https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petice-nesouhlas-s-vystavbou-asfaltove-cyklostezky-lemujici-brehy-labe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petice: Nesouhlas s výstavbou asfaltové cyklostezky lemující břehy Labe

25.2.2019
Vybudování cyklostezky na březích Labe znamená zničení klidové a zóny, která je pro nás velice cenná. Ilustrační snímek.
Vybudování cyklostezky na březích Labe znamená zničení klidové a zóny, která je pro nás velice cenná. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
My, občané České republiky, zejména rybáři, myslivci, pěší turisté a obyvatelé města Čelákovice a všech přilehlých obcí, nesouhlasíme s vybudováním cyklostezky se zpevněným povrchem (asfalt, beton), která by měla lemovat břehy Labe v k.ú. obcí Čelákovice, Přerov nad Labem a Lysá nad Labem.
 

Důvody nesouhlasu:

Z důvodu zachování krajinného rázu dané lokality (jedná se o degradaci břehů na silnici) Z důvodů poškození a ovlivnění dvou biologicky cenných lokalit přírodní rezervace Hrbáčkovy tůně a přírodní rezervace Les Netušil (jednalo by se o asfaltové přerušení posledních zbytků lužních lesů ve Středním Polabí). Z důvodů ekonomického, stavbou pouze na březích Labe dojde k odklonu od obcí Přerov nad Labem a také městu Lysá nad Labem. Obě tyto obce jsou pro turismus v ČR velice unikátní (např. Skanzen Přerov n/L nebo zámek či Výstaviště v Lysé n/L). Odklon znamená nevyužití turistického potenciálu v lokalitě.

Vybudování cyklostezky na březích Labe pro nás znamená zničení klidové a zóny, která je pro nás velice cenná. Stezky na břehu Labe již jsou a jsou hojně využívány všemi skupinami obyvatel. Stávající podoba těchto cest je dle našeho názoru vyhovující. Zároveň předkládáme návrhy tras vhodných pro vybudování cyklostezky a požadujeme jejich zpracování ve Studii proveditelnosti, kterou zajišťuje Středočeský kraj.

1. Směr Lysá n/L - Čelákovická lávka – lávka přes tůň Grado – vila poslance Stříbrného, sousoší Svatý Václav – závodiště Lysá nad Labem – zámek v Lysé nad Labem – nádraží Lysá - Ostrá (Botanicus) – lesní části možno vést v přírodním štěrkovým či šotolinovém, a dále dle návrhu dotčených obcí.

2. Směr Přerov nad Labem – železniční most – Sedlčánky (stezka je v polích již hotová) – mostek přes Výmolu u tůně Hrad – podle potoka Výmola – silnice do Přerova n/L – dále pak dle návrhu dotčené obce – možno vést v přírodním štěrkovým či šotolinovém povrchu.

Komentář k trasám

Směr č. 1 znamená využití a úpravu již stávajících turistických tras a tím i celkové snížení nákladů na stavbu. Lokalita má schopnost „rozptýlení“ počtu cyklistů v období největšího provozu, kteří dostanou možnost výběru svého směru jízdy a odlehčí se tím i vytíženost trasy. Zároveň trasa protíná a spojuje dvě významná města Středočeského kraje Čelákovice a Lysou nad Labem.

Směr č. 2 znamená využití stávajících cest až po mostek přes potok Výmola, dále je možnost upravit polní cestu směřující k silnici Císařská Kuchyně – Přerov n/L. Tato silnice se bude opravovat a mohla by se rozšířit o „cyklopruh“ do Přerova n/L a do Lysé nad Labem.

Petici proti Stop asfaltu podél Labe můžete podepsat zde.

Petiční výbor:

Pavel Jindřich, hospodář ČRS z. s., Místní organizace Čelákovice
Jiří Eichler, předseda ČRS z. s., Místní organizace Čelákovice
Mgr. Václav Pertl, místopředseda ČRS z. s., Místní organizace Čelákovice
Petr Duník, jednatel ČRS z. s., Místní organizace Čelákovice
Za petiční výbor:
Pavel Jindřich,pajin-fly@volny.cz, 603715678
Petr Duník, 775123824
Mgr. Václav Pertl, vaclav.pertl@seznam.cz, 777565410
Jiří Eichler, eichi.jiri@seznam.cz , 777172067
Výše uvedené osoby jsou oprávněni jednat za petiční výbor ve styku s příslušnými orgány.
reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Jan Mach

25.2.2019 20:34
Podél Labe od soutoku s Cidlinou po Nymburk je asfaltová cyklostezka, hojně užívaná, a nezdá se mi, že by škodila tamním lužním lesům. A jestli odvede turisty od "stávajících turistických lákadel", tak asi nejsou tak atraktivní. A pokud by cyklostezka vedla až k hranicícm s Německem, byla by obdobou cyklostezek podél Dunaje v Rakousku a Německu. Petičníci mají asi chaty v popisované klidové zóně.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.2.2019 21:51 Reaguje na Jan Mach
vony jsou to spíš takový balkánský slumy. zvlášť roztomilé je zpevnění některých úseků blátivé cesty starými koberci. samozřejmě všudypřítomné petflašky a jiný bordel, psí tentononc a igelitové drobné černé stavbičky rybářů.
Odpovědět
J

Josef Mozek

1.3.2019 09:27
Rybářům cyklostezka vadí, byli by více na očích. Co tam asi provádí? Že by jim vadila snazší dostupnost pro osoby provádějící kontroly legálnosti počínání rybářů?
Odpovědět
JH

Jiří Hron

6.5.2019 12:58
Když čtu důvody petice, mám pocit, že pánové z rybářského spolku naprosto ztratili soudnost, nebo zešíleli. Stačí se projet podle Labe a každý uvidí spoustu rybářů, kteří doslova kempují u vody, mají zde zaparkovaná auta, postavené stany, přespávají tu, vaří si zde, chodí na toaletu atd. a to je ekologické? Chápu, že chtějí, aby je v tom kempování na černo nikdo nerušil. Tohle by spíš mělo řešit Povodí Labe a policie. Pánové rybáři, Labe je tu pro všechny a vy se začněte chovat ekologicky, když vám jde opravdu o přírodu, jak tvrdíte.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist