https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/studenti-vy-kteri-muzete-jednat-svou-necinnosti-znemoznujete-zachranu-nasi-budoucnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti: Vy, kteří můžete jednat, svou nečinností znemožňujete záchranu naší budoucnosti

2.4.2019
Studenti na tiskové konferenci 1. dubna.
Studenti na tiskové konferenci 1. dubna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
15. března tisíce středoškoláků a středoškolaček šlo místo školy stávkovat do ulic. Stávka za klima se uskutečnila ve dvaceti městech České republiky. Proč bychom se měli připravovat na budoucnost, která nás možná ani nečeká? Změny klimatu jsou pro nás čím dál tím větším ohrožením. Extrémní výkyvy počasí, ničivé sucho, katastrofální povodně a hurikány. S tím se pojí i další problémy. Oteplování planety má přitom z velké části na svědomí člověk.
 

Pokud celkové oteplení planety přesáhne 1,5 °C, může dojít k nezvratným změnám. Pokud chceme oteplení zabránit, musíme okamžitě začít snižovat množství skleníkových plynů, které vypouštíme do atmosféry. Máme přibližně 12 let na to, abychom začali jednat.

Na vypouštění emisí skleníkových plynů se podílí i Česká republika. V rámci Evropské unie jsme v přepočtu na obyvatele jsme 4. největším znečišťovatelem. Jako rozvinutá země máme přitom možnosti jak emise snižovat. Jako země, která nese historickou odpovědnost za skleníkové plyny v atmosféře, máme dokonce tu povinnost.

15. března jsme dali politikům dvoutýdenní ultimátum. Chtěli jsme, aby začali jednat a dali nám záruku řešení klimatické krize. Namísto zájmu a starosti o naši budoucnost, pokračovali politici v ignoraci tohoto problému. Premiér Andrej Babiš se na jednání představitelů států Evropské unie vystoupil proti bezemisní Evropě do roku 2050.

Minulou středu v reakci na naši stávku řešila Poslanecká sněmovna změny klimatu. Hned na začátku jednání opustilo mnoho poslanců a poslankyň sál. Z jednání nevyšlo nic konkrétního. Žádali jsme záruku řešení klimatické krize. Dostalo se nám výsměchu a ignorace.

Naši politici a političky klimatickou krizi ignorují. Zavírají před ní oči a nedělají ani to, k čemu se zavázali v Pařížské dohodě. Rozhoduje se přitom o naší budoucnosti. My jsme ti, na které dopadnou změny klimatu nejvíce a jsme to my, kdo se s jejich následky bude muset potýkat. Vy, kteří můžete jednat, svou nečinností znemožňujete záchranu naší budoucnosti. Zavíráte oči, bojíte si přiznat své chyby a svou odpovědnost.

Politici říkají, že se změnami klimatu nic nezmůžou. Když ne oni, tak kdo? V situaci, kdy nejvíce emisí skleníkových plynů produkuje úzká skupina bohatých lidí a korporátů, nezachrání nás nic jiného, než systémová a politická řešení. Politici mohou jednat. Mohou například zastavit rozšiřování těžby uhlí na dole Bílina. Místo odprodeje nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren, je mohou zavřít. Mohou začít plně rozvíjet potenciál obnovitelných zdrojů. Obchod s fosilní energií je také obchodem s naší budoucností.

My se jejich ignorací zastavit nenecháme. Budeme dál bojovat za řešení klimatické krize a budeme to dělat tak dlouho, jak to bude potřeba. Pokud politici odmítají dělat to, co se od nich očekává, my budeme dál odmítat to, co se očekává od nás. Budeme dál stávkovat. 3. a 24. května vyrazíme opět do ulic. Do té doby budou probíhat akce s podobnou tématikou na lokální úrovni. Čím méně máme času na řešení klimatické krize, tím je naše hnutí silnější a tím je nás více. Připojte se k nám, ať je náš hlas silnější a silnější.


reklama

 
Studenti

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

2.4.2019 13:10
Zdá se, že není slyšet nikoho z politiků odpovědných za vytvoření dojmu, že snad již zítra je díky produkci a vypouštění CO2 do atmosféry konec světa, kdo by teď studentům řekl jasně a srozumitelně, že to všechno je nějak jinak... A studentům klimaoptimisti musí poděkovat, že se ptají, protože když vydrží, třeba se dozvíme skutečná fakta, že jde o kšefty a klima se mění protože jde o normální klimatický planetární cyklus a konec života to v žádném případě neznamená..
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.4.2019 16:35 Reaguje na Milan Milan
A co ten normální klimatický planetární cyklus způsobuje? Když něco tvrdíte, měl byste mít pro to vysvětlení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.4.2019 14:28
Řekl bych, že naši politici, na které se studenti obracejí, nejsou schopni něco kloudného udělat. Jednak je problém celosvětový a naši politici v tomto mají minimální pravomoci, jednak jsou naši politici v podstatě jen prodlouženou rukou velmi mocných zájmových skupin.

Pokud budou studenti stávkovat způsobem: "udělejte s tím něco" a nebudou se chtít stát spoluzodpovědnými partnery, myslím, že nepochodí.
Odpovědět
re

regis24

2.4.2019 20:56
Tak z toho ta naivita úplně stříká. My chceme, a chceme a chceme. A vy nic? To je divný... Možná by to chtělo pro začátek jednat, ne dávat ultimátum. A jednat s někým konkrétním, třeba mě napadne ministr životního prostředí...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist