https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/signatari-lesnicke-vyzvy-ii.lesy-postizene-kurovcovou-kalamitou-potrebuji-vyraznejsi-pomoc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Signatáři Lesnické výzvy II.: Lesy postižené kůrovcovou kalamitou potřebují výraznější pomoc

9.4.2021
Lesy na Vysočině, ilustrační snímek.
Lesy na Vysočině, ilustrační snímek.
Foto | Lucie Kurzová
Profesní organizace lesnicko-dřevařského sektoru si uvědomují složitou situaci související s covidovou pandemií a jejími dopady. Považují však za nezbytné upozornit vládu, dotčené resorty a Parlament České republiky na problém dlouhodobých dopadů sucha a kůrovcové kalamity, které se v roce 2020 projevily se stejnou intenzitou jako v roce předešlém. Signatáři Lesnické výzvy II. poukazují na alarmující ekonomické dopady kůrovcové kalamity za období 2018-2020, které jsou odhadovány na téměř 100 miliard korun. Společně volají po stabilizaci a dostatečné robustnosti systému podpory péče o lesy a jejich obnovu.
 
Odhad dopadů kůrovcové kalamity se blíží ke 100 miliardám korun. Lesy potřebují výraznější pomoc Profesní organizace lesnicko-dřevařského sektoru si uvědomují složitou situaci související s covidovou pandemií a jejími dopady. Považují však za nezbytné upozornit vládu, dotčené resorty a Parlament České republiky na problém dlouhodobých dopadů sucha a kůrovcové kalamity, které se v roce 2020 projevily se stejnou intenzitou jako v roce předešlém. Signatáři Lesnické výzvy II. poukazují na alarmující ekonomické dopady kůrovcové kalamity za období 2018-2020, které jsou odhadovány na téměř 100 miliard korun. Společně volají po stabilizaci a dostatečné robustnosti systému podpory péče o lesy a jejich obnovu.

Signatáři Lesnické výzvy II. pozitivně hodnotí spuštění podpory ve formě Finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích v roce 2019, která umožnila vlastníkům lesů přežít drastický propad cen dříví na trhu, pokračovat v likvidaci následků největší kalamity v novodobé historii a obnovovat poškozené lesy.

Kvalifikovaný odhad ekonomických dopadů kůrovcové kalamity na lesní hospodářství v ČR za období 2018-2020, který uveřejnil CZECH FOREST think tank, činí celkem 98,8 miliard korun; jedná se přitom o ztráty způsobené zejména propadem cen dříví a předčasným smýcením napadených porostů. V uvedeném období bylo kůrovcem napadeno zhruba 85 mil. m3, což je téměř dvojnásobek celkové průměrné předkalamitní těžby. Aktuální odhad plochy k zalesnění činí 110 tis. hektarů.

Také podle vyjádření odborníků ze SVOL bude objem nahodilé (kalamitní) těžby za rok 2020 minimálně srovnatelný s rokem s rokem 2019. Jen u nestátních vlastníků lesů (48 % výměry všech lesů v republice) je odhadována výše nahodilé těžby za rok 2020 na 14,6 miliónů kubíků. Byť roční úhrn srážek v loňském roce činil 111 % oproti dlouhodobému normálu (1981-2020), kůrovcovou kalamitu obřích rozměrů nedokázal zastavit, pouze přispěl k jejímu tlumení. Tomu odpovídají i výsledky interního šetření SVOL, kde bylo zaznamenáno navýšení jehličnaté těžby mezi roky 2019 a 2020 ve výši 9 %.

Pro řešení akutních dopadů kůrovcové kalamity za rok 2020 považují signatáři Lesnické výzvy II. za zcela zásadní pokračování Finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích ve výši, která bude korespondovat se škodami, které v lesích vznikají. Podle provedených analýz dosáhly ekonomické dopady kalamity v roce 2020 částky 44 miliard korun.

Odpovídající podpora umožní podle signatářů Lesnické výzvy II. nevzdat boj s kalamitou a uchránit maximum lesů, obnovit vzniklé kalamitní plochy a nastartovat celospolečensky prospěšné funkce lesů, včas vytěžit suché porosty ohrožující bezpečnost návštěvníků a zabránit celospolečenským škodám v řádově vyšší hodnotě, než je dosavadní úroveň podpory.

Signatáři Lesnické výzvy II.

Signatáři Lesnické výzvy II. reprezentují vlastníky nebo správce více než 75 % rozlohy českých lesů. Výzvu dále podporují významné lesnické společnosti, subjekty zastupující více než polovinu kapacit v oblasti těžby dříví a pěstebních činnosti a většinu kapacit zpracování dříví v ČR. Podporovatelem Lesnické výzvy II. je nejpočetnější odborová organizace i největší lesnická stavovská organizace, lesnické školy a další profesní organizace s vazbou na lesy a lesnictví:

- Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR,
- Czech Forest think tank,
- Česká komora odborných lesních hospodářů,z.s.
- Česká lesnická společnost,z.s.
- Pro Silva Bohemica,
- Lesnicko-dřevařská komora,
- Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků,
- Agrární komora ČR,
- Sdružení lesních školkařů, z.s.
- Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice,
- Odbor lesního hospodářství České akademie zemědělských věd,
- Střední lesnická škola Žlutice, p.o.,
- Česká lesnická akademie Trutnov,
- Střední lesnická škola Hranice,
- Klub českých turistů,
- PEFC Česká republika.

reklama

 
Signatáři Lesnické výzvy II.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

9.4.2021 16:47
Lesy budou v pořádku a dobrém stavu ,až se generálním ředitelem LČR stane expert na lesy hnutí duha veterinář Bláha
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:38 Reaguje na karel krasensky
když se tu 200 let prznily lesy smrkem, nečekejte zázraky...ono stačilo přemýšlet...a nepokračovat ve smrkových monokulturách. Smrk by se měl více vysazovat až nad 900 m.n.m ne na Vysočině. Naše lesy jsou vyhladovělé, vysušené, bez keřů a zvířatům nic nenabízí
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:34
to je relativní. Odtěžená hmota nemůže setlít na místě a tak se ochuzuje půda o živiny...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 14:19
Lesy to mají u nás asi fakt spočítaný. Smrk zmizí z nižších poloh asi úplně, pak půjdou borovice a listnáče uschnou naposlad. Kdy se u nás vytvoří lesostep..... až polopoušť? Horizont 20 nebo 50 let??
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist