https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukas-lattenberg-kyjovsko-vetrna-eroze-v-praxi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lukáš Lattenberg: Kyjovsko - větrná eroze v praxi

13.11.2018
Fotograf jásá, zemědělec pláče. Větrná eroze na Kyjovsku.
Fotograf jásá, zemědělec pláče. Větrná eroze na Kyjovsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krajina jižního Kyjovska leží v oblasti tzv. vátých písků. Již v 19. století zde došlo kvůli nevhodnému hospodaření k rozsáhlému a nenávratnému poškození některých pozemků, které poté již nemohly sloužit jako orná půda.
 

Naši předci se tehdy rozhodli k zalesnění těchto poškozených lokalit a vznikla tak zdejší typická krajina s borovými lesy. Bohužel se historie opakuje a dnes se opět chováme k půdě takovým způsobem, že větrná eroze opět úřaduje a pomalu odnáší drahocennou ornici pryč, nebo ji zanáší pískem.

Pokud nezměníme způsob hospodaření na těchto citlivých pozemcích, budeme muset stejně jako naši předci situaci řešit razantně a draze. A ta doba se bohužel rychle blíží.


reklama

Větrná eroze

předchozí    další
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

 
Lukáš Lattenberg
Autor je inženýr krajinné architektury.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mm

matka2deti matka2deti

13.11.2018 21:21
Děkujeme, je to moc zajímavý úkaz. Kdo by to řekl, že tak úrodná půda může mít takové problémy. Jistě se to dá zastavit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2018 09:46
Z druhého soudku: Tamní váté písky jsou významnými přírodními rezervacemi se spoustou u nás jinde se nevyskytujících rostlin a živočichů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist