https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/komora-oze-a-ceska-spolecnost-pro-vetrnou-energii-pro-energetickou-bezpecnost-evropy-je-klicove-zrychleni-tempa-rozvoje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komora OZE a Česká společnost pro větrnou energii: Pro energetickou bezpečnost Evropy je klíčové zrychlení tempa rozvoje větrných elektráren

5.3.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Evropě byly vloni uvedeny do provozu větrné elektrárny s výkonem 16,4 gigawattů (GW). To odpovídá výkonu čtrnácti temelínských bloků. Celkový výkon větrných turbín už dosáhl 285 GW. Vítr tak pokrývá 20 % roční spotřeby elektřiny v Evropě. V Česku ale pouze 1 %. Uvádí to minulý týden zveřejněná zpráva WindEurope.
 
Zpráva zároveň varuje, že tempo rozvoje větrné energetiky je příliš pomalé na to, co Evropa potřebuje ke své energetické bezpečnosti. Hlavním důvodem je pomalé povolování i rozvoj sítí a nedostatečná elektrifikace ekonomiky. Pokud se podaří zdvojnásobit tempo, vítr může dodávat většinu čisté elektřiny potřebné k plnění Dohody o čistém průmyslu (Clean Industry Deal), který včera zveřejnila Evropská komise.

„Ve čtyřikrát větším Polsku vloni instalovali padesátkrát víc větrných turbín než v Česku. Větrníky tam pokrývají už 14 % roční spotřeby, v Česku to je stále 1 %. Společně s Komorou obnovitelných zdrojů a ministerstvy proto pořádáme osvětové semináře pro krajské úředníky a obecní zastupitelstva. Ty, kteří rozhodují o stavbách elektráren se tak snažíme informovat o fungování větrných elektráren a způsobu, jak se jejich stavba posuzuje. Urgentně ale potřebujeme zjednodušit povolování a zrychlit rozvoj energetické infrastruktury,” komentuje Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE).

Komora OZE ve spolupráci s ČSVE připravila desatera, rádce pro obce, podle čeho vybírat developera a jak o větrných elektrárnách komunikovat s občany. Publikace jsou k dispozici na webu.

Základní fakta o větrné energetice v roce 2024

    - Evropské větrné elektrárny v loňském roce vyrobily 475 terawatthodin (TWh) elektřiny. Pro srovnání: objem odpovídá osminásobku roční spotřeby elektřiny v ČR.
      V Česku větrné elektrárny vloni vyrobily 0,7 TWh elektřiny.
    - Nejvíc elektráren instalovalo Německo (4 GW). Následuje Velká Británie (1,9 GW), Francie (1,7 GW), Finsko (1,4 GW), Turecko (1,3 GW).
      V Česku bylo instalováno 0,016 GW (16 MW).
    - Největší podíl větrné elektřiny v energetickém mixu má Dánsko (56 %) a Irsko (33 %). Víc než čtvrtinu spotřeby pokrývá vítr také v dalších sedmi zemích: Švédsku (31 %), Německu (30 %), Velké Británii (30 %), Nizozemsku (29 %), Portugalsku (28 %), Litvě (27 %) a Španělsku (25 %).
      V Česku je to 1 %.
    - Ukrajina navzdory probíhající válce v loňském roce instalovala 45 megawattů (MW) nového výkonu. Na Ruskem okupovaném území se v současnosti nachází 69 % z celkového instalovaného výkonu (1,9 GW).

reklama

 
Komora OZE a Česká společnost pro větrnou energii

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RS

Roman Smutny

5.3.2025 13:23
Neskutecna dezinformace, ze energetickou bezpecnost vyresi vetrne "elektrarny" vyplozena velmi chorym mozkem :-p
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.3.2025 16:22 Reaguje na Roman Smutny
ono to je celé na hlavu, ale "větrníkaří" nebudou říkat, že dělají kokotiny za peníze státu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.3.2025 16:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.3.2025 14:34
Pěkná EKO/BIO masírka. Občasné zdroje energie a vlk, vyřeší veškeré naše problémy. Ale když už je školení, a já na compu, ne jen na mobilu, tak přikládám také jeden odkaz na školení: https://www.osel.cz/13939-milankovicovy-cykly-v-klimatu-na-zemi.html#utm_content=sitenews&utm_term=osel&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

5.3.2025 14:56
Ale kdepak! Situace v energetice EU v posledních letech dokazuje, že pro energetickou bezpečnost Evropy jsou klíčové:
1) Spolehlivé a stabilní zdroje elektřiny, nezávislé na ročním období, na denní době nebo na počasí, nikoliv občasné zdroje typu solárních a větrných elektráren.
2) Spolehlivé dodávky kvalitního potrubního zemního plynu, dodávaného na základě dlouhodobých víceletých kontraktů, nikoliv nákupy plynu podle burzovních spekulací.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.3.2025 15:01 Reaguje na Tonda Selektoda
Jsem rád za ekolist. Zde se nestydí prezentovat deviantní zvěrstva.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.3.2025 14:58
Joo. A už tu bylo pár dní, kdy třeba v Německu vyprodukovaly větrníky i se solárníky cca 1GWh. Což je méně než 1 procento instalovaného výkonu. Nač je mi OZE když produkuje energii v době kdy ji nepotřebuji, a když ji potřebuji, jedou fosilní "zařízení stabilizace energetické soustavy" na plný výkon? Aby se jimi krmily mařiče elektrické energie - fény? Hlavně že se bude solárníkům a větrníkům platit, i když se od nich nic odebírat nebude. Takto si představují snižování cen energii? S ekologismem na věčné časy a nikdy jinak!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

5.3.2025 15:24 Reaguje na Michal Ukropec
Ptáte se: „Nač je mi OZE když produkuje energii v době kdy ji nepotřebuji, a když ji potřebuji, jedou fosilní "zařízení stabilizace energetické soustavy" na plný výkon?“
No přece, na čerpání dotací, dle zákona o podpoře OZE, na které se Vám ze zákona složí všichni daňoví poplatníci. To se pak již vyplatí, lobbovat ve prospěch svého lukrativního byznysu, třeba i zde, na ekolistu!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.3.2025 16:06 Reaguje na Tonda Selektoda
Nač ?
Ono je to víc dohromady - končí to však " dojením " konečných odběrateků, no !
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.3.2025 15:30 Reaguje na Tonda Selektoda
Přesně!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.3.2025 18:01 Reaguje na Tonda Selektoda
Bohužel je to tak.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.3.2025 16:03 Reaguje na Michal Ukropec
1*
Odpovědět
LB

Lukas B.

5.3.2025 15:17
evropské energeticke by nejvíce prospělo něco, čemu se pejorativně říká "tupé škrtání". prostě přestat z daní dusících reálné sektory ekonomiky dotovat šíbry, co si před lety koupili politiky a nechali si vytvořit prostředí těžby dotací. no a taky enviromentalistické buzeraci by tupé škrtání prospělo.

prostě do energetiky pustit trh. samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že energetika je strategické odvětví a "matkou průmyslu" (podobně jako dopravní infrastruktura), takže ano, opravuji, pustit do toho ne snad čistý trh, ale řídit se úplně jednoduchými kupeckými počty.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.3.2025 15:41
Větrníků máme v Evropě tolik, že se stále častěji setkáváme s tím, že vyrábějí bezcennou elektřinu, kterou musíme nákladně likvidovat - viz známé mařiče energie. Máme teda stavět další větrníky, které za větru nejsou potřeba a za bezvětří nedávají nic?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.3.2025 18:36
Doufám že za tento reklamní článek Ekolistu zaplatili!
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

6.3.2025 00:45
Větrníky jedině z odpalovaného těsta, s polevou a bohatě nadité krémem.
A možná ještě ty co jsme si vyráběli ve škole.
Jinak stále platí, co mi vypravoval otec, když bydlel v lesích na hájovně.
Měl větrnou elektrárnu, která poháněla dynamo a nabíjela autobaterii. Takže to samé co máme dnes, jen na tehdejší dobu a možnosti maximum.
KTakže provoz byl takový, že když foukalo, nabila se baterie, a na ní se svítilo žárovkami do auta či motorky.
Když nefoukalo, a baterie byla vybitá, a v bytě byla potřeba elektřina, nastaroval se agregát.
Když stačily petrolejky, svítilo se petrolejkou.
Ale to bylo v době, kde na elektřinu bylo tak nějaké světlo, rádio, a nějaké nářadí.
Tyto zkušenosti platí dodnes - když nefouká, jsme v rejži, musí pekelníci naložit pod kotel, aby vyrobili páru.
A elektřinu potřebujeme 24/7/365, Teď asi už taky jednu na síť, akumulátory EV asi jsem vyplácal na vaření večeře.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.3.2025 06:53 Reaguje na Pavel Jeřábek
Já porád nechápu tu představu obrany proti rusku když fouká a svítí slunce.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.3.2025 15:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
A co když nefouká a nesvítí?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist