https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sdruzeni-vlastniku-obecnich-soukromych-a-cirkevnich-lesu-v-cr-zasadni-pripominky-tykajici-se-dane-z-nemovitych-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR: Zásadní připomínky týkající se daně z nemovitých věcí

1.6.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Nestátní vlastníci lesů prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) předložili ministrovi financí zásadní připomínky k „Návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů“ (tzv. konsolidační balíček), které se týkají úprav daně z nemovitých věcí. Ohrazují se proti uplatňování místního koeficientu a nově navrhovanému inflačnímu koeficientu u hospodářských lesů, které považují za neproporcionální a nespravedlivé. Principiálně správné je podle SVOL hospodářské lesy od daně z nemovitých věcí do budoucna zcela osvobodit.
 
Hospodářské lesy u nás, včetně těch soukromých, jsou ze zákona veřejně přístupné. Uplatňování místního koeficientu, který může daň navýšit až pětkrát, považujeme za naprosto neproporcionální a nespravedlivé. Veřejná přístupnost lesů není vázána na lokální určení, není záležitostí místních samospráv, nýbrž zájmem státu a jeho lesnické politiky.

Podle Zprávy Ministerstva zemědělství o stavu lesa a lesního hospodářství v ČR na každý hektar lesa vstoupí nějaký návštěvník 148krát za rok. Za rok 2021 si lidé odnesli z lesů lesní plodiny za 5,5 miliardy korun. Pokud tedy chceme srovnávat se zahraničím, tak právo na volný vstup do lesa pro širokou veřejnost, bezplatný sběr hub a plodů nebo prakticky neregulované provozování nejrůznějších sportovních a rekreačních aktivit v lese, není v řadě okolních zemí vůbec možné.

Hospodářské lesy jsou veřejně přístupné a neslouží pouze k produkci dřeva a k lesnickému podnikání, ale poskytují řadu celospolečenských funkcí a ekosystémových služeb, které s sebou nesou jednak omezování možností hospodaření, ale také zvýšené náklady a odpovědnost za bezpečnost návštěvníků lesa.

Nic z toho není vlastníkům lesa nikterak kompenzováno. Hlavním zdrojem příjmů stále zůstává prodané dříví. Je třeba si také uvědomit, že v důsledku kůrovcové kalamity mimořádného rozsahu mnohé lesní majetky nemají na 30 let dopředu žádnou těžební možnost, a tudíž žádný zdroj příjmů z lesa. Rozhodně nemůžeme souhlasit s návrhem, aby platili násobnou daň z lesního pozemku.

Z hlediska přínosu pro společnost SVOL považuje za principiálně správné, aby hospodářské lesy byly od daně z nemovitých věcí do budoucna zcela osvobozeny a výpadek příjmu místních samospráv byl řešen v rámci rozpočtového určení daní. Jestliže toto řešení není v současné době možné, žádá SVOL, aby hospodaření na lesních pozemcích alespoň nebylo zatěžováno vyššími odvody daní souvisejícími s místním koeficientem a inflačním růstem.


reklama

 
Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

1.6.2023 07:30
Trendem by mělo být snižování příjmových daní a výpadek kompenzovat růstem majetkových daní. Podporuje to ekonomickou aktivitu a přispívá ke stabilitě státních příjmů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.6.2023 07:37 Reaguje na Richard Vacek
problém bych viděl v tom, že je to proporčně nevyvážené, vláda zvyšuej daně ale nic neškrtá. Buď máme rozpočet v háji a budeme se na tom podílet všechno nebo je vláda pokrytecká a nedůvěryhodná.
Nicméně je také dobré vidět, i to, že stěna obsahuje i jiné cihly než těch několik " nevydařených"
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.6.2023 07:34
nedokážu si představit, že by někdo vítal zvyšování daní...
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.6.2023 17:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Když se ptali ve Švýcarsku, jestli si chtějí snížit daně, tak referendum vyšlo ne. Chtěli pořádný stát, který má na svoje služby, pořádně zaplatí své úředníky, policisty a učitele.
Odpovědět

Radek Čuda

5.6.2023 12:44 Reaguje na Katka Pazderů
Holt mají hodně jinou zkušenost, kde ty prostředky končí a na co jsou vynakládány. Švajc moc neznám, ale v Dánsku by mi daně nevadilo platit taky.

Nejsme ani v tom Švajcu, ani v tom Dánsku ... a rozhodně se nedožiju toho, že bychom byli.
Odpovědět
DA

DAG

1.6.2023 10:32
Najděte na ilustračním snímku postavu která tam nepatří ;)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist