https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sarka-gorgonova-asociace-vyzyva-k-zamezeni-dalsiho-poskozovani-jmena-cr-a-duveryhodnosti-ceskych-sedlaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šárka Gorgoňová: Asociace vyzývá k zamezení dalšího poškozování jména ČR a důvěryhodnosti českých sedláků

19.6.2019
Valná hromada ASZ ČR se rozhodla aktivně podpořit postoje široké veřejnosti organizované spolkem „Milion chvilek pro demokracii“ a připojuje se k výzvě na odstoupení současného předsedy vlády. / Ilustrační foto
Valná hromada ASZ ČR se rozhodla aktivně podpořit postoje široké veřejnosti organizované spolkem „Milion chvilek pro demokracii“ a připojuje se k výzvě na odstoupení současného předsedy vlády. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Valná hromada Asociace soukromého zemědělství ČR, jejíhož zasedání se ve čtvrtek 13. června zúčastnily téměř dvě stovky zástupců z 50 regionálních a členských organizací tohoto nevládního sdružení, přijala celou řadu zásadních usnesení souvisejících s jejími dlouhodobě prosazovanými názory a postoji. V čele s nově zvoleným předsednictvem na další tříleté období bude ASZ ČR požadovat neprodlené řešení situace způsobené setrvale ostudným postojem premiéra a vlády odmítající připustit realitu, aby nadále nedocházelo k oslabení pozice a snížení respektu ČR při vyjednávání podmínek Společné zemědělské politiky EU po roce 2021.
 

Asociace dlouhodobě upozorňuje na velmi nevhodné poměry v českém zemědělství způsobené neadekvátní podporou obřích zemědělských podniků ze strany státu, posílené navíc v posledních několika letech i vstupem jednoho ze stěžejních agrárních hráčů do politiky. Na základě veřejně dostupných informací o vážném podezření ze systémového a dlouhodobého střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše v čerpání evropských dotací se nelze než obávat významného ohrožení důvěryhodnosti českých soukromých zemědělců a potažmo celé ČR, a to nejen před orgány Evropské unie. ASZ ČR proto s ohledem na výše uvedené vyzývá všechny poslance dolní komory Parlamentu ČR, aby přijali svou odpovědnost a zamezili dalšímu poškozování jména ČR a zájmu jejích obyvatel. V této souvislosti se Valná hromada ASZ ČR rozhodla aktivně podpořit postoje široké veřejnosti organizované spolkem „Milion chvilek pro demokracii“ a připojuje se k výzvě na odstoupení současného předsedy vlády.

Asociace dále vyzývá příslušná ministerstva, aby na základě zjištění evropských auditů jasně vyhodnotila příčiny současné situace a přijala potřebná opatření. Žádá, aby zejména Ministerstvo zemědělství přestalo nadále podporovat stávající model zemědělské výroby, který historicky vychází z násilně kolektivizovaného zemědělství a principiálně vytváří podmínky pro supervelké agrární holdingy v desítkách tisíc hektarů. Tento model evidentně poškozuje přírodní zdroje, venkov i krajinu a tím snižuje prostor pro budoucí generace a naopak může být rizikem zneužití prostředků daňových poplatníků, přičemž nic z toho není ve veřejném zájmu.

Na základě vzniklých skutečností s čerpáním dotací a zejména se zkušenostmi s jejich dopady požaduje Asociace, aby Ministerstvo zemědělství co nejdříve přehodnotilo svůj stávající postoj v jednáních o nové SZP EU a jasně podpořilo koncept rodinných farem, které jsou základem evropského zemědělství a venkova. Mezi základní požadavky konkrétně patří: povinné zastropování přímých plateb, jak předkládá Evropská komise a zavedení parametru na sledování majetkové propojenosti podniků (s výjimkou pro mikropodniky a malé podniky), dále pak například zavedení redistributivní platby, zavedení schématu podpor pro malé farmáře, reálné omezování neúměrné byrokracie a skutečné využívání všech ostatních nástrojů SZP EU, jež povedou k výše uvedeným cílům.

O prosazení usnesení, která byla na letošní 21. Valné hromadě ASZ ČR přijata, již bude usilovat nově zvolené předsednictvo, v jehož čele nyní stojí dosavadní dlouholetý tajemník této organizace Jaroslav Šebek. Místopředsedy byli zvoleni Jan Štefl z ASZ Jindřichův Hradec a Jan Staněk z ASZ České Budějovice, funkce tajemnice se ujme Veronika Jenikovská. Dosavadnímu dlouholetému předsedovi ASZ ČR Josefu Stehlíkovi a bývalé místopředsedkyni Elišce Kravcové, stejně jako těm členům předsednictva, kteří se již rozhodli v dalším volebním období nekandidovat, patří za jejich práci ve prospěch sedláků a rodinných farem jménem všech členů velké poděkování. Končí tak druhá etapa v historii tohoto stavovského sdružení, během níž se Josefu Stehlíkovi podařilo díky jeho pevným postojům a respektu nejen mezi členy Asociaci pěvně ukotvit jakožto respektovanou organizaci, s níž je třeba jednoznačně počítat. A třetí etapa právě začíná…

Asociace soukromého zemědělství ČR je dobrovolnou stavovskou a profesní organizací soukromých zemědělců v České republice. Veškerá její činnost vychází z respektování starých selských tradic a přesvědčení o perspektivě rodinných farem jako základu moderního evropského zemědělství a živého venkova. Počet členů Asociace soukromého zemědělství ČR činí 7 500 sdružených v současné době v 41 regionálních a 9 členských organizacích plošně po celém území země. Tyto podniky obhospodařují necelých 40 procent zemědělské půdy v ČR a podílí se zhruba čtvrtinou na celkové tvorbě zemědělského HDP. Více informací naleznete na stránkách www.asz.cz.


reklama

 
Šárka Gorgoňová
Autorka článku je vedoucí mediálního oddělení Asociace soukromého zemědělství ČR.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

19.6.2019 06:39
1. Neadekvátní podpora obřích zemědělských podniků je dílem EU.

2. Obří zemědělské podniky jsou zde především kvůli zbabraným (a to zcela záměrně) restitucím, které byly v podstatě dookradením komunisty okradených sedláků (např. tím, že dostali místo polí, budov, dobytka a strojů jen bezcenné "akcie" JZD). Kdo za to může? "Had na tři", jehož politická strana "milionuje chvilky".

3. Napravit by to mohla jen drsná pozemková reforma (byla by pro ni politická vůle?) Jejím hlavním problémem je, že se komunistům a posléze lidem kolem "hada na tři" podařilo prakticky zcela vykořenit vesnickou populaci. Dožívají poslední zbytky sedláků (byť narozených už po kolektivizaci) a jejich potomci v naprosté většině nemají o práci na polích a ve stájích zájem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.6.2019 06:43
Na ASZ ČR mi doposud byla sympatická snaha o prosazování modelu rodinných farem a poctivá práce.
Bohužel ani Asociace nezůstala bokem při honu na Babiše,což se stalo vítaným předsezónním povyražením zejména v Praze.
Jen hlupák by si nepovšiml perfektní organizace demonstrací po celé ČR,podporované kulturní frontou,která se zjeví vždy, když je zájemce movitý a netrpí hmotnou nouzí. Včera 200 demonstrantů v Bruselu, dnes kapela Kryštof ukončila spolupráci s Agrofertem a vrazila to do médií.
Spíše si kladu otázku, kolik ta štrapáce stála a kdo ji platí? Zajisté ne zběhlý student teologie.
Babiše nemusím a Schilerové bych napařil klystýr jak za Švejka. Ale pravdu mají v jednom - získali mandáty jako výsledek svobodných voleb a zásady demokracie bychom měli všichni ctít, ať se nám to líbí nebo ne.

A Asociace by měla bojovat za sebe férově a nepřebírat cizí zájmy za peníze
neznámých dobráků .
Odpovědět
pp

pavel peregrin

19.6.2019 09:20
Co to je, Asociace soukromého zemědělství? Nějak jsem si nevšiml, že by něco ze zemědělství bylo státního, tudíž VŠECHNY zemědělské hospodařící subjekty jsou SOUKROMÉ!! To jen na vysvětlenou pro neznalé.
A pokud bych něco dále zavedl, tak stejné účetnictví PRO VŠECHNY- jaképak jednoduché a podvojné a dále začít i u malých subjektů s kontrolami, jakými jsou pravidelně "poctěny" velké podniky.
Koncepce malých statků je zcela mimo realitu a pokud si to dotyční neuvědomují, doporučil bych jim rychle prozřít. Tenhle článek je jedna bohapustá politická agitka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist