https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martina-cizkova-jak-jsem-se-z-bezplenkove-metody-vratila-k-plenkam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martina Čížková: Jak jsem se z bezplenkové metody vrátila k plenkám

21.2.2011
Po roce a něco se vracím na místo činu. Tedy na stránky Ekolistu, abych udělala malé veřejné přiznání neboli reflexi svého vztahu k bezplenkové metodě, k jejímuž praktikování jsem se zde vyznala. Jak to tedy vypadá s mým bezplenkováním?
 

Malá rekapitulace. Synovi byly tři měsíce, když jsme začali. Nyní je mu 22 měsíců a – chvilka napětí, jak to dopadlo? – nebezplenkujeme. Nechodíme na nočník. Máme plíny.

Z pohledu našich babiček se tedy jedná o dokonalý failure. Vždyť mimino staré přes rok a půl už za jejich časů žádné pleny nemělo. Jak tedy došlo k tomu, že se nadšená bezplenkařka obrátila ve svůj pravý opak a nyní její miminko nosí pleny déle, než sama doufala? Na okraj, dneska se nosí pleny daleko déle, takže v rámci běžného rodičovství je moje obalené miminko stále v normě. To ale neznamená, že já jsem s tím spokojená. Ale stalo se.

Chytat vyměšování syna byla zábava – přes den. V noci mě to začínalo čím dál víc zmáhat. Bohužel, můj syn nepatřil a nepatří k dětem, které v sedm hodíte do postýlky a ráno si je vyzvednete vyspinkaní do růžova. Výhradně jsem kojila do jeho půl roka a ještě po zavedení prvních příkrmů jsem v noci kojila pětkrát. Plus se syn hodně budil. Plus vstávání k vyměšování. Byla jsem přesně ten typ maminky – nevyspalé zombie. S takovou se bezplenkování dělat nedá. Postupně jsem syna přestala dávat čůrat v noci. Přes den jsem přestala být důsledná a běhat s každým domnělým čůráním. Polovičatou situaci jsme zkusili vyřešit nabídnutím nočníku, synovi byl zhruba rok. Nebavilo ho na něm sedět a tak jsme toho nechali. Nechtěli jsme mu ho zprotivit. Pak syn začal dělat to, co je pro děti tak typické. Když chtěl na velkou, někam se zašil. To dělá dodnes. Rozhodně u toho nechce být rušen, takže nějaké náhlé vláčení na záchod mu tlačení nepříjemně přeruší.

Z bezplenkování nám zůstalo to, že syn pochopí, když mu řeknu, aby se vyčůral. Ale nevím, jestli to není pro tento věk již normální. Ráda bych ho začala učit na nočník. Ale čekám druhé dítě. A s břichem se špatně lítá x krát denně na nočník, svlékání, oblékání, to kolikrát zbytečně. Proto čekám, až bude tepleji a bude moci lítat nahý. Slovo o bezplenkování závěrem: rozhodně tuto metodu nezavrhuji a dodnes vzpomínám ráda na to období velkého souznění s miminkem. Bohužel zvítězilo nevyspání a rezignace. Taktéž jsem neměla ve svém okolí nikoho, kdo by měl s touto praxí zkušenosti a v kritických okamžicích pomohl radou, zkušeností.

A jestli budu bezplenkovat s druhým? Myslím, že to zkusím. A ve volném pokračování této reality show se o tom určitě dozvíte i vy. Bezplenkování zdar!


reklama

 
Další informace |
Přečtěte si, jak Martina Čížková s bezplenkovou metodou začínala: Bez plenky v 21. století
foto - Čížková Martina
Martina Čížková
Autorka je fotografka, cestovatelka a maminka

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist