https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-bursik-obranci-zvirat-slavi-uspech-kozesinove-farmy-zeji-prazdnotou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Buršík: Obránci zvířat slaví úspěch, kožešinové farmy zejí prázdnotou

31.1.2019
Farma Vítějeves v době, kdy byla v provozu.
Farma Vítějeves v době, kdy byla v provozu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Posledním lednem končí přechodné období, které mělo producentům kožešin umožnit minimalizaci újmy z ukončení podnikání. Už nyní však na farmách nejsou žádná zvířata. Skončila éra, kdy byla tato místa symbolem týrání a krutosti pro sobeckou lidskou potřebu a finanční zisk. Jsme moc rádi, že tato zbytečná barbarská praktika končí a že se proti ní postavila velká část veřejnosti. Je to obrovský úspěch nejen pro lišky a norky, ale i pro ostatní zvířata trpící v klecích. Lidé nejsou vůči jejich strádání lhostejní, což nám dodává naději a víru v lepší budoucnost pro všechna zvířata.
 

Každoročně bylo kvůli módnímu průmyslu na 9 farmách v ČR zabíjeno asi 20 tisíc lišek a norků. Legislativním zákazem u nás však boj proti kožešinám nekončí, neboť zákon umožňuje dovoz výrobků z pravých kožešin. I nadále budeme podporovat organizace z dalších evropských zemí, aby se jim povedlo prosadit zákazy stejně jako u nás. Nicméně kožešinová situace v Evropě se neustále zlepšuje. O tom svědčí nedávno přijaté zákony proti kožešinovým farmám v Norsku, Lucembursku a Belgii, které tak rozšířily seznam zemí se zákazem. Věříme, že se těmito kroky posouváme blíže k celoevropskému zákazu.

Zákaz kožešinový farem byl první vlaštovkou. Česká republika musí přestat být skanzenem týrání zvířat. Dalším logickým krokem je zákaz klecových chovů slepic, což je současný dosažitelný cíl. Tento zákaz chtějí podle průzkumu veřejného mínění tři čtvrtiny Čechů. Navíc se supermarkety a další odběratelé vajec rozhodli, že klecové vejce nebudou odebírat. A tak je čím dál více znát, že klecové chovy nemají ve vyspělé společnosti 21. století co dělat.


reklama

 
Pavel Buršík
Autor je tiskový mluvčí spolku OBRAZ.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sv

Smrt vydrám

31.1.2019 08:56
No na duhou stranu se budou chovat mimo EU a budou úplně bez kontroly. Takže na tom budou zvířata ještě hůř.
Odpovědět
ig

31.1.2019 09:48 Reaguje na Smrt vydrám
Ale to je v pořádku, tady přece vůbec nejde o ta zvířata :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.1.2019 12:59
Po každé takové akci klesnou příjmy státu (výběr daní z příjmu). Ti, co podobné zákazy prosazují, jsou ekonomicky naprosto bezcenní, protože se většinou živí parazitováním na společnosti cestou různých neziskovek.

Stát by měl, už z hlediska pudu sebezáchovy, podporovat ty, co dělají smysluplnou práci, a ne ty, kteří jen parazitují. Jinak časem dopadneme jako Venezuela (když to půjde dobře, když ne, tak jako Somálsko).
Odpovědět
JK

Jiří Kavka

31.1.2019 19:37
Farmy se přesunuly do "nevyspělých" zemí, naši podnikatelé přišli o živobytí. Odškodnění nemají, dosud nevědí kolik a jestli vůbec něco dostanou. Další podivné dílo tzv. "ochranářů".
Odpovědět
VP

Vít Pátek

1.2.2019 01:35
To, co provozuje OBRAZ, jsou orgie pokrytectví.
Odpovědět
VP

Vít Pátek

1.2.2019 01:35
To, co provozuje OBRAZ, jsou orgie pokrytectví.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.2.2019 05:26
Členům OBRAZ by měl být exekutivně zabaven majetek a použit na kompenzace vzniklých škod.
Odpovědět
ig

1.2.2019 19:43 Reaguje na Jan Šimůnek
Taková nucená dražba dýmek na marihuanu...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist