáno tunami odpadků! Co jsme to za lidi, co je to za verbež, která tam chodí? A pokud by mi někdo chtěl tvrdit, že to dělají Ukrajinci anebo Slováci, tak jsem tam krom Čechů nikoho jiného nepotkal a také nevěřím tomu, že by někdo ze zahraničních dělníků u vody pil značkové pivo z plechovek, kouřil drahé značky cigaret a kupoval luxusní krmení pro ryby po pytlích.

A jak to dopadlo s tou labutí? Až na druhý pokus ve čtvrtek v podvečer se nám podařilo mládě se splávkem u zobáku odchytit. Původní ranní odchyt nebyl úspěšný, a tak k večeru jsme vyrazili na lokalitu znovu. Mladá labuť, krom splávku u zobáku, měla ještě háček zaseknutý v jazyku a minimálně 3m vlasce v jícnu až do žaludku.
Mládě jsme odchytili, ošetřili na místě, okroužkovali i s dalším mládětem a samicí a zase vypustili. Ovšem na jak dlouho, nikdo neví, jelikož poházených a utrhaných vlasců je na této jedinečné lokalitě opravdu mnoho.

Jinak mám v plánu oslovit majitele pozemku (firmu) vytěženého lomu s tím, aby zjednal nápravu a zvážil zákaz rybolovu a ideálně i vstupu do tohoto prostoru.

Když si lidé neumí podobných hodnot vážit, tak tam prostě nemají co dělat. Je mi z toho smutno a kouknete-li na přiložené fotografie, myslím, že i Vám bude úplně jasné, že jiná cesta není. Mimo jiné celý prostor je stále veden a označen jako dobývací prostor a je tam vstup osobo zakázán!
Karel Makoň

tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.9.2015 08:26
ono napsat článek o znečištění lokality a nepřiložit k tomu dokumentační fotografie či film je pak k čemu...??? mnozí ochránci přírody pak i zveličují neb svýma očima vidí problém v jiném spektru...
Odpovědět
Jakub

Jakub

11.4.2017 21:39
Tak takovou hovadinu jsem dlouho nečetl.Netvrdim, že nějací rybáři a malý spratci tam nedělají bordel a nekuchaji žáby,ale sám jsem byl svědkem minulý rok i ten před tam celé léto byly nájezdy stovek lidí po kterých po každém dnu zůstávaly odpadky jako po Vejprnickej pouti ba naopak jsem tam potkal spoustu rybářů, kteří tam chodily s pytlem a uklizeli odpadky dokonce i vykazali i několik ukrajincu a Vietnamců, kteří tam masařili desítky kaprů a spoustu odpadků. Díky bohu to teď bude soukromí revír na rybaření takže všichni máte smůlu. Po rybarich tam bude čisto.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist