https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/milos-babis-dnes-norek-zitra-kralik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miloš Babiš: Dnes norek, zítra králík

21.12.2016
V posledních letech v ČR farem postupně ubývalo a je pravděpodobné, že v dalších letech tomu tak bude dále i z toho důvodu, že většinou jde o rodinné farmy, kde starší majitelé nemají nástupce, kteří by po nich farmu převzali
V posledních letech v ČR farem postupně ubývalo a je pravděpodobné, že v dalších letech tomu tak bude dále i z toho důvodu, že většinou jde o rodinné farmy, kde starší majitelé nemají nástupce, kteří by po nich farmu převzali
Poslanci projednávají zákaz kožešinových farem. Na první pohled se jedná o příznivou zprávu pro zvířata. Při podrobném zkoumání je problém komplikovanější a řešení nemusí být černobílé.
 
Rád bych předeslal, že jsem proti týrání zvířat. Zákon, který předložila skupina poslanců na základě tlaku ochránců zvířat, má ale několik zásadních problémů. Předně je třeba říci, že zvířata na českých kožešinových farmách nejsou týrána. Potvrzují to kontroly Státní veterinární správy a sám jsem měl možnost se o tom přesvědčit. To, co překládají aktivisté, jsou v drtivé většině videa a fotografie z jiných zemí nebo z jiného období. Rozhodně nezobrazují aktuální situaci na českých farmách, kterých je mimochodem pouze devět. Počet zmiňuji schválně. V posledních letech farem postupně ubývalo a je pravděpodobné, že v dalších letech tomu tak bude dále i z toho důvodu, že většinou jde o rodinné farmy, kde starší majitelé nemají nástupce, kteří by po nich farmu převzali. Je pravda, že člověk dnes nutně kožešinu k životu nepotřebuje. Pokud se však na problém budeme dívat pouze touto optikou, můžeme zítra zjistit, že stejně tak k životu nepotřebujeme maso. Můžeme zakázat chov králíků, protože je chováme na maso, na kožešinu a ještě k tomu jim upíráme volnost a zavíráme je do klecí. Nemůžeme zapomínat, co by zákaz kožešinových chovů způsobil na trhu s kožešinami. Myslet si, že zákazem farem v podstatě vymizí kožešiny z našeho trhu, je nesmysl. Současná česká produkce tvoří jen zanedbatelný podíl na produkci evropské. To, co nedodají současní čeští výrobci, budou muset dodat zahraniční. A právě tady se otevírá prostor pro výrobce ze zemí, které nevynucují dodržování standardů pro chov zvířat. V poslanecké sněmovně podám a budu prosazovat můj pozměňovací návrh, který by měl být kompromisním řešením. Nové kožešinové farmy by už nemohly vznikat, ale současní chovatelé by mohli fungovat až do samovolného ukončení jejich činnosti. Díky tomu by se také ze státní kasy nemusely vyplácet vysoké náhrady za ukončení podnikání současným chovatelům. Věřím, že si můj návrh najde podporu jako přijatelný kompromis, jak mezi poslanci, tak mezi ochránci zvířat.
Miloš Babiš
Autor je poslancem Parlamentu České republiky
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist