https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-moulis-za-smutny-konec-srnky-mohl-nehlidany-pes
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Za smutný konec srnky mohl nehlídaný pes

19.1.2016
Ze strany majitele psa došlo jak k porušení zákona o myslivosti, tak zvanému pytláctví, tak hlavně k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nehledě na to, že obě zvířata mohla způsobit například dopravní nehodu či ublížit sáňkujícím dětem
Ze strany majitele psa došlo jak k porušení zákona o myslivosti, tak zvanému pytláctví, tak hlavně k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nehledě na to, že obě zvířata mohla způsobit například dopravní nehodu či ublížit sáňkujícím dětem
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
V pondělí 18. 1. 2016 odpoledne mezi děti sáňkující na kopečku pod bytovkami v ulici Pod Záhorskem skočila vyděšená dospělá srna, kterou podle svědků na místě hnal rozzuřený staford s obojkem. Odkud zvíře běželo a pes ho hnal, nikdo neví, pes měl sice obojek a evidentně někomu patřil, ale majitel na místě nebyl a ke psovi se nikdo na lokalitě nehlásil. Dole v křoví přímo před zraky dětí se dezorientovaná srna na vteřinu zastavila, což se jí stalo osudné. Pes ji doběhl a pohotově strhl k zemi. Když zůstalo zvíře s rozdrcenou lebkou nehybně ležet a sníh kolem se barvil do ruda od krve z hlavy, slabin a krku, pes se sebral a odběhl zpět do sídliště.
 


Děti obklopily chrčící srnu, která se nemohla zvednout, a okamžitě informovaly kolemjdoucí dospělé s tím, že jeden z nich zavolal k nám na stanici. Vyrazil jsem na místo okamžitě po převzetí zprávy, cestou jsem informoval dispečink Městské policie 156, který už rovněž obdržel několik telefonických hlášení události.

Na místě krom dětí čekala už i jedna z maminek sáňkující dívky. Pomohli mi srnu vyprostit z porostu a naložit do transportního pytle. Už na první pohled bylo jasné, že je srna vážně potrhaná a v kritickém zdravotním stavu, který je neslučitelný s další léčbou.

Vysvětlil jsem dětem, že zvíře bude nejspíše nutno utratit a odvezl srnu na veterinární kliniku Vedilab v Plzni Lobzích, kde zvíře prohlédl veterinář MVDr. Pavel Mužík a potvrdil to, co jsem zjistil na místě. Trauma hlavy, prasklá lebka prokousnutá od zubů proti sobě nad očnicí, průsak mozkové tkáně. Potrhané zadní běhy ve slabinách, zlomený běh přední a prokousnutý krk. Na základě zdravotního stavu byla srna utracena.

Škoda jí, konstatoval veterinář, bylo to pěkné zdravé zvíře, které by za normálních okolností a v otevřené krajině mimo zástavbu psovi pravděpodobně uteklo.

Majitel psa a ani jeho původ se vypátrat nepodařilo, čert ví, odkud pes srnu vůbec hnal. Na této lokalitě kolem FN se srn vyskytuje hned několik.

Ze strany majitele psa došlo jak k porušení zákona o myslivosti, tak zvanému pytláctví, tak hlavně k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nehledě na to, že obě zvířata mohla způsobit například dopravní nehodu či ublížit sáňkujícím dětem.

Proto je třeba přemýšlet a dávat pozor zejména při venčení psů, kteří mají ke štvaní zvěře sklony, a to i v zástavbě a na plochách, kde bychom zvěř nečekali.
Karel Makoň
DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

19.1.2016 13:22
Majitelé psů si občas myslí, že jejich pes může všechno.. a nejen na sídlišti. Když ho pak myslivec v lese střelí, to je křiku.. paradoxně i od různých "ochránců" přírody.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist