https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/studenti-davame-vam-dva-tydny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti: Dáváme vám dva týdny!

15.3.2019
Dáváme vám dva týdny!
Dáváme vám dva týdny!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Vrabec / Fridays for Future
Vážená vládo, vážené poslankyně a vážení poslanci,
 

dokázali jsme to. Dneškem ale nic nekončí. Dneškem to začíná. Řešili jste, jak získat co nejvíce voličů a jak posílit svoji moc. Zapomněli jste však na to nejdůležitější. Zapomněli jste na naši budoucnost a budoucnost dalších generací. Ignorovali jste mnohem víc. Ignorovali jste i to, co už se v současné době odehrává. Nevidíte snad sucha, která zasáhla celé Česko? Nevšimli jste si extrémních výkyvů počasí? Nepřišlo vám divné, když jsme v únoru měli 17 stupňů?

Jste zvolení politici, jste placeni za to, abyste řešili problémy. Klimatická krize je problém. Přiznejte si to a začněte ho řešit. Jste ti, kteří mají odpovědnost a moc něco změnit. Vy jste ti, kteří mají hledat řešení klimatické krize, my jsme pouhé děti. Víte také, že určitá řešení už dávno existují. Stačí jen začít. Nestačí nám ale plané sliby, chceme vidět činy a budeme přicházet tak dlouho, než činy nastanou.

Nemáme čas. Jestli chceme odvrátit ekologický kolaps, musíte začít jednat ihned. Vy jste času promrhali dost a nám už dochází. Požadujeme záruku, že uděláte maximum pro to, abyste odvrátili oteplení planety o více než 1,5 °C. Chceme záruku toho, že začnete naslouchat vědcům a budete snižovat emise skleníkových plynů. Dáváme vám dva týdny.

Pokud do dvou týdnů nedostaneme záruku, budeme pokračovat. Nechceme falešné sliby ani slova podpory, chceme, abyste jednali.

Jsou nás tisíce. Jsme ochotni postavit se za naši budoucnost a nic nás nezastaví. Nekončíme. Během těch dvou týdnů se budeme připravovat, budeme sílit, růst a vzdělávat se. Každou minutou jsme silnější. Buďte připraveni, nejsme tady naposled


reklama

 
Další informace |
Fridays For Future je iniciativa studentů a studentek, kteří kritizují nečinnost politiků ve věci změn klimatu. Odvolávají se na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN. Z té vyplývá posledních 12 let na to, abychom začali dělat opatření nezbytná k odvrácení ekologického kolapsu. Studentské stávky za klima probíhají po celém světě od loňského podzimu. Čeští studenti a studentky budou poprvé stávkovat 15. března, kdy se podobné stávky uskuteční ve více než šedesáti zemích po celém světě. Ke konci února vydali čeští středoškoláci a středoškolačky na webových stránkách inicitivy prohlášení. Pod to se během prvních několika týdnů podepsalo více než 4000 studentů a studentek.
Studenti

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

15.3.2019 16:18
Vážení studenti. Chcete do 14 dnů záruku, že naši politici, průměrní lidé bez invence a zodpovědnosti, vyřeší zcela bezprecedentní celoplanetární problém nejvyšší známě obtížnosti? Pan Činčera se vás v předchozím příspěvku zastával, že již chápete svět kolem vás. Myslím, že se mýlil.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.3.2019 16:58
Svatá ty prostoto.
Odpovědět
VK

Václav Kain

15.3.2019 18:15
Ekologie? Krásné slovo ale všichni na to kašlou.Proč jsou např.lososy chovaní v rybích farmách v norských fjordech (stovky farem)jedovatými rybami?To by se musely ty fjordy vypustit aby se viděly tisíce tun odpadu.A řekne se Norsko kulturní země která je k přírodě šetrná.Jak jde o prachy tak jde všechno stranou.A s těmi lososy jde o velké prachy.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

15.3.2019 18:19
Chtějí, aby za dva týdny někdo rozhodl o konci fosilních paliv? Obdivuhodná naivita...
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

15.3.2019 18:20
Velice by mě zajímalo, co si studenti představují, že by měla vláda do dvou týdnů udělat a deklarovat. Možná by to mohlo být navržení a odsouhlasení finančního modelu na výstavbu nových jaderných bloků. Pouze jejich výstavba a to, že by nahradily ty fosilní, by mohlo vést u nás k dramatickému snížení emisí. Jelikož Greenpeace a další zelené politické strany a aktivistické organizace vyhlašují podporu aktivitě studentů ke snížení emisí, mohly by deklarovat, že nebudou napadat přípravu a realizaci stavby nových bloků. Naopak, že přispějí k tomu, že se zbytečně neprodlouží různé formální lhůty. A zároveň pomohou zmírnit tlak ze zahraničí (hlavně Rakouska, kde mají partnerské organizace) proti jaderným zdrojům a jejich výstavbě a provozu. To by byl opravdu smysluplný a razantní krok ke snížení emisí, kterým by aktivisté a politici mojí generace alespoň trochu napravili zdržení ve snižování emisí, které způsobili.
Odpovědět
PM

Pavel Mejtský

15.3.2019 19:09
Tak doufám, že ti demonstrující a kladoucí čtrnáctidenní ultimáta se také hodlají v zájmu ekologie patřičně uskromnit.
Že v létě určitě nepoletí na dovolenou k moři, ale pojedou na kole k rybníku.
Že zredukují svoje nákupy stále nových a nových hadříků, oželí novinky z elektroniky, cestující přes půl světa.
A nebo že by tohle byla osobní újma a jde jen o to, zakřičet si na náměstí - ať to řeší oni, mne osobně se to netýká...
Odpovědět
MM

Milan Milan

15.3.2019 20:35
Vážení studenti, buďte úplně v klidu, planeta to přežije, vy to přežijete. Ale místo kecání na demonstracích se pilně učte, vzdělávejte se v ekologickém myšlení,protože je načase něco s konzumním způsobem života obyvatel planety něco děla, a taky přemýšlet zda se klišé politiků o lidském podílů na klimatických změnách nestaly pouze dobrým buzeračně, regulační a obchodním artiklem a vy užitečnými idioty.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.3.2019 00:01
Tak abych se zapojil... :D

Vzhledem k tomu, že patřím k post-komunistické generaci, stejně jako má protestující generace, tak vím, jak se chováme. Ruku na srdce: já neznám lidi, kteří by planetu livkdiovali tak jako my. Neustálé nákupy mobilů, lepších monitorů, herních počítačů, tabletů, čteček, externích disků, médních a kosmetických doplňků, neustálé mytí a sprchování... dále třeba vlna "zdravého stravování": kolik holek kolem mě jí "zejména čerstvou zeleninu a ovce a to celý rok"? Ty tuny plastových vaniček kvůli pár cherry rajčatům? Avokádo uprostřed prosince? Ale prostě ne, my jíme zdravě, proč bychom jedli česká kuřata a české brambory, když můžeme jíst africkou rýži se španělskými rajčaty a středoamerickým avokádem, k tomu třeba krevety z Vietnamu? Ani pak nemluvím o neustálé PETce v ruce. Hydratace je důležitá ať jste kde jste. A to vše v oblečení z PVC.
Nu a tak bych mohl pokračovat. Obrovské nároky na elektřinu, kovy, plasty, vodu, půdu. Spotřeba a rozežranost na entou. Když to srovnám s generací mé prababičky, tak ona měla spotřebu pranepatrnou. Má babička je už víc nahoře, ale pořád v pohodě, a to podniká.
Takže, milí studeti: začněme u naší generace, ok? Žádné herní počítače, monitory milion na půl, žádné měsíční nákupy mobilů, žádné sprchování 3x denně, žádné banány, avokáda a fíky, a žádná rajčata uprostřed zimy.
Potom můžeme jít protestovat.

A to jsem vynechal postoj k téhle "mladické, masivní rozvášněnosti" XD Je vidět, že školy stále všude učí informace, nikoliv přemýšlení.
Už jsem v duchu zase sprostý. To je tedy úroveň.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.3.2019 00:02 Reaguje na Anyr
Omlouvám se za překlepy a chybky - nová klávesnice.
Jo, ta ironie mi neušla.
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.3.2019 09:57 Reaguje na Anyr
Pochopeno bylo. Konzumní způsob života nemění jen životní prostředí, ale a to zřejmě především mění myšlení politiků i ostatních planetárních konzumentů. A všichni si myslí, že když je FB, nebo jiná sociální "síť" po celém světě, tak stačí přece napsat zákon a poručit celé planetě. A ejhle ono to nefunguje. Tak se přes ten FB svoláme a přinutíme ty neschopné politiky napsat nový lepší a údernější zákon, jen se nesmí dotknout našeho konzumního způsobu života na který jsme si tak nějak zvykli.....Lidé se už pár let zcela odtrhli od přírody, přestali chápat přírodní přirozené procesy a jevy, usilovně cosi modelují na svých drahých počítačích a realita ne a ne se přizpůsobit. Tak svolají konference, tlachají, tlachají, tlachají, sic by nevěděli zřejmě odchovat ani kuřátko,nebo králíka, porýt roličku, nebo vypěstovat zeleninu, ale podle hesla "komu dal pán bůh funkci,tomu dal aj rozum" rozhodují, blbnou a regulují a regulují.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.3.2019 20:22 Reaguje na Anyr
Jako jo, ale ta generace vaší prababičky umírala mezi čtyřicítkou a padesátkou, pokud nezemřela na pro dnešní dobu zcela banální choroby v útlém dětství.

Čili ta askeze má jasné hranice.
Odpovědět
re

regis24

2.4.2019 16:36 Reaguje na Anyr
Anyr - většinou mám na Ekolistu problém s tím, najít podobný názor. Vám děkuji a tleskám za to co jste napsal. Musel jsem si to zkopírovat, aby se to neztratilo. Ještě jednou - tleskám!
Odpovědět
fe

fesoj

16.3.2019 18:38
Je to parta zmanipulovaných ..., kteří by chtěli poroučet větru dešti. Kdyby všichni studenti na celé planetě ve stejný den a hodinu vyšli demonstrovat do ulic, na globální oteplování by to mělo asi stejný vliv jako na sexuální život žížal. A za takovouhle ukázku blbosti někdo navrhuje šestnáctiletou puberťačku na Nobelovu cenu míru !
Odpovědět
VK

Václav Kain

17.3.2019 08:46
To co chtějí je pitomost,ale může to mít jednu pozitivní stránku.Ti mladí za dva tři roky budou plnoprávní voliči a tady by mohli zamést s jedním nejhorších protiekologických neřádů.Bylo by to krásné kdyby se naše zažloutlá země opět zazelenala.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.3.2019 20:29 Reaguje na Václav Kain
Nezapomeňte, že tu řepku procpali jako "bionaftu" ekologové.

A pokud je ekonomika pokřivená, tak se v ní chovají křivě ti, kdo se chovají ekonomicky racionálně (=Babišové).
Prostě platí ono Gogolovo: "Nezlob se na zrcadlo, máš-li křivou hubu." A vaše nadávání na "žlutou krajinu" není nic jiného než takové zlobení se na zrcadlo.

Pokud ekologii narovnáme (zrušení povinného přimíchávání řepkového oleje do nafty, lihu do benzínu, podpory OZE atd.), tak krajina opět zezelená. Jen se obávám, že bez czexitu (nebo cíleného rozbití EU) to nebude možné.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.3.2019 20:07 Reaguje na Jan Šimůnek
Malá vsuvka. DUHA je lobbingová agentura ANOfertu a ne EU. Měli bychom začít zametat u nás doma.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist