https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lekari-otevreny-dopis-za-boj-proti-zmenam-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lékaři: Otevřený dopis za boj proti změnám klimatu

24.11.2019
Licence | Volné dílo (public domain)
My, kteří jsme podepsali tento dopis, jsme kvalifikovaní lékaři. Spojuje nás pocit úzkosti z toho, že celý svět jen minimálně reaguje na hrozící ekologickou katastrofu, která ohrožuje naši civilizaci, a ignoruje časné příznaky tohoto zhoubného procesu. Souhlasíme s celosvětovými protesty, které v současné době probíhají, a to zejména s těmi organizovanými mladými lidmi. Jejich generace bude totiž změnou klimatu ohrožena nejvíce. Poklidné protesty mohou změnit společnost. Naléháme na vládu a sdělovací prostředky, aby bezodkladně reagovali. Společnost musí být dostatečně a pravidelně informována o závažnosti situace.
 

Podle článku z prosince 2017 v mezinárodním periodiku BioScience sepsaného vědci pod vedením předního ekologa ze Spojených států amerických profesora Williama Ripple, dochází vzhledem k růstu produkce skleníkových plynů ke katastrofickým klimatickým změnám, které nebude již brzy možné zvrátit. Lidstvo tak čelí přímé existenční hrozbě. Text poukazuje zejména na růst emisí oxidu uhličitého, růst globální teploty, deforestaci a masové vymírání zvířecích druhů. Dokonce odhaduje, že do konce století dojde k vymření mnoha nynějších forem života. Tento článek podpořilo svým podpisem více jak 15 000 vědců ze 184 zemí.

V červnu 2019 zveřejnila Expertní rada evropských akademií (EASAC), jejímž členem je i Akademie věd ČR, zprávu, která se soustřeďuje na alarmující důsledky klimatické změny na zdraví Evropanů a zdůrazňuje nutnost klimatické změně čelit a to zejména rychlým snížením spotřeby fosilních paliv. "Při současném trendu vývoje emisí skleníkových plynů odhadujeme [na základě projekcí klimatických modelů] do konce tohoto století průměrné globální navýšení teploty o více než 3 °C ve srovnání s předprůmyslovou úrovní. Nárůst teploty bude vyšší nad pevninou než nad oceány, a vystaví tak celosvětovou populaci bezprecedentnímu urychlování klimatické změny, čímž přispěje k rozmachu chorob a předčasné úmrtnosti," varuje EASAC. "Jestliže nezačneme neprodleně jednat, abychom snížili emise a udrželi teplotu pod limitem dvou nebo méně stupňů Celsia zakotveným v Pařížské klimatické dohodě, budeme čelit dost možná nezvratným změnám, které budou mít dalekosáhlé dopady na mnoho aspektů lidského zdraví," upozornil Andy Haines, jeden z autorů zprávy.

Jako vědci jsme vyslechli shodující se varování světových orgánů včetně Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC), Světového fondu na ochranu přírody (WWF), NASA a WHO, která jsou stále naléhavější a emotivnější. Jako zástupci pečujících profesí nemůžeme tolerovat současnou politiku, která vede nejzranitelnější obyvatelstvo na světě a v budoucnu všechny naše děti směrem k ekologické katastrofě. Emise oxidu uhličitého neustále stoupají a je neetické společnost neinformovat o tom, jaké to bude mít důsledky.

Jsme také znepokojeni nevyhnutelnými následky rostoucí teploty na zdraví - podle časopisu Lancet jsou vysoké teploty největší zdravotní hrozbou 21. století. Pozorujeme zvyšující se počet případů extrémních povětrnostních podmínek, sucha, rozšíření infekčních onemocnění, ztrátu úrodné půdy, šíření škůdců a masivní záplavy. Vnímáme i předpovědi o zhroucení společnosti a následné masové migraci jak celosvětově, tak i v rámci jednotlivých zemí. Takový společenský kolaps povede k poškození fyzického a duševního zdraví obyvatel v nedozírném a lidstvu dosud nepředstavitelném rozsahu.

Je nutná proměna v oblasti energetiky a přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje. Jedině tak je možné zajistit environmentálně a sociálně udržitelnou společnost. Radikální změny zmírní nevyhnutelné škody na životním prostředí a lidských životech. Odkládání řešení však výrazně zvyšuje cenu těchto změn a riskuje nezvratný vývoj této celosvětové patologie

Současné strategie a reakce na situaci jsou žalostně nedostatečné. IPCC varuje, že máme čas pouze do roku 2030 na snížení globálních emisí na polovinu (a do roku 2050 musíme dosáhnout čisté nuly) ke splnění cíle maximálního oteplení planety o 1,5°C. Po tomto oteplení dojde zřejmě ke spuštění nevratných změn, které budou mít za následek ohrožení existence celého lidstva. Scénáře a doporučení IPCC se ovšem ukázala jako příliš opatrná a podhodnocená. Je nutné reagovat opravdu urgentně. Evropa je jednou z nejbohatších částí světa a je naprosto nezbytné, aby šla příkladem. V posledních letech ale v ČR opět došlo k nárůstu emisí CO2 v přepočtu na obyvatele a naše vláda dál podporuje fosilní průmysl. V tomto ohledu patříme mezi nejhorší znečišťovatele v EU, v historických souhrnech jsme v přepočtu na obyvatele dokonce jeden z největších přispěvatelů emisí oxidu uhličitého na celém světě. Naše spoluzodpovědnost za současný stav je nezpochybnitelná, náš dluh vůči budoucím generacím nás zavazuje k okamžité akci.

Vyhnout se katastrofálnímu oteplování bude těžký úkol, a proto musíme radikální kroky podniknout již nyní. Naše nekontrolovaná spotřeba, závislost na fosilních palivech a devastace ekosystémů pokračuje. Diagnóza je jasná a vyžaduje urgentní léčbu. Politici však konají nedostatečně a globální emise stále rostou.

Vlády hrubě porušují svou zodpovědnost, pokud provádí politiku, která riskuje zhroucení životního prostředí.

Podporujeme následující zásadní požadavky:

  • Vláda musí říkat pravdu o klimatu a širším ekologickém stavu nouze, změnit nekonzistentní legislativu a společně s médii komunikovat s občany.
  • Vláda musí nařídit právně závazná pravidla k dosažení uhlíkové neutrality tak, aby nedošlo k oteplení Země o více jak 1,5°C, a podniknout další kroky k odstranění nadbytečného nárůstu skleníkových plynů v atmosféře.
  • Vyzýváme vládu i politiky na regionální a obecní úrovni, aby nastavili taková pravidla hospodaření s vodou, půdou, lesy a krajinou, která povedou k jejich ochraně a regeneraci. Je nezbytné zachovat toto největší bohatství i pro další generace.

Otevřený dopis je možné podepsat zde.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

24.11.2019 05:28
Lékaři se pravděpodobně mýlí, nebo klamou. Největší hrozbou pro člověka jsou civilizační choroby, které v žádném případě nejsou způsobeny klimatem. I když možná že mají lékaři trošku pravdu, protože očekávané teplejší období povede k dalšímu blahobytu a tedy civilizační choroby z nadváhy a nedostatku pohybu budou hrozit o to více.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.11.2019 07:37 Reaguje na Richard Vacek
Zřejmě jste nepochopil obsah článku. Změny klimatu se týkají lidstva jako celku. To, o čem píšete, se týká blahobytného Pražáčka (auto, metro, výtah, plná lednička... minimální výdej energie, přísun ad libitum).
Odpovědět

24.11.2019 11:49 Reaguje na Karel Zvářal
Domnívám se, že se mýlíte. Pro vyspělé země není klimatická změna katastrofou, pro mnohé to bude dokonce přínosem. Na rozdíl od civilizačních nemocí, které zasahují stále víc obyvatel na světě.
Před rozvojovými zeměmi stojí zase vážnější problémy, než klimatická změna. Prostředí v Africe je likvidováno přemnožením člověka a ne oteplením, což je zase problém, který se neřeší. Kdyby to lékaři mysleli vážně, bojují s přelidněním.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2020 17:54 Reaguje na Richard Vacek
Lékaři jsou hlupáci a vy jste letadlo.
Odpovědět
ig

24.11.2019 11:02
Každý má jen řeči jak se bojí budoucnosti a že "by se s tím mělo něco dělat" :-) Stejně tak já můžu těm lékařům říkat, že by měli něco dělat s tím, abych se dožil stodvaceti let. Zhruba stejně účinné :-)
Odpovědět
va

vaber

25.12.2019 14:05 Reaguje na
pokud se svět řítí do klimatické katastrofy není žádná šance ji zastavit , jevy týkající se celé planety mají velikou setrvačnost ve strovnání s délkou života člověka. Jsou dva krajní názory ,první- nic se neděje a naopak růst teploty planety nám prospěje a druhý -život na planetě bude zničen v důsledku růstu teplot atmosféry nad hranici 50°C,kdy vyšší organismy nepřežijí. Každý ať si vybere co chce - příštích 30let ukážekde je pravda
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

24.11.2019 13:41
Neviem zistiť, ktorí vlastne lekári sú tam podpísaní. Este som si spomenul, ako p. Metelka napomínal p. Šimunka(lekára), aby sa radšej držal svojho remesla a nemiešal sa do niečoho čomu nerozumie - klimatológii.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.11.2019 09:19 Reaguje na Vladimir Mertan
Ano, Šimůnek ovšem píše něco jiného než tento zlomek procenta hlupáků, jací se najdou v podstatě uvnitř jakékoli sociální skupiny.
Odpovědět
VK

Václav Kain

24.11.2019 18:39
Je to nesmysl.Sami se svého vysoko nadstardantního života nevzdají.Když jsou nějaké (a že jich za rok je)kongresy,konference, summity tak se na ty akce slétnou ze všech možných končin jako mouchy na lejno.Německým politikům už to bláznění tak vlétlo na mozek,že jsou schopni zlikvidovat ekonomiku a tím to dovézt k chudobě.Ovšem trochu si na ně posviťme.Když byla ta konference v New Yorku tak 5 německých politiků letělo čtyřmi letadly.Uhlíková stopa jenom těchto pěti nadlidí je tak obrovská jako roční provoz milionu automobilů.Nebo snad nejen politici ale i jiní boháči se vzdají létání soukromými tryskáči?Ani náhodou.Možná by se jim líbilo kdyby atmosféru a zemní komunikace patřily jenom jim.
Odpovědět
VK

Václav Kain

24.11.2019 18:39
Je to nesmysl.Sami se svého vysoko nadstardantního života nevzdají.Když jsou nějaké (a že jich za rok je)kongresy,konference, summity tak se na ty akce slétnou ze všech možných končin jako mouchy na lejno.Německým politikům už to bláznění tak vlétlo na mozek,že jsou schopni zlikvidovat ekonomiku a tím to dovézt k chudobě.Ovšem trochu si na ně posviťme.Když byla ta konference v New Yorku tak 5 německých politiků letělo čtyřmi letadly.Uhlíková stopa jenom těchto pěti nadlidí je tak obrovská jako roční provoz milionu automobilů.Nebo snad nejen politici ale i jiní boháči se vzdají létání soukromými tryskáči?Ani náhodou.Možná by se jim líbilo kdyby atmosféru a zemní komunikace patřily jenom jim.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

24.11.2019 19:22
V průměru dopis zatím podepsalo méně než 100 vědců na jednu zemi - to i milion chvilek je úspěšnější.

Každopádně obrátit se na naši vládu, aby zajistila globální oteplování pod 1.5 °C, a to nejlépe využíváním OZE, nemůže nikdo, ani vědec, brát jako smysluplný požadavek.
Odpovědět
MM

Milan Milan

24.11.2019 23:10
Greta boduje. Ale podepsaní doktoři,teda jejich seznam není zatím zřejmě veřejný????, ale jako lidi zřejmě studovaní by měli pochopit že člověk je malý pán, aby cokoliv nadiktoval matičce Zemi a nepodléhat ekodepresivní panice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2020 17:55 Reaguje na Milan Milan
Už nadiktoval. A to dost silně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 14:15
Pěstování řepky na bipaliva prosadil Babiš, protože z toho má kšeft. Žádní zelení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist