https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/svaz-prumyslu-a-dopravy-cr-a-hospodarska-komora-cr-vyzyvame-poslaneckou-snemovnu-aby-projednala-navrh-zakona-o
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz průmyslu a dopravy ČR a Hospodářská komora ČR: Výzýváme poslance, aby projednali návrh Zákona o podporovaných zdrojích energie

26.4.2021
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svaz průmyslu a dopravy ČR a Hospodářská komora ČR vyzývají Poslaneckou sněmovnu, aby nalezla ke sporným bodům návrhu zákona o podporovaných zdrojích energie kompromis, který umožní neprodleně projednat návrh zákona na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny.
 

Návrh zákona je klíčový pro nastavení podmínek pro dosažení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030. Umožní financovat podporu elektřiny, tepla a biometanu z obnovitelných zdrojů a z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla i v příštím roce.

Svaz průmyslu a dopravy ČR a Hospodářská komora ČR upozorňují, že pokud nebude návrh zákona projednán na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny, hrozí, že nebude schválen do konce roku a nepodaří se tak do voleb dokončit legislativní proces. Neschválení zákona bude mít za následek ohrožení stávajících provozovaných zdrojů, plánovaných investic do ekologizace v oblasti teplárenství, plynárenství, elektroenergetiky i průmyslu, omezení možnosti přechodu z uhlí na nízkoemisní hospodářství a negativní dopady do státního rozpočtu, čerpání prostředků z evropských fondů a zejména na obyvatelstvo.

Pro schválení návrhu zákona v tomto roce je nezbytné urychleně najít kompromis ve sporném bodu hodnoty IRR pro obnovitelné zdroje energie.


reklama

 
Svaz průmyslu a dopravy ČR a Hospodářská komora ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Ploranský

27.4.2021 15:48
Ve větě "financovat podporu elektřiny, tepla a biometanu z obnovitelných zdrojů a z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla" bych přehodil pořadí.
Ta "vysokoúčinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla", tedy KOGENERACE, je u nás téměř opomíjena a a míra využití tohoto zdroje je tristní. Příklad za všechny: Temelín běží už 20 let a dodnes se jeho odpadní teplo prakticky vůbec nevyužívá. Parovod vede jen do Týna nad Vltavou, přestože v relativně blízkém okolí je několik měst. Je to nejen ostuda; je to ZLOČIN. Temelín fučí páru do nebe, ohřívá Vltavu - a všude okolo dýmají lokální kotelny...

Občané až na výjimky netuší, nebo si prostě jen neuvědomují, jak nízkou účinnost vlastně má tepelná elektrárna. Bez ohledu na to, čím se v ní topí - jestli uhlím, plynem nebo teplo dává jaderná reakce - 60 až 75 % toho tepla je pro elektrárnu ODPADEM, kterého se musí pracně zbavovat!!

Ti kdo rozhodují a jejichž povinností je hledat cesty k dosažení cíle snížit emise CO2, by neměli koukat po jakýchkoliv prostředcích. Měli by hledat především ty EFEKTIVNÍ a ty OPRAVDU ČISTÉ.
Takové, které pomohou náročné cíle splnit s nejmenšími náklady a bez zatím neřešených vedlejších dopadů jako jsou např. gigantická množství těžko recyklovatelného odpadu, na který se po pár letech promění ty statisíce m2 fotovoltaických panelů, statisíce tun baterií z elektromobilů atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 21:36 Reaguje na Karel Ploranský
Využití odpadního tepla při výrobě elektřiny se dá využít k dálkovému vytápění (KVET), na to budou ideální SMR reaktory přímo ve městech s výkonem 50 - 100 MWe.

Recyklovat se dá prakticky skoro všechno (kromě radioaktivního dpadu), ale problém je cena. Skoro vše je levnější dělat z nových surovin, než z recyklátu.
Odpovědět

vladimír šmídl

5.6.2021 00:09 Reaguje na Karel Ploranský
Bylo by dobré již rozlišovat samotné FV panely s jejich možnou repasí a jednoduchou recyklací a jejich (nezbytnou) doprovodnou elektroniku, která vykazuje nejen nižší spolehlivost (je vystavena drsnějším podmínkám, než v klasických elektrárnách), ale i materiálovou složitost , kde recyklační cyklus se uzavírá mezi kontinenty, resp. meprobíhá vůbec.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

5.5.2021 16:24
Vyzývat poslance, aby projednali cokoliv jiného než mediální výkřiky, pomluvy členů vlády a své požadavky na křesla v nějaké příští vládě, je naprosto zbytečné. Blíží se volby, takže poslanci už nic jiného, kromě vlastní cesty k příštím politickým korytům, projednávat nebudou. Nestihnou to.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2021 17:10 Reaguje na Marcela Jezberová
A za těch 8 let, co byli u koryta, stihli asi tak co?
Zrušit tendr na dostavbu Temelína, zrušit důchodovou reformu, silně poničit podnikatelské prostředí a rozvinout až děsivou systémovou korupci.
Horší vládu jsme od komára neměli, ani ti komunisti tak děsivě nelhali a nekradli.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist