Mirek Lupač: Dnes je Den Země. Jeho cílem je vysadit za každého člověka jeden strom
S nápadem slavit 22. dubna Den Země přišli v USA v roce 1970 studenti a několik senátorů. Na počátku 70. let nebylo téma udržitelného rozvoje nijak obecně známé a požadavky organizátorů byly velmi cílevědomé: zvýšit energetickou účinnost a hledat obnovitelné zdroje energie, recyklovat materiály a odpady, vyloučit z používání chemikálie a odpady, které ničí ozónovou vrstvu, omezit zemědělské techniky, které vedou k erozi půdy a snižování její produktivity.
V roce 1990 se k americké tradici připojil zbytek světa. Den Země si různými akcemi na 3600 místech připomnělo 200 milionů lidí ze 140 zemí. Na přelomu tisíciletí, v roce 2000, se ke Dni Země připojilo podle organizace The Earth Day Network půl miliardy lidí. Dnes, po 46 letech vývoje nových technologií a ohromných investic do ochrany životního prostředí, patří původní témata stále k těm nejzásadnějším prioritám.
Hlavním téma Dne Země 2016 vyjadřuje heslo „Trees for the Earth!“, tedy „Stromy pro Zemi“.
Organizátoři kampaně si vytkli nemalý cíl: Do 50. výročí Dne Země v roce 2020 vysadit na planetě 7,8 miliard stromů – za každého jejího obyvatele jeden. Stromy totiž z povrchu Země stále mizí. Sázení takového množství stromů má přispět k boji proti změně klimatu a k snížení znečištění ovzduší, má podpořit komunity a jejich místní ekonomiku a životní styl, chránit biodiverzitu a také inspirovat miliony lidí k environmentálně odpovědnému chování.
reklama