https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/liborn-elleder-500-let-povodni.novy-clanek-v-casopisu-nature
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Libor Elleder: 500 let povodní. Nový článek v časopisu Nature

29.7.2020
Překryv suchých a povodňových period není žádnou „novotou“ a je možný. Na ilustračním snímku povodně v roce 2013 v Praze.
Překryv suchých a povodňových period není žádnou „novotou“ a je možný. Na ilustračním snímku povodně v roce 2013 v Praze.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MHMP
Před nedávnem se v médiích diskutovala otázka, zda sucho z posledních let lze označit za největší za 500 let. Je ale ve výsledcích studií o suchu a o povodních nějaký rozpor? Nacházíme se prostě v období s výskytem obou druhů extrémů?
 

Na základě dat z celého světa, se zastoupením dat také ze Střední Evropy, prokazuje aktuální studie o historických povodních, která vyšla 22. 7. 2020, že období 1990-2016 bylo pro západní a střední Evropu jednou ze šesti nejvýznamnějších povodňových period za 500 let.

Nový článek zpracovaný pod vedením Gűntera Blöschla z vídeňské techniky (TU Wien) přináší důležité poznatky v oblasti historické hydrologie. Přináší zhodnocení poslední a ve střední Evropě povodňově bohaté periody let 1990–2016, a to v souvislostech Evropy a v kontextu posledních pěti století. Pro nás není bez důležitosti, že na článku v prestižním časopise má podíl i předchozí spolupráce Českého hydrometeorologického ústavu a Masarykovy Univerzity v Brně právě na poli historické hydrologie. Tato spolupráce vedla k prodloužení datových řad významných povodní na našem území. ČHMU získává účastí v autorském kolektivu nové citační body právě v tak prestižním časopisu jako je Nature.

Záleží zřejmě na tom, jaké regionální měřítko při hledání odpovědi zvolíme. Z velmi lokálního pohledu České republiky to vypadá, že povodňová perioda 1990–2013 byla vystřídána periodou sucha a bez povodní v letech 2014–2020. Zkušenosti s výkyvy klimatu i v minulosti, ještě před klimatickou změnou, nás přesvědčují, že i překryv suchých a povodňových period není žádnou „novotou“ a je možný.

Dobrou paralelou pro naše území je povodňově velmi pestré období 1858–1878, které se ovšem jeví i jako období s výskytem katastrofálních suchých period.

Věříme, že nových znalostí chtiví kolegové, a i zájemci o hydrologii, po novém čísle časopisu Nature kvůli povodňové studii s nedočkavostí sáhnou.

Current European flood-rich period exceptional compared with past 500 years

Five centuries of human observation reveal Europe’s flood history

Blöschl, G., Kiss, A., Viglione, A. et al. Current European flood-rich period exceptional compared with past 500 years. Nature 583, 560–566 (2020).


reklama

 
foto - Elleder Libor
Libor Elleder
Autor je hydrolog a historik Českého hydrometeorologického ústavu, člen Výzkumného týmu hydrologie při Karlově univerzitě v Praze.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

29.7.2020 17:19
nyní je zde kombinace sucha a extrémních teplot,historická měření v Klementinu to dokazují
přívalové deště jsou povodně nebo ne?
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

30.7.2020 22:38 Reaguje na vaber
Přívalové deště nikdy nemohou být povodněmi, díky své době trvání. V době kdy v Československu kromě Československého hydrometeoroligického ústavu fungoval i podnik zvaný Hydroprojekt Praha. Ten ve své době mapoval a spolupracoval s územními povodími Čech,Moravy a Slovenska. Na tomto pracovišti tehdy pracovali podobně vzdělaní vysokoškoláci jako v Hydrometeoroligickém ústavu jen s rozdílem, že neměli za sebou Matfyz jako ČHMU.
Odpovědět
va

vaber

31.7.2020 08:22 Reaguje na Krejcar Stanislav
v tom případě žádné povodně v poslední době nebyly
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist