Studenti: Vy, kteří můžete jednat, svou nečinností znemožňujete záchranu naší budoucnosti
Pokud celkové oteplení planety přesáhne 1,5 °C, může dojít k nezvratným změnám. Pokud chceme oteplení zabránit, musíme okamžitě začít snižovat množství skleníkových plynů, které vypouštíme do atmosféry. Máme přibližně 12 let na to, abychom začali jednat.
Na vypouštění emisí skleníkových plynů se podílí i Česká republika. V rámci Evropské unie jsme v přepočtu na obyvatele jsme 4. největším znečišťovatelem. Jako rozvinutá země máme přitom možnosti jak emise snižovat. Jako země, která nese historickou odpovědnost za skleníkové plyny v atmosféře, máme dokonce tu povinnost.
15. března jsme dali politikům dvoutýdenní ultimátum. Chtěli jsme, aby začali jednat a dali nám záruku řešení klimatické krize. Namísto zájmu a starosti o naši budoucnost, pokračovali politici v ignoraci tohoto problému. Premiér Andrej Babiš se na jednání představitelů států Evropské unie vystoupil proti bezemisní Evropě do roku 2050.
Minulou středu v reakci na naši stávku řešila Poslanecká sněmovna změny klimatu. Hned na začátku jednání opustilo mnoho poslanců a poslankyň sál. Z jednání nevyšlo nic konkrétního. Žádali jsme záruku řešení klimatické krize. Dostalo se nám výsměchu a ignorace.
Naši politici a političky klimatickou krizi ignorují. Zavírají před ní oči a nedělají ani to, k čemu se zavázali v Pařížské dohodě. Rozhoduje se přitom o naší budoucnosti. My jsme ti, na které dopadnou změny klimatu nejvíce a jsme to my, kdo se s jejich následky bude muset potýkat. Vy, kteří můžete jednat, svou nečinností znemožňujete záchranu naší budoucnosti. Zavíráte oči, bojíte si přiznat své chyby a svou odpovědnost.
Politici říkají, že se změnami klimatu nic nezmůžou. Když ne oni, tak kdo? V situaci, kdy nejvíce emisí skleníkových plynů produkuje úzká skupina bohatých lidí a korporátů, nezachrání nás nic jiného, než systémová a politická řešení. Politici mohou jednat. Mohou například zastavit rozšiřování těžby uhlí na dole Bílina. Místo odprodeje nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren, je mohou zavřít. Mohou začít plně rozvíjet potenciál obnovitelných zdrojů. Obchod s fosilní energií je také obchodem s naší budoucností.
My se jejich ignorací zastavit nenecháme. Budeme dál bojovat za řešení klimatické krize a budeme to dělat tak dlouho, jak to bude potřeba. Pokud politici odmítají dělat to, co se od nich očekává, my budeme dál odmítat to, co se očekává od nás. Budeme dál stávkovat. 3. a 24. května vyrazíme opět do ulic. Do té doby budou probíhat akce s podobnou tématikou na lokální úrovni. Čím méně máme času na řešení klimatické krize, tím je naše hnutí silnější a tím je nás více. Připojte se k nám, ať je náš hlas silnější a silnější.
Přečtěte si také |
Debata ke studentské klimatické stávcereklama
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Milan Milan
2.4.2019 13:10Jiří Svoboda
22.4.2019 16:35 Reaguje na Milan MilanJiří Svoboda
2.4.2019 14:28Pokud budou studenti stávkovat způsobem: "udělejte s tím něco" a nebudou se chtít stát spoluzodpovědnými partnery, myslím, že nepochodí.