https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sousedsky-spolek-uhelna-otevreny-dopis-andreji-babisovi-kvuli-nelegalnimu-rozsirovani-tezby-v-dole-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sousedský spolek Uhelná: Otevřený dopis Andreji Babišovi kvůli nelegálnímu rozšiřování těžby v dole Turów

30.7.2021
Důl Turów, ilustrační snímek.
Důl Turów, ilustrační snímek.
Vážený pane premiére,
obracíme se na Vás v situaci, kdy se nám každým dnem přibližují rypadla polského těžaře PGE, který směrem k našim domovům nelegálně rozšiřuje těžbu v dole Turów. Rypadla běží i přesto, že už dva měsíce platí zákaz těžby, který nařídil Soudní dvůr EU v návaznosti na žalobu ČR. Namísto toho, aby se po Polsku vyžadovalo dodržování zákonů a rozhodnutí soudu, domlouvá se s Polskem ukončení sporu a stažení žaloby. Polští politici opakovaně deklarují, že se rozhodnutími tohoto soudu Polsko řídit nebude. Přitom je to ale tento soud, který má na českopolskou dohodu dohlížet.
 
Nemáme k dispozici žádné informace o tom, jaké jsou podmínky panem ministrem Brabcem vyjednávané dohody, které mají naše domovy a pitnou vodu ochránit. Neznáme ani ty podmínky, které ministr Brabec označuje jako nepřekročitelné a pokud nebudou splněny, dohoda podepsaná nebude. A nevíme nic ani o podmínkách, při jejichž splnění má dojít ke stažení žaloby, která nařizuje přerušení těžby a jediná nás tak nyní od nelegální těžby ochraňuje.

Žijeme trvale ve strachu o budoucnost: jestliže voda ubývá, hluk je již teď na hranici limitů a v okolí některým sousedům praskají domy, co se stane v dalších letech v průběhu plánovaných 24 let těžby? Nedostatek pitné vody je již několik let dennodenní realitou pro spousty lidí v okolních obcích: chybí na pití, vaření i osobní hygienu. Lidé si dělají rozpisy na koupání a chodí prát k sousedům. Kupují si plastové nádrže na vytvoření zásob, z nich ale vodu do pračky ani bojleru dostat nelze.

Ani v budoucnu vybudované vodovody ovšem nevrátí vodu do krajiny: jak bude vypadat, až budou naše děti dospělé? V okolí vidíme vysychat potoky a tam, kde voda zůstala, má podstatně nižší průtok. Polsko tvrdí, že z dolu začne dělat za třicet let jezero pro turisty. To se má ale podle hydrogeologů napouštět dalších 140 let a není vůbec jasné, jestli na to vůbec bude dost vody.

Psali jsme Evropské komisi a ta vzkázala, že je připravena pomoci, ale nikdo z vládních politiků ji zatím s takovou žádostí neoslovil, jak sama říká. Věříme, že se Česku bude lépe vyjednávat a tlačit na Polsko, aby nepostupovalo nelegálně, když bude mít Evropskou komisi po svém boku.

Mají nás chránit zákony, které PGE ani polské úřady nedodržují. Požadujte zastavení nelegální těžby, jinak bude dohoda s Polskem jen cár papíru a ani sankce na tom nic nezmění.

Nejsme “aktivisté”, za které nás někteří označují. Chráníme naše domovy a krajinu, ve které s našimi rodinami žijeme. Nedovolte, aby se k nám těžba přiblížila ještě víc - následky by pro nás a naše okolí byly fatální.

Níže podepsaní:
Michael Martin, Václavice
Milan Starec, Uhelná
Zuzana Pechová, Uhelná
Daniel Gabryš, Uhelná
Lenka Gabryšová, Uhelná
Klára Gabryšová, Uhelná
Evžen Vaškovič, Václavice
Vratislava Vaškovič, Václavice
Noemi Martinová, Václavice
Květa Martinová, Václavice
Elias Martin, Václavice
Eva Jakubíčková, Uhelná
Ivan Jakubíček, Uhelná
Ivo Mlejnecký, Václavice
Petra Děkanová, Chrastava
Petr Stránský, Václavice
Lenka Stránská, Václavice
Michal Kopecký, Václavice
Zdeněk Bak, Václavice
Iveta Košková, Václavice
Michaela Ema Tóthová, Václavice
Pavel Ort, Václavice
Michal Lipnický, Uhelná
Jana Šťástková, Uhelná
Karel Pauldura, Oldřichov na hranicích
Karel Kuhn, Václavice
Marie Komarovská, Václavice
Kamil Kronus, Václavice
Petr Pleskač, Uhelná
Pavel Doležal, Uhelná
Ladislav Machatý, Uhelná
Anna Kšírová, Liberec
Nick Ojoomorodion, Mírová pod Kozákovem
Adéla Grůšová, Liberec
Tomáš Havlíček, Liberec
Martin Tvrdík, Liberec
Filip Janoušek, Liberec
Richard Lubojacký, Liberec
Jarmila Nýdrlová, Liberec
Adam Polák, Liberec
Elizabeth Holíková, Liberec
Petr Kareš, Liberec
Zdeněk Novotný, Liberec
Karolína Labská, Liberec
Radek Škoda, Liberec
Tereza Ferbrová, Liberec
Filip Ferbr, Liberec
Ondřej Buchar, Liberec
Petr Mrazík, Liberec


reklama

 
Sousedský spolek Uhelná

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.7.2021 10:50
napsalo se o tom už poměrně dost ale to, co je zde tak nějak nové, že je jasný akcent na to, že " praskají domy" to je vinou poklesu spodní vody z důvodu odčerpávání a bortění se Země do sebe, tedy do těch vytvořených " kapes" které se právě odčerpáním vody vytvoří. Myslet si, že trubky něco vyřeší, tak vůbec nic. Tady je popsaný mechanismus praskání staveb a to pnutí se odehrává v Zemi, tedy uložené potrubí bude vystaveno těmto silám a může zcela jednoduše popraskat také a nejde. Nejde jen o vodovody ale zasíťování obcí a měst celkově.
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.7.2021 16:14
Pište otevřené dopisy,petice,demonstrujte a stejné vám to bude platné jak mrtvému zimník
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.7.2021 21:28
Mě to připadá zase celý divný.
Těsně u jámy je z německé strabny Zittau, Hischfeld, z polské Bogatynia, Opolno - Zdroj, i český Hrádek nad Nisou je daleko blíž, k jámě má blíž i polské Bikapole.
Uhelná má prakticky nula obyvatel a je až ve druhé linii.

Proč se rozmazávají jen její naázory, ti ostatní jsou vosk?

Neznám podrobnosti celého případu, ale mám zase pocit, že je se mnou manipulováno.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 11:15 Reaguje na Pavel Hanzl
váš pocit pramení spíš z neznalosti, v podstatě problematika Turowa není v ČR probíraná na nejvyšší úrovni, jako tomu je v Polsku a LBK je na to defacto sám. Mediálně je to mnohem jiná úroveň než je v Polsku. Obecně se dá říci, že manipulováno by s vámi bylo možné jen v tom případě, kdyby jste si myslel, že opatření v Polsku pomůže nejen Uhelné ale celému regionu. Z dolu se intenzivně vyčerpává podzemní voda a tento fakt stačí k tomu, o co jde a to je vysoušení půdy a zdrojů vody. Poláci jsou ve zvláštní situaci, kdy mnoho let byli upevňováni ve strategii zachování těžby jako stabilní prvek regionů sociálního smíru. Ten problém ale není jen u Turowa ale v Polsku celkově. Zkrátka oni obětovali vlastní zdraví a krajinu proto, aby měli práci a místo toho, aby se obořili na Varšavu, tak jsou naštvaní na nás, ale ať se jich někdo zeptá, jestli si mysleli, že to uhlí tam budou těžit na věky? Opatření, které Polská strana navrhla proti vysoušení v podstatě vůbec nefungují a ani podle některých fungovat nemohou, vzhledem k parametrům dolu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já to taky tak cítím (ovšem nevím), jenže teď se v Polsku silpně mění nálada, poláci už rozjíždějí mohutnou výstavbu VE i FVE, chtějí postavit šest velkých bloků JE.
Zavření Turówu by do toho zapadlo, jenže až budou mít náhradu.

Zajímavé je, že nejvíc piští čecháčci, kteří chtějí čadit až do roku 38.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.7.2021 11:17 Reaguje na Pavel Hanzl
to co je zásadní je, že Polská straně ani nestálo za to, udělat studii EIA, kterou LBK i ČR napadla a klidně si prodloužila dobu těžby do roku 44 původně měla trvat jen šest let, proto soud nařídil okamžitý zákaz těžby, který Polská strana nedodržela.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.7.2021 12:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A Němci se nebrání? Mají ten důl už těsně za baráky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.8.2021 13:22 Reaguje na Pavel Hanzl
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/primator-zitavy-thomas-zenker-k-dolu-turow/r~addf8d18f46311eb966d0cc47ab5f122/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=600931&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=k7RJY8GFkXT-202108050930&dop_id=12907656
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 10:44 Reaguje na Jarka O.
Dobrý, mají stejné problémy, jako my.
Když vidím tu obrovskou plochu totálně zdevastované země, nedala by gigantická fve na jejím dně daleko více elektřiny, než stávající uhelná elektrárna??
A hlavně čisté!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist