https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radek-holomcik-odvolani-managementu-lesy-cr-nestaci-je-treba-zmenit-system-hospodareni-firmy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radek Holomčík: Odvolání managementu Lesy ČR nestačí. Je třeba změnit systém hospodaření firmy

11.10.2018
Celá situace nahrává pouze dřevařské lobby, pro kterou je klíčová nízká cena suroviny a její snadná dostupnost. Ilustrační snímek.
Celá situace nahrává pouze dřevařské lobby, pro kterou je klíčová nízká cena suroviny a její snadná dostupnost. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V úterý bylo ohlášeno odvolání odborných ředitelů novým generálním ředitelem LČR Josefem Vojáčkem. Od jeho nástupu do funkce se tento krok dal předpokládat, a byl spíše nutností. Stávající management, který si vybral odvolaný Daniel Szórád, nepružně reagoval na vývoj kůrovcové kalamity a chřadnutí dalších dřevin. Zásadní problém je ale jinde - je jím tzv. Dřevěná kniha, tedy obchodní koncepce firmy, kterou zavedl ministr Ivan Fuksa (ODS) již v roce 2012. Tato koncepce vytváří zásadní bariéry schopnosti pružně reagovat na výskyt lýkožrouta smrkového, resp. severského a tím brzdit rozvoj kůrovcové kalamity.
 

To, že Ministerstvo zemědělství ČR coby zakladatel podniku Lesy ČR hospodařícího na cca 48 % rozlohy všech lesů v ČR nezrevidovalo obchodní model firmy, je zásadní selhání. Dokud nedojde k těmto změnám, je výměna managementu firmy pouze změnou kosmetickou a vytvářením mediální mlhy. Ať už totiž bude nový management jakýkoliv, bude muset fungovat podle špatné koncepce. Je tedy otázkou, zda není na místě pokračovat v personálních změnách i na Ministerstvu zemědělství, které dlouhodobě jako nadřízený orgán v této věci selhává.

Celá situace nahrává pouze dřevařské lobby, pro kterou je klíčová nízká cena suroviny a její snadná dostupnost. O jejím vlivu jsme se přesvědčili na jednání Sněmovny o kůrovcové kalamitě dne 10. července 2018, kde jsem navrhoval zásadní revizi právě Dřevěné knihy a posouzení nejen ekonomických, ale i ekologických a sociálních dopadů této koncepce. Proti byly ve vzácné shodě kluby ANO, ODS, ČSSD, KSČM, TOP09, STAN a většina KDU-ČSL.


reklama

 
Radek Holomčík
Autor je poslanec za Piráty.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

11.10.2018 21:45
Tak teda to "čučím". Pan Holomčík právě "objevil Ameriku". Snad každému myslícímu v tomto státě už musí být dávno jasné, že na těch (všech) ministerstvech nesedí žádní odborníci, ale obyčejní političtí trafikanti. Ryba totiž páchne od hlavy ... To znali už naši předkové.
Odpovědět
RV

Rudolf Válek

16.10.2018 09:16
... kůrovec je, byl a bude, nicméně absence klasických dřevorubců v zaměstnaneckém poměru u LČR je znát. Není totiž v zájmu provozovatelů lesní těžební techniky hnát stroje kvůli třem kmenům 20km daleko, je totiž lepší těžit stovky až tisíce m3 koupených v aukci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist