https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/szkt-kacime-budoucnost-nehazejte-ulicni-stromoradi-pres-palubu-pane-ministre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SZKT: Kácíme budoucnost? Neházejte uliční stromořadí přes palubu, pane ministře!

4.3.2021
Pokud návrh projde, dojde k výraznému oslabení ochrany 80-90 % veškerých uličních stromořadí ve městech a obcích.
Pokud návrh projde, dojde k výraznému oslabení ochrany 80-90 % veškerých uličních stromořadí ve městech a obcích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mapy.cz / SZKT

Vážený pane ministře,

Poslanecká sněmovna ČR právě projednává novelu zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, tzv. invazní novelu. Dokument, který implementuje právní předpisy Evropské unie, týkající se problematiky invazních nepůvodních druhů živočichů a rostlin byl využit k zařazení „přílepků“, které s tématem novely vůbec nesouvisí. Jedním z nich je i návrh poslance Josefa Kotta (ANO), který navrhuje výraznou změnu na kácení v ochranném pásmu vodovodů a kanalizací při provozování těchto zařízení. Jde o tentýž návrh, který Legislativní rada vlády v lednu 2020 z návrhu vyškrtla. Nyní se tedy pozměňovacím návrhem vrací. Schválením návrhu dojde k oslabení legislativní ochrany dřevin – primárně bude možné kácet bez vydání povolení orgánu ochrany přírody, pouze na tzv. oznámení.

 

V praxi to znamená:

1) Dojde k výraznému oslabení ochrany 80-90 % veškerých uličních stromořadí ve městech a obcích.

2) Z kácení v ochranném pásmu vodovodů a kanalizací bude vyloučena účast veřejnosti.

3) Za kácení v tomto režimu nebude uložena náhradní výsadba, v ulicích bude růst mnohem méně stromů.

4) Dojde k oddálení výkonu státní správy z místa kácení a zahlcení úřadů obcí s rozšířenou působností(oznámení o kácení jde na úřad těchto obcí).

5) Týká se to i největších a nejcennějších stromů, které ve městech lze najít. Schválením návrhu bude legitimizováno jejich snadné odstranění a jejich nenávratné mizení z měst.

Naše společnost je odborným partnerem akce Sázíme budoucnost, na které se MŽP aktivně podílí a podporuje ji. Toho si velmi vážíme. Jsme ale přesvědčeni, že schválením pozměňovacího návrhu dojde k značné devalvaci akce a demotivaci veřejnosti.

Jako velké ohrožení pro českou přírodu vnímáme i další návrh tohoto poslance, kterým dojde prakticky ke zrušení ochrany silně ohrožených druhů živočichů, jakými jsou např. čáp černý, sýček obecný, nebo téměř všechny druhy našich žab. Tento návrh je v rozporu s evropským právem a ochranu přírody převrací naruby. Ani jeden z těchto návrhů nebyl řádně projednán s odbornou veřejností, ani s dotčenými orgány státní správy.

Vážený pane ministře, apelujeme na Vás, abyste se jako vrcholný představitel ústředního orgánu státní ochrany přírody a místopředseda hnutí ANO v jedné osobě zasadil o neschválení těchto pozměňovacích návrhů koaličními poslanci.

úctou Ondřej Feit

ředitel Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu,z.s.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

4.3.2021 06:01
No, ředitel společnosti by se měl porozhlédnout po světě a poučit se, jak to kde dělají - např. Kodaň. Než začne psát nějaký dopis.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 07:54 Reaguje na smějící se bestie
Můžete nás obeznámit s tím jak to dělají v Kodani?

Já bych řekl, že ve vyspělém světě (ČR do této kategorie nespadá a dokud tu budou postsovětské mozky, tak ani nemůže) reflektujícím vědecké poznatky a názory obyvatel vycházejí z konceptu modrozelené infrastruktury a tento návrh grázla Kotta jde přesně proti tomu.

Že máme i ve státních a samosprávních strategických dokumentech a plánech, že musí dojít k větší ochraně sídelní zeleně ho, ani ANO vůbec netrápí....

Prostě vláda bezohledných hovad....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.3.2021 09:18 Reaguje na Lukáš Kašpárek
ekolist.cz/cz/publicistika/nazory - Kodaň -2.8.2018

Ne vláda, ale ouřednictvo státní správy - odshora dolů
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 13:02 Reaguje na smějící se bestie
Úředník může být vždy pouze tak dobrý jak dobrá je vláda v jeho zemi.... úředník je jen robot... samozřejmě i ten může dělat chyby a být úplatný atd., ale pokud je premiér a jeho strana zločinec a sociopat, tak nám nepomůže sebelepší úředník.....

Ten článek mi nešel otevřít, ale jelikož jsem toho na toto téma četl už mraky (a to i oficiální dokumenty jak vlády, tak např. strategii některých našich měst), tak vím, že oficiálně i u nás má docházet k opačnému trendu než navrhuje tato podvratná novelizace šmejda Kotta a spol.... nejde ani o to, že by to mělo projít hlasováním.... to neprojde... ale jde o tu vyloženou drzost, se kterou se to snaží jistí živlové procpat....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.3.2021 15:52 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A funguje to samozřejmě i obráceně - když to ouřada sabotuje, nic není platný sebelepší premiér.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 20:56 Reaguje na smějící se bestie
Já bych spíš řekl, že to má co dočinění s hodnotovým žebříčkem... úředník po vás nemůže chtít nic víc než co je obhajitelné před zákonem. To náš současný premiér si se zákony moc hlavu neláme a hlavně má absolutní střet zájmů. Ale i to záleží na posouzení každého. Někomu se prostě líbí autoritářský režim jednoho psychopata bez kontroly, rozebírajícího současný stát.Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 18:24 Reaguje na smějící se bestie
Sabotující ouředník může na hodinu letět a ještě k soudu.
Náš parapremiér je už monarcha a diktátor, vyhodit ho nelze, natož k soudu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 07:38
Tato vláda a zástupci vládních stran prostě dělají všechno naopak než co má.... tuto sebranku může volit jen opravdu totální dement....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.3.2021 13:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A vy jste tak naivní, že si myslíte, že opozice to bude dělat líp?? Nenechte se vysmát,naštěstí jsem všechno zažil a o kvalitách ODS, TOP,Pirátů,Zelených etc. mě nebude nikdo přesvědčovat, speciálně ty první dvě už předvedly, co umí, a bylo to k pláči a Piráti jsou jen velcí žvanilové, kteří nemají odpovědnost za nic a nemíním v budoucnu přihlížet k tomu, jak se nám tu budou roztahovat inženýři z Afriky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 20:43 Reaguje na pavel peregrin
Podléhate desinformační kampani vůči Pirátům... špatnou zkušenost s těmi druhými chápu, ale pořád jsou mnohem lepší než bývalý estébák-psychopat neschopný uznat nikoho kromě sebe samotného...

Pak samozřejmě záleží na tom jestli to co je teď vyloženě nepovažujete za správné.... to by se pak s vámi nebylo o čem bavit....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.3.2021 18:44 Reaguje na pavel peregrin
Víte jaký bude mít přínos vláda opozice? No ten, že
Kašpárek, Hanzl a ostatní kritici současné vlády budou
spokojeni a ubude tu těch jejich ideologických žvástů.
Konečně budou mít vládu podle jejich představ starající
se o životní prostředí jako o prioritu a vyšetří otravy
řek okamžitě podle majitele. Takže takové střídání stráží
bude v tomto sice prospěšné, ale o zbytek se obávám tak,
jako vy. Taky mi paměť slouží, jak se chovali hlavně
k financím na vše pro ně zbytné. Možná tak opět utnou
penězovody do různých ochranářských projektů a pak
budu zvědav, jak je budou zdejší ideologové chválit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 18:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud bychom byli schopní si zvolit normální vládu (neočekávám génie a Mirky Dušíny), musí se vymést neskutečného svinstva, pomalu jak po plyšáku, ale teď už fakt a důsledně. To znamená postavit před soud celou estébáckou mafii a z jejich zrekvírovaného majetku odškodnit oběti, vypráskat zkorumpované ouředníky.
Pokud bychom tohle zvládli aspoň z poloviny, máme ještě šanci. Jenže to dopadne jak? Jako dycky, tj. Ani ťok.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 18:21 Reaguje na pavel peregrin
Kdybyste si ráčil všimnout, tak za první vlády ODS jsme se vybrabali z nejhorší krize tak, že do konce století šlo HDP na dvojnásobek a platy na osmi - desetinásobek.
Tenkrát se uzákonila většina zákonů, které platí doposud.
Naše transformace byla dávána za vzor, kopírovala to od nás většina stejně postižených států a ještš do EU jsme vstupovali z jasně první pozice.
Jenže já vím, kobliha nemá schopnost pamatovat si realitu, jen omílá nejnovější demagogie.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist