https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/solarni-asociace-vyjadreni-ke-zdrzeni-novely-energetickeho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Solární asociace: Vyjádření ke zdržení novely energetického zákona

21.10.2022
Fotovoltaické panely instalované městskou společností Technologie hl. m. Prahy.
Fotovoltaické panely instalované městskou společností Technologie hl. m. Prahy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | THMP
Jsme zklamáni z toho, že byl na poslední chvíli stažen dlouho očekávaný balíček Lex OZEe 2, který měl kromě zavedení energetických komunit obsahovat i další klíčové změny zákonů nutných pro budoucí rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku.
 
Nové zdroje reálně pomohou snížit jak cenu elektřiny na trhu, tak závislost na ruském plynu a mají potenciál pomoci milionům lidí a českému průmyslu. Dnes je však zdržují nesmyslné překážky při povolovacích procesech.

Novela zákona, která byla ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu po měsících diskuzí napříč sektorem energetiky dobře připravená, reagovala na současnou situaci na trhu s elektřinou a válku v Ukrajině. Věříme, že se podaří alespoň některé změny, na kterých je široká dohoda, schválit v legislativním procesu s tou důležitostí a urgencí, kterou si kvůli válce a energetické krizi zaslouží.

Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace


reklama

 
Solární asociace

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

23.10.2022 10:46
Jsem nedávno koukal na ceny Fv panelů a ony během cca 2 - 3 let zdražily snad trojnásobně. Neboli stejně jako podporujeme russkou válku na Ukrajině vysokými m cenami, které platíme nebo jsme nedávno ještě platili russákům za plyn, tak možná velmi brzy budeme podporovat válku Číny na Tchajwanu oními vysokými cenami FV panelů. A možná i baterií a dalšího vybavení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2022 08:26 Reaguje na Radim Polášek
Jenže ony nezdražily. Jmenuje se to inflace a je to znehodnocení měny a s nějakými panely to nic společného nemá.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.10.2022 21:22
Nestabilní zdroje jako FV a větrné elektrárny samozřejmě závislost na plynu (ať již ruském nebo jakémkoli jiném) nesnižují ale zcela zásadně ZVYŠUJÍ .

Kolísavou produkci těchto zdrojů nelze rozumně pokrýt jinak než investičně poměrně levnými a v provozu rychle nabíhajícími plynovými zdroji.
Takže čím víc větrníků a slunečníků tím víc kolísání a tím větší nároky na plyn.

Takže pokud někdo tak moc propaguje FVE, můžem jen odhadovat, zda ho "dotuje" Putin, Si ... anebo jestli je to jen obyčejná dotační pijavice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2022 08:33 Reaguje na Viktor Šedivý
Hluboký omyl. Jakákoliv elektřina z OZE nahrazuje nějakou fosilní a jaký typ, to je jen otázka organizace.
Třeba fve má podobnou strukturu výkonu jako denní průběh spotřeby a výrazně vykrývá špičku (to je ta kachní křivka), tak šetří špičkové elektrárny, především plynové.
Důkaz: s rozvojem OZE v tom proklínaném Německu spotřeba plynu nijak výrazně nestoupla, nejvyšší byla v roce 2006.
Odpovědět
BB

BlahoslavJurina BlahoslavJurina

11.1.2023 14:51
Webová stránka https://slovenskeonlinecasino.com/ je všetko, čo online hráč potrebuje na orientáciu v záplave online kasín. Všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o dôveryhodných online kasínach, sú zhromaždené na jednom mieste.
Odpovědět
BB

BlahoslavJurina BlahoslavJurina

11.1.2023 14:52
<a href="sd">sd</a>
[url=sd]sd[/url]
[sd](sd)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist