https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-kutal-muz-na-klatovsku-dostal-za-rysa-v-mrazaku-a-dalsi-nelegalne-prechovavane-chranene-druhy-jen-pokutu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Kutal: Za upytlačeného rysa v mrazáku pouze pokuta? Takto ochrana přírody nevypadá

17.3.2022 | OLOMOUC
Upytlačený rys na Klatovsku.
Upytlačený rys na Klatovsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
O rozuzlení v případě mrtvého rysa, nalezeného loni v létě v mrazáku u muže z Klatovska, informoval nově zpravodajský web Klatovskýdeník.cz. Vyšetřovaný myslivecký předseda Bohumil M. vyvázl jen s pokutou 90 tisíc korun. A to přesto, že u něj celníci při domovní prohlídce zabavili nejen zastřeleného rysa, ale také nelegálně držené trofeje dalších chráněných živočichů. Na možnost ilegálního lovu naší největší kočkovité šelmy upozornili zástupci programu Šelmy Hnutí DUHA Celní správu poté, co se na ně s podezřením na pytláctví obrátil jeden z místních.
 

Již v září informoval deník Právo o tom, že se při pitvě našla v těle rysa část náboje. Podle informací Deníku ale vyšetřování neprokázalo, že by rysa zastřelil muž, u kterého Celní správa mrtvé zvíře zabavila. Ten navíc tvrdí, že rysa našel už mrtvého. Soud proto rozhodl pouze o přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Obviněnému myslivci uložil klatovský soudce pokutu 90 tisíc korun. Vzhledem k množství nelegálně držených chráněných druhů, jejichž původ nedokázal Bohumil M. prokázat, jde ovšem o velmi mírný trest. Podle mluvčí Celní správy Martiny Kaňkové zabavili celníci u obviněného myslivce kromě rysa také exempláře losa, tetřeva, káně, bobra, včelojeda, krahujce či ořešníka.

Deník dále uvedl, že rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Předpokládá se ale, že odpor nepodá ani jedna ze stran. Zástupci programu Šelmy Hnutí DUHA se však domnívají, že by se státní zástupce proti rozhodnutí odvolat měl. Rozhodnutí soudu je podle nich v rozporu s jakoukoli snahou státu i nevládních organizací o ochranu české přírody. Obviněný navíc podle informací Deníku zůstane nadále myslivcem a vede řízení s Ministerstvem životního prostředí o vrácení zajištěných zvířat.

Z konzultace případu s právníky navíc vyplývá, že obviněný trestný čin pytláctví spáchal. Ten totiž nesestává jen z neoprávněného lovu, ale také z ukrytí, převedení nebo přechovávání neoprávněně ulovené zvěře. Nabízí se proto otázka, proč je trest v trestním příkazu tak nízký, přestože u obviněného nebyl zabaven pouze rys, ale i 7 dalších přechovávaných chráněných živočichů. Zástupci programu Šelmy Hnutí DUHA zdůrazňují, že momentálně jedinou institucí, která se může zasadit o projednání případu v řádném soudním líčení, je státní zastupitelství v Klatovech. Na podání odporu má však jen lhůtu 8 dní, která brzy vyprší.

Případ konzultujeme s právníky a připravujeme další kroky. Státní zástupce by měl důsledně hájit zájmy ochrany přírody, které v případu zastupuje. Od člověka, který nelegálně přechovával střeleného rysa a nedokázal vysvětlit jeho původ, by se měla důsledně vymezit Českomoravská myslivecká jednota.


reklama

 
foto - Kutal Miroslav
Miroslav Kutal
Autor je akademický pracovník Ústavu Ekologie lesa na Mendelově univerzitě v Brně a v Hnutí DUHA Olomouc koordinátorem programu Šelmy. Je členem “Large Carnivore Initiative for Europe”, expertní skupiny IUCN (Mezinárodního svazu ochrany přírody).

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist