https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/marketa-vyslouzilova-ostrava-v-dobe-nouzoveho-stavu-znovu-predlozila-dokumentaci-eia-ke-kontroverznimu-tramvajovemu-projetu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Markéta Vysloužilová: Ostrava v době nouzového stavu znovu předložila dokumentaci EIA ke kontroverznímu tramvajovému projetu v Porubě

10.4.2020
Park Ludvíka Podéště. Od pásky doleva má zeleň nahradit plánované tramvajové těleso a posunutá cesta.
Park Ludvíka Podéště. Od pásky doleva má zeleň nahradit plánované tramvajové těleso a posunutá cesta.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Markéta Vysloužilová / Prosíme, přemýšlejme
Město Ostrava už po třetí předložilo přepracovanou dokumentaci EIA ke kontroverznímu projektu výstavby nových tramvajových tratí v obvodech Poruba a Pustkovec. Krajský úřad Moravskoslezského kraje zveřejnil dokumentaci ohledně posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA) na své úřední desce 1. dubna a občané se k ní mohou vyjádřit do začátku května. Některé spolky a právníci už upozornili na nesrovnalosti a chyby, které se vyskytují i v nové verzi dokumentace, již Ostrava připravovala od loňského dubna. Poukázali rovněž na to, že vzhledem k nouzovému stavu a karanténním opatřením v době koronavirové pandemie budou mít lidé cestu ke vznášení případných námitek značně ztíženou.
 

O tom, že ostravská radnice musí pro záměr výstavby tramvajové trati v Porubě nechat vypracovat komplexní posouzení vlivů na životní prostředí, rozhodl krajský úřad už v roce 2018. Původní dokumentace EIA byla zveřejněna loni v březnu a vyjádření k ní podaly rekordní téměř 2 400 fyzických a právnických osob, čímž se ostravský projekt stal jedním z největších procesů posuzování vlivů na životní prostředí v historii Česka.

Projekt nové tříkilometrové trati s osmi zastávkami má podle vedení Ostravy přispět ke snadnější dopravní obslužnosti a zlepšení životního prostředí v zastavěné části ostravských obvodů Poruba a Pustkovec. Přípravu stavby ale dlouhodobě provází řada sporů a proti projektu se postavila i značná část obyvatel z těch částí města, kudy mají koleje vést. Ti upozorňují například na to, že podle nich projekt paradoxně zhorší kvalitu ovzduší, zvýší hlučnost a nenávratně poškodí krajinu. Petici proti projektu, jehož realizace bude Ostravu stát 2,55 miliardy korun, podepsalo téměř 5000 lidí.

„Postup Ostravy považuji za nelidský… Jednání města budí dojem, že do procesu EIA dalo přepracovanou dokumentaci záměrně v době koronavirové krize, kdy má široká veřejnost řadu jiných, existenciálních starostí,“ uvedla Markéta Vysloužilová ze spolku Prosíme, přemýšlejme, který vznikl na protest proti chystané stavbě. Podle ní je rovněž alarmující, že i po roce práce odborníků najatých městem jsou ve zveřejněných materiálech opět podstatné chyby a zjevné nezákonnosti. Už nyní právníci upozornili například na to, že povinné stanovení radonového indexu proběhlo podle předpisů, jejichž platnost vypršela už na konci roku 2016.

Podrobné informace o dosavadním průběhu schvalování tramvajového projektu najdete na webu Porubská výzva.


reklama

 
Markéta Vysloužilová
Autorka je radní spolku Prosíme, přemýšlejme.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AF

Antonín Froněk

11.4.2020 16:43
Stromy a keře v městké zástavbě mají nezastupitelnou úlohu. Vykácením a zabráním půdy se zhoršují životní podmínky pro lidi, kteří bydlí v dané oblasti. Proto velká část obyvatel dané lokality nesouhlasí se záměrem likvidace zeleně. To může být důvod, že v době nouzového stavu byla předložena EIA. Hnutí ANO, které vládne městu Ostrava i obvodu Poruba, asi využilo příležitost. Jak si to jinak vysvětlit?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist