https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-hruska-obchvat-benesova-je-potreba.ale-je-nutne-vybetonovat-uplne-vsechno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Hruška: Obchvat Benešova je potřeba. Ale je nutné vybetonovat úplně všechno?

14.9.2019
Obchvat Benešova směrem na Vlašim je nutný a uvažuje se o něm již dost dlouho. Taková stavba v délce 4,59 km vedoucí v blízkosti města by měla být určitě posouzena podle zákona a být na ni zpracována EIA. / Ilustrační foto
Obchvat Benešova směrem na Vlašim je nutný a uvažuje se o něm již dost dlouho. Taková stavba v délce 4,59 km vedoucí v blízkosti města by měla být určitě posouzena podle zákona a být na ni zpracována EIA. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | me / Wikimedia Commons
Když jsem se probíral na internetu zprávami z benešovského městského úřadu, narazil jsem na velice zajímavou zprávu. Jedná se o dokument z Krajského úřadu Středočeského kraje s jednacím číslem 088707/2019/KUSK, a to o „Rozhodnutí - závěr zjišťovacího řízení, kde se dozvídám, že Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství rozhodl podle § 7 odst. 6 zákona, že záměr „Severovýchodní obchvat Benešova I+II etapa“ nemá významný vliv na životní prostředí a nebude posuzován podle zákona.
 

Samozřejmě je tento obchvat Benešova směrem na Vlašim nutný a uvažuje se o něm již dost dlouho. Nelze tedy s touto stavbou než souhlasit, protože Benešovu odlehčí a povede dopravu na Vlašim mimo město. Konečně tedy k tomu snad dojde.

Pak mne ale překvapilo, že taková stavba v délce 4,59 km vedoucí v blízkosti města měla být určitě posouzena podle zákona a být na ni zpracována EIA. No budiž, řekl jsem si, ale pak mne napadlo podívat se, jak se slučuje s Programovým prohlášením Rady Středočeského kraje. A ejhle. Co se píše v tomto prohlášení. Tak tedy:

    Kapitola Životní prostředí a zemědělství:

    Odst. 55. Budeme chránit přírodu a krajinný ráz:

  • 55.1. Budeme minimalizovat zábory zemědělského půdního fondu pro novou investiční výstavbu a podporovat využití brownfieldů. Současně budeme podporovat opatření na zlepšení kvality zemědělského půdního fondu.
  • 55.2. K investiční činnosti budeme přistupovat s respektem k přírodě a zájmům její ochrany.
  • 55.3. Při investiční činnosti budeme sledovat použité technologie (podpora ekologických a přírodně šetrných technologií), v odůvodněných případech budeme důsledně provádět zjišťovací řízení, proces EIA.
  • Tolik tedy část Programového prohlášení Rady Středočeského krajského úřadu.

Pak jsem se vrátil k obchvatu Benešova a tam jsem se dočetl něco, co se poněkud s prohlášením kraje neslučuje:

V souvislosti s výstavbou obchvatu Benešova nelze vyloučit realizaci záměrů v jeho okolí, jako jsou např. čerpací stanice pohonných hmot nebo skladové a obchodní areály. Obchvat Benešova umožňuje výhledové napojení rozvojových ploch pro komerční a výrobní využití v souladu s územním plánem města Benešova. Tyto záměry v současnosti nejsou známy a jejich vlivy na životní prostředí musí být předmětem příslušných povolovacích řízení nebo vyhodnocení podle zákona č. 100/2001 Sb.

Dočetl jsem a nevěděl jsem, co si o tom mám myslit. Z jedné strany budeme bránit záborům zemědělského půdního fondu a z druhé strany už klidně uvažujeme o výstavbě čerpacích stanic, skladů, obchodních center a jiných staveb.

Znovu opakuji, že naprosto souhlasím s výstavbou obchvatu, ale proč, ještě než se prvně kopne do země, už přemýšlíme o tom, co všechno kolem obchvatu zabetonujeme a zaplníme pro Benešov patrně i nepotřebnými obchodními centry a sklady. V Benešově, který má asi do 20 000 obyvatel, jsou obchodní centra Billa, Penny, Kaufland, rozšiřuje se Lidl a v okolí Tyršovy ulice vyrostly další prodejny.

Je jasné, že nějakých přibližně 19 hektarů, které budou zastavěny obchvatem, je nutno obětovat. Ale proč je nutno už teď přemýšlet o dalších záborech zemědělské půdy, i když vím, že půda sice v trase obchvatu není z nejlepších, ale propustí do země spodní vodu, kterou tolik potřebujeme nejen my, ale i zvířata a rostliny.

Takže Programové prohlášení Rady Středočeského krajského úřadu mi připadá, jako když si děti na Vánoce píší Ježíškovi, co by si přáli za dárek, i když vědí, že ho třeba nedostanou. A nebo úředníci na kraji už zapomněli, co napsali, a v tom případě by si měli alespoň jednou za čtvrt roku povinně přečíst, co svým občanů slíbili a jak jsou na tom s plněním svých slibů.


reklama

 
Miroslav Hruška
Autor je čtenářem Ekolistu.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.9.2019 06:37
Ano, máte pravdu. Je to krajský development pro nové sklady. Pod rouškou ulehlečení od dopravy to přivede dopravu novou.
Odpovědět
JG

Jiří Guth

14.9.2019 09:18 Reaguje na Katka Pazderů
Proč krajský? V působnosti kraje je právě jen ta silnice. Daleko větší roli má město Benešov.
Odpovědět
ig

14.9.2019 17:05 Reaguje na Katka Pazderů
Na tom přivedení dopravy nevidím nic hrozného. Ono ji to vlastně nevytvoří, jen přesměruje. A je to obecný problém každého řešení čehokoliv - každé usnadnění dopravy způsobí její nárust, každé opatření pro snížení emisí CO2 způsobí emise CO2 a podobně. Je jen otázka zjištění, jestli je ten důsledek menší zlo než původní problém.
Odpovědět
JG

Jiří Guth

14.9.2019 09:17
Za dobrotu na žebrotu? Zpracovatel oznámení EIA to tam napsal, protože to tak prostě je. Kdyby to tam nebyl napsal, nic by se v reálu nezměnilo. Pokud ty pozemky, kterým hrozí zabetonování (mně se to také vůbec nelíbí, aby bylo jasno) nepatří kraji, tak to s programovým prohlášením rady kraje nemá nic do činění. O tom, jestli budou zabetonované, totiž rozhodují především jejich vlastníci a také město Benešov (územním plánem). Když se podíváte na platý územní plán, jednak uznáte, že zpracovatel oznámení EIA to opravdu napsal "na férovku", jednak by to mohlo inspirovat ke kritice benešovského zastupitelstva, které územní plán, umožňující to zabetonování, schválilo.
Odpovědět
ig

14.9.2019 17:01
Z EIA se stala buzerace, nástroj pro všelijaké nátlakové skupiny, placené házeče vidlí a záminka pro různé zvyšovače vlastního ega, takže se vůbec nedivím, že pokud někdo zrovna pod trestem vězení nemusí, tak se tomu vyhne :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist