https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrejn-rut-chteli-jsme-na-zizkove-vysadit-ctyri-stromy-pred-skolu-ale-pamatkari-rekli-ne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Rut: Chtěli jsme na Žižkově vysadit čtyři stromy před školu, ale památkáři řekli ne

22.6.2021
Škola v Cimburkově ulici. Mohly by před ní stát čtyři stromy.
Škola v Cimburkově ulici. Mohly by před ní stát čtyři stromy.
Rozhodování památkářů je často záhada. Občas povolí něco, nad čím rozum zůstává stát (třeba zbourat celý dům na pražském Václavském náměstí v památkové rezervaci), jindy naopak zaráží jejich přísnost. Nedávno dostalo hlavní město negativní stanovisko k umístění laviček na rekonstruovanou Koněvovu ulici. Na starém Žižkově se prý do ulic nedávaly.
 
Aktuálně nám památkáři dali stopku na výsadbu čtyř stromů před školou v Cimburkově ulici. V rámci projektu BESIP tu chceme zlepšit bezpečnost; zvednout křižovatku do úrovně chodníku, rozšířit chodník a kromě stromů tu umístit i lavičku a cyklostojany.

Když už bylo na starém Žižkově stromořadí, tak prý vždycky v celé ulici, stojí v závazném stanovisku magistrátních památkářů. Ani argument, že jde o úpravu prostoru v křižovatce ulic a před významnou veřejnou budovou, neobstál. Přitom se podařilo získat všechna ostatní kladná stanoviska a dohodnout s plynárnami, aby posunuly plynovod o kousek vedle, abychom ty stromy před školu dostali.

Projekt
Projekt

Už na vstupním jednání jsem upozorňoval, že musíme reagovat na změny klimatu a ochladit ulice a nemůžeme se odvolávat na to, jak to bylo na Žižkově před 100 lety. Vyděsilo mě, když zástupce magistrátních památkářů opáčil, že snaha o řešení změn klimatu je jen takový trend, móda, která zase brzy skončí.

Máme teď možnost realizovat tenhle projekt bez stromů, anebo ho pohřbít. Zkusím ještě jednání přímo s památkáři a radní Třeštíkovou. Tohle totiž není jediný konflikt památkové péče a ochrany klimatu. Měli bychom přesvědčit památkáře, aby majitelům domů v památkových zónách nedávali stopku i na fotovoltaické elektrárny na střechy domů.


reklama

 
Další informace |

Text je převzatý z blogu Ondřeje Ruta na serveru Respekt.cz.

foto - Rut Ondřej
Ondřej Rut
Autor je místostarosta MČ Praha 3 za Zelené.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

22.6.2021 09:37
Zelení si s památkáři v logičnosti rozhodování nemají co vytýkat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2021 16:38 Reaguje na Jirka Černý
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2021 16:40 Reaguje na smějící se bestie
A že by se zrovna tam/podle foto, hodily stromy ? Leda tak umělý.
Odpovědět
AM

Anežka M

22.6.2021 10:00
Když jsem viděla foto a popisek "Škola v Cimburkově ulici. Mohly by před ní stát čtyři stromy." tak mě napadlo: a kde jako?

Možná ta fotka zkresluje, ale fakt na ní marně hledám místo, kde by mohly stát čtyři středně velké stromy, aniž by byly v trvalé kolizi s chodci, sítěmi a fasádou školy.

Taky uvažte, že pokud stromy uberou místo na chodníku, chodci budou scházet do vozovky, aby je obešli; bezpečnost na tom nakonec ztratí.

A jaký typ stromů byste si tam představoval? Aby byl chladicí efekt znatelný, potřeboval byste tam něco vzrůstného, kde ale takový strom vezme v kompletně vydlážděné ulici vodu? Nakonec by to skončilo na čtyřech mrzáčcích - javorech, stříhaných každoročně ve stylu "na ježka", kteří tam vydrží živořit deset patnáct let, než je umoří sůl, každoroční sestřih a nedostatek vody a živin. Pro citlivější duši je pohled na takové stromy spíš utrpení než potěcha.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.6.2021 10:52 Reaguje na Anežka M
Vy nejste z Prahy, že ne?

Bo taktka je jasné ... v projektu to nějak ušmoulím, že to jako půjde, zrealizuji, i deálně s nějakou dotací, aby se s tím nedalo nic moc dělat, pak zjistím, že to "překvapivě" nefunguje a pak jako jediné reálné a úsporné řešení vyhlásím to, že z toho udělají jen plácek pro pěší ... a hlavně cyklisty. Pražské matky tomu zatleskají a bude. K budu žblebtat něco o tom, že v zásadě nejsme proti autům, ale tady se prostě nedá nic dělat, holt Vyšší dobro a Zažít město jinak a ...

A takhle si tu žijeme.
Odpovědět
AM

Anežka M

22.6.2021 13:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Jsem od Brna/Vysočiny.

Na mě z toho článku spíš kouká naivita a neznalost toho, co reálný strom potřebuje, než nějaký tunelářský záměr. Tak se snažím šířit aspoň trochu osvětu, no.

Ostatně ta ulice mi připadá dost úzká, baráky jsou vysoké, do značné míry ji musí stínit, ne? Kdybych si chtěla pustit fantazii na špacír, tak navrhnu, ať se při nějaké rekonstrukci zvětší přesahy střech a vymění krytiny za světlejší/odrazivější, pokud jim jde o snížení teploty mezi domy. Ale to by mě památkáři hnali ne zpátky k Brnu, ale až za Dunaj...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.6.2021 10:53 Reaguje na Anežka M
Plně s vámi souhlasím. V ulici na fotu budou ty stromy trpět
a mají tam perspektivu pouze po dobu vlády zelených v MČ.
Pak se stromy tiše pokácí, protože rozum vystřídá nadšení
zelených nedouků, kteří ani nevědí, co stromy potřebují k
životu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.6.2021 12:11 Reaguje na Anežka M
Ty stromy jsou namalované v plánku a uberou silnici. Myslím, že to není až tak špatně vymyšleno. Jen se hrozím, že až by ty stromy vyrostly a začaly by být nějak nebezpečné, nebude je možné ze "zelených důvodů" skácet.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.6.2021 12:27 Reaguje na Anežka M
Napadlo me to same. Vas popis mestskych javoru uplne sedi - chudaci stromy. Na podzim by v te tesne ulici jeste jezdili uklizeci a shrabovali listi? Taky by je mohl zabit mestsky fotosmog.Zeleni muzou koupit kofliky s kvetinami a se stromky, jestli si mysli,ze v te ulici je dost mista. Ale moc to na to nevypada.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

22.6.2021 12:50 Reaguje na Anežka M
Jen když se kouknete do plánu, tak je to asi jediné místo, kde by to (vzhledem k té téčkové křižovatce) mohlo relativně fungovat (tj. je to místo otevřené ze tří stran). Zachytit a vsáknout část vody z té dlažby by asi technicky šlo taky zajistit. A že to nebudou žádní pralesní velikáni, no, nebudou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.6.2021 11:04
Vidět to nadšení zelených, tak se asi brzo dočkáme fotovoltaiky nejen
na starých domech, ale i na památkách. Sedět na Hradě Bursík, který
chtěl v lustrech měnit žárovky, tak i Hrad má na střeše fotovoltaiku.
Myslím, že už ale tomu Disnylendu, který je z Prahy ,by to moc ani
neuškodilo. Cizincům se to líbí a na nás ostatních přece nezáleží.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.6.2021 21:13
Ondřeji, možná by tam byly lepší spíše stromy kontejnerované. Sezónní. Do toho chodníku bych je nedávala, nemají kam růst. A sázet strom na 15 - 20 let mi nepřijde vhodné.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.6.2021 11:30 Reaguje na Katka Pazderů
A nebyly by pak lepší umělé, rosené vzdušnou závlahou, aby jako vypařovaly?

Já viděl v Číně v národním lesním parku spoustu pand. Sádrových.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.6.2021 10:26
Autor je místostarosta MČ Praha 3 za Zelené.
Tak co hledáte stopy nějakého myšlení?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist