https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-brezina-letosni-sucho-v-povodi-odry-jiz-dosahuje-urovne-roku-1947
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Březina: Letošní sucho v povodí Odry již dosahuje úrovně roku 1947

13.10.2015
Zaklesnutí zásobní hladiny údolní nádrže Šance s pohledy do její zátopy.
Zaklesnutí zásobní hladiny údolní nádrže Šance s pohledy do její zátopy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Povodí Odry
Na základě dlouhodobého měření průtoků v řece Odře v Bohumíně dosahuje letošní sucho již stejné velikosti, jako známé sucho z roku 1947. Přibližně stejně intenzívní jako v roce 1947 bylo také poslední delší suché období v roce 1992. K překonání tak zbývají pouze přísušky v roce 1983 (mohlo by ho být dosaženo k začátku listopadu) a největší sucho 20. století z roku 1953. K jeho úrovni bychom se mohli přiblížit okolo poloviny prosince, pokud nás příroda neobdaří očekávaným deštěm. Poučením z historie je ale skutečnost, že délka hydrologického sucha na Odře může činit 8 až 9 měsíců. Jestliže letošní deficitní období začalo v červnu, může pak trvat až do března příštího roku do tání sněhu.
 

Situace v tocích zcela odpovídá nedostatku deště. Průtoky v řekách jsou extrémně nízké a někde dosahují i historických minim. Pouze pod nádržemi Slezská Harta a Kružberk je Moravice, Opava i Odra nadlepšována vypouštěnou vodou na dostatečnou úroveň. V létě byly nadlepšovány i toky pod nádržemi Šance a Morávka v Beskydech. Nyní to již ale není možné zajistit, na nádrži Šance musela být snížena hladina kvůli stavebním pracím, které mají zvýšit bezpečnosti hráze na evropské standardy.

Snížené průtoky v řekách se samozřejmě projevují i v klesání hladin na přehradách, které vytváří vodohospodářskou soustavu povodí Odry. Na nádržích zajišťujících dodávky pitné vody je na přehradě Šance k dispozici 25 % z celého zásobního prostoru, na nádrži Morávka 42 %. Nejvíce vody je v západní části povodí Odry, v jesenických rezervoárech Kružberk a Slezská Harta. Zde dosahuje naplnění nádrží 82 %. Situace byla v září projednávána se společností Sm VaK, a.s., která následně zahájila přečerpávání vody v rámci jejího vodárenského systému tak, aby šetřila beskydské zdroje a více využila zásob jesenické oblasti.Komplikovaná situace je v zásobování průmyslu provozní vodou, zejména v případě hutního kombinátu ArcelorMittal Ostrava a.s. a Biocelu Paskov a.s. vyrábějícího buničinu. Nádrže Žermanice a Olešná, ze kterých je voda pro zmíněné továrny odebírána, již mají k dispozici pouze přes 40 % původní zásoby vody. Oba odběratelé již také přistoupili k opatřením, které snižují či přesunují odběr vody a umožní tak prodloužit využívání nádrží do jarního období. Jako stabilizované lze naopak označit zásobování dolů a železáren v Třinci a elektrárny v Dětmarovicích, neboť největší zdroj jejich provozní vody – nádrž Těrlicko – má dosud přibližně 70 % původního zásobního objemu. S významnými odběrateli vody jsou opakovaně vedena jednání s cílem sledovat situaci a přijímat opatření pro stabilní dodávky vody obyvatelům regionu a udržení neomezeného provozu průmyslových firem.

Sucho v povodí Odry 2015

předchozí    další
Zaklesnutí zásobní hladiny údolní nádrže Šance s pohledy do její zátopy
Zaklesnutí zásobní hladiny údolní nádrže Šance s pohledy do její zátopy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Povodí Odry
Zaklesnutí zásobní hladiny údolní nádrže Šance s pohledy do její zátopy
Zaklesnutí zásobní hladiny údolní nádrže Šance s pohledy do její zátopy
Zaklesnutí zásobní hladiny údolní nádrže Šance s pohledy do její zátopy
Koryto Odry v Bohumíně
Jez na Odře v Jakubčovicích
V nádrž Šance je k dispozici 25 % původní zásoby vody.
foto - Březina PetrPetr Březina
Autor je technický ředitel Povodí Odry.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist