https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/studenti-nemuzeme-cekat-az-to-za-nas-udela-nekdo-jiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti: Nemůžeme čekat, až to za nás udělá někdo jiný

3.5.2019
Dnes jsme zde podruhé. Ilustrační snímek.
Dnes jsme zde podruhé. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Zewlak Vrabec / a2larm
Dnes jsme zde podruhé. Už podruhé jdeme místo školy do ulic. Už podruhé stávkujeme za důsledné a účinné řešení klimatické krize. Na první stávce jsme žádali řešení klimatické krize. Ale i přes několikatisícový protest studentů a studentek, politici dál ignorují změny klimatu a naši budoucnost a dál odmítají přijmout zodpovědnost.
 

V reakci na naši první stávku řešila změny klimatu Poslanecká sněmovna. Jednání ale probíhalo pouze pár hodin. Hned na začátku jednání opustila více než polovina poslanců a poslankyň sál. Pokračovat v jednání poslanci několikrát odmítli. Klimatická krize je přitom reálnou hrozbou a měla by se začít vnímat jako skutečná krize. Jak už mnohokrát řekla Greta Thunberg: jednejme, jako by nám hořela střecha nad hlavou.

Změny klimatu přitom dopadají čím dál víc i na Českou republiku. Už v dubnu jsme si prošli vlnami veder, zemědělci se ještě ani nevzpamatovali z loňského sucha a už se musí obávat toho letošního. Podle vědců je česká půda vyprahlá a letošní sucho bude mnohem větší a ničivější než to loňské. Když se tohle všechno děje u nás, představte si, co se musí dít v zemích, na které změny klimatu dopadají už mnohem delší dobu. Jestli tohle nepřipadá politikům jako krize, co se ještě musí stát, aby se jim otevřeli oči?

Často nám lidé říkají, že stávky klima nezachrání. A mají pravdu. V situaci, kdy za většinu emisí skleníkových plynů zodpovídá úzká skupina nejbohatších lidí a firem, mohou zachránit pouze ti, kteří mají moc a ti, kteří rozhodují. Pokud chceme mít budoucnost, musíme začít měnit systém, ne klima. Musíme změnit všechno.

Politici rádi říkají, že dělají pro klima dost. Nedělají. Emise skleníkových plynů se v ČR nesnižují, nemáme termín ani plán odchodu od těžby a spalování uhlí a nemáme ani ambice na nulové emise. Politici, pokud vás zajímá naše a vaše budoucnost, přijďte nám 24. května na stávku říci, jak chcete co nejdříve dosáhnout nulových emisí a co pro to budeme dělat. Zveme zástupce každé politické strany se zastoupením v poslanecké sněmovně k několikaminutovému projevu. Chceme slyšet, co konkrétně hodláte dělat pro řešení klimatické krize.

I když nás politici na celostátní úrovni ignorují, nemůžeme tu nezmínit úspěch v Praze. Zastupitelstvo hlavního města přijalo usnesení, ve kterém přiznává zodpovědnost Prahy za řešení klimatické krize a vyzvalo pražské radní, aby co nejdříve zřídilo skupinu, která se bude zabývat přípravou plánu pro klima.

Naše hnutí stále roste. Po první stávce se do boje za budoucnost přidaly skupiny rodičů, které plánují demonstrovat za klima 12. května, k podpoře se přidává taky čím dál více vysokoškoláků a vysokoškolaček, akademických senátů jednotlivých fakult, nebo například studenti a studentky z UMPRUMu v Praze. Nelze taky nezmínit prohlášení, ve kterém nás podpořila více než stovka českých vědců a podporu, které se nám dostalo od předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Jsme rádi, že boj za řešení klimatické krize nezůstává jen u nás. Je na místě, aby se do něj zapojili všichni. Nemůžeme čekat, až to za nás udělá někdo jiný.


reklama

 
Studenti

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

4.5.2019 17:48
Studenti vyšli znovu do ulic, ustala horka a začalo pršet. Zdá se tedy, že to funguje! Pan Babiš to zařídil! Nevěříte? Pan Babiš přece není tak mocný, aby poručil větru a dešti!

Asi byste si, studenti, měli předně položit otázky, co vlastně žádáte, po kom to žádáte a zda je v moci toho, po kom to žádáte, splnit to, co po něm žádáte. Až budete mít na tyto otázky smysluplné odpovědi, bude mít naše stávka mnohem větší význam i dopad na budoucnost nás všech.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

8.5.2019 06:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Ty děti to pochopili velmi dobře, je otázka jestli to chápete vy. Jestliže budou čekat na to až se všichni odborníci na něčem shodnou, tak by se toho taky nemuseli dožít. V současné situaci, je to určitě konstruktivní rada, co od vás dostali. Až se budu topit, určitě si vás pozvu, aby jste mi vysvětlil jak se mám v takové situaci chovat, místo toho aby jste mi hodil záchranné lano.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.5.2019 08:53 Reaguje na Roman Salátek
Pochopil jsem to správně? Politici se musí zasadit minimálně o návrat malé doby ledové, pokud možno o celkové zalednění planety. Návrat do dlouhodobého průměru je absolutně nežádoucí? Včetně stavu před malou dobou ledovou, kdy bylo třeba Grónsko zeleným ostrovem?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.5.2019 19:04 Reaguje na Roman Salátek
Pane Salátku, pan Svoboda to napsal velmi dobře, ale vy to asi nejste s to pochopit.Já mám taky tisíc výhrad k kdesčemu, ale logicky musím pochopit, že není zatím v lidských silách 958 věcí změnit. Asi tak.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.5.2019 22:08 Reaguje na Roman Salátek
Vy jste zřejmě skalním zastáncem házení hrachu na stěnu až do úplného vyčerpání všech házejících.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.5.2019 08:34 Reaguje na Roman Salátek
Mé doporučení je, abyste se nejdříve naučili plavat nebo si aspoň vzali plovací vestu, než vlezete do rozbouřeného moře. Tím předejdete topení a nebudete ode mne potřebovat ani další rady ani lano.

Jinými slovy, ztrácíte velmi drahocený čas plakáním na špatném hrobě a vybíráte si nevhodné spoluplakající.
Odpovědět
RS

Roman Salátek

25.5.2019 06:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Problém je že už se topíme. Čas vzít si vestu, naučit se plavat, už jsme promrhali. A vy tam stojíte na břehu a vykládáte a vykládáte.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist