https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mirek-lupac-dnes-je-den-zeme-jeho-cilem-je-vysadit-za-kazdeho-cloveka-jeden-strom
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mirek Lupač: Dnes je Den Země. Jeho cílem je vysadit za každého člověka jeden strom

22.4.2016
Organizátoři kampaně si vytkli nemalý cíl: Do 50. výročí Dne Země v roce 2020 vysadit na planetě 7,8 miliard stromů – za každého jejího obyvatele jeden.
Organizátoři kampaně si vytkli nemalý cíl: Do 50. výročí Dne Země v roce 2020 vysadit na planetě 7,8 miliard stromů – za každého jejího obyvatele jeden.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
22. dubna 2016 je na celém světě slaven jako Den Země, svátek modré planety. Poprvé se oslavy Dne Země uskutečnily 22. 4. 1970 v USA. Během své téměř padesátileté historie si tento den připomínající význam environmentálně odpovědného chování a aktivního přístupu k ochraně prostředí získal několik set milionů příznivců na celém světě.
 

S nápadem slavit 22. dubna Den Země přišli v USA v roce 1970 studenti a několik senátorů. Na počátku 70. let nebylo téma udržitelného rozvoje nijak obecně známé a požadavky organizátorů byly velmi cílevědomé: zvýšit energetickou účinnost a hledat obnovitelné zdroje energie, recyklovat materiály a odpady, vyloučit z používání chemikálie a odpady, které ničí ozónovou vrstvu, omezit zemědělské techniky, které vedou k erozi půdy a snižování její produktivity.

V roce 1990 se k americké tradici připojil zbytek světa. Den Země si různými akcemi na 3600 místech připomnělo 200 milionů lidí ze 140 zemí. Na přelomu tisíciletí, v roce 2000, se ke Dni Země připojilo podle organizace The Earth Day Network půl miliardy lidí. Dnes, po 46 letech vývoje nových technologií a ohromných investic do ochrany životního prostředí, patří původní témata stále k těm nejzásadnějším prioritám.

Hlavním téma Dne Země 2016 vyjadřuje heslo „Trees for the Earth!“, tedy „Stromy pro Zemi“.

Organizátoři kampaně si vytkli nemalý cíl: Do 50. výročí Dne Země v roce 2020 vysadit na planetě 7,8 miliard stromů – za každého jejího obyvatele jeden. Stromy totiž z povrchu Země stále mizí. Sázení takového množství stromů má přispět k boji proti změně klimatu a k snížení znečištění ovzduší, má podpořit komunity a jejich místní ekonomiku a životní styl, chránit biodiverzitu a také inspirovat miliony lidí k environmentálně odpovědnému chování.

foto - Lupač MirekMirek Lupač
Autor je pracovníkem Agentury Koniklec a projektu Poraďme.se.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist