https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-hodek-lecba-kompostem-otevreny-dopis-ministru-zemedelstvi-marianu-jureckovi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Hodek: Léčba kompostem - otevřený dopis ministru zemědělství Marianu Jurečkovi

29.9.2016
Podle vyjádření odborníků z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd současný způsob konvenčního hospodaření ve většině případů nevyhnutelně vede k degradaci půdy. Na snímků půdní eroze.
Podle vyjádření odborníků z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd současný způsob konvenčního hospodaření ve většině případů nevyhnutelně vede k degradaci půdy. Na snímků půdní eroze.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ekodomov
Vážený pane ministře,
od roku 2004 se aktivně zabývám problematikou bioodpadů a kompostování. Již v té době bylo odborníky deklarováno, že nedílnou součástí řešení musí být spolupráce se zemědělci. Přesto, že již existují příklady dobré praxe, systémové řešení založené na úzké spolupráci ministerstev životního prostředí a zemědělství stále neexistuje a v celkovém průměru se stav půdy zhoršuje.
 

Podle vyjádření odborníků z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd současný způsob konvenčního hospodaření ve většině případů nevyhnutelně vede k degradaci půdy. Agrotechnická opatření předepisovaná ministerstvem zemědělství v registru půdy LPIS degradaci půdy pouze zmírňují. Zemědělská půda zabírá 54% rozlohy našeho státu a změna kvality půdy se podstatným způsobem dotýká každého z nás. 90% veškeré používané vody je vázáno v půdě. Degradovaná půda není schopná vodu zadržet, což vede k poklesu spodních vod a zároveň zvyšuje riziko povodní.

Snižování kvality půdy navíc neustále zvyšuje nutnost její chemizace a ošetřování rostlin pesticidy, které se tak dostávají do potravin. Díky výkupům a jednotnému trhu s potravinami chemie negativně ovlivňuje zdraví nás všech. Podle České onkologické společnosti České lékařské společnosti JEP každý třetí občan onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Rakovina tlustého střeva a konečníku je u nás druhým nejčastějším nádorovým onemocněním a ve srovnání s jinými státy Česká republika v tomto onemocnění drží smutné prvenství.

Zemědělství je tak jediným hospodářským odvětvím, kde je tolerováno kromě poškozování půdy a životního prostředí i poškozování zdraví nás všech, navíc s přispěním evropských dotací v řádech desítek miliard korun. Velké konvenční zemědělské podniky díky dotacím vyrábějí levné potraviny, zároveň však způsobují degradaci půdy. Rostliny tak následně vyžadují navyšování spotřeby chemie, která vytváří pacienty pro zdravotní kliniky. Konvenční zemědělci, kteří do půdy investují a uchovávají ji v dobrém stavu nebo svým hospodařením půdu dokonce zlepšují, mají stejné finanční podmínky jako převažující část zemědělců, kteří půdu vnímají pouze jako výrobní nástroj. Pro kvalitní péči tak chybí motivace.

Jedním z faktorů zhoršujících kvalitu půdy je nedostatečné užívání organických hnojiv a kompostů. Obce v České republice aktuálně řeší snižování směsného komunálního odpadu z domácností vytříděním kompostovatelné biologicky rozložitelné složky. Přirozená spolupráce se zemědělci však zde stále chybí a odbyt kompostů do zemědělství je zcela nedostatečný.

1. Jaká zavádíte opatření, aby konvenčně hospodařící zemědělci využívali organická hnojiva a snížili užití chemie?

2. Jak podporujete zájem zemědělců o komposty, které i jako registrované hnojivo nachází v zemědělství obtížně uplatnění?

3. Jak je zajištěna obnova půdy degradované a poškozené zemědělskou výrobou a kdo za tuto obnovu nese odpovědnost?

Předem děkuji za Vaše odpovědi.

S pozdravem
reklama

 
Tomáš Hodek
Autor je předseda spolku Ekodomov.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

29.9.2016 08:07
Zajímavý podnět. Jen se obávám,že současná politika vlády organickým hnojivům nepřeje, jednak to MŽP a chalupářům při vyvážení na pole smrdí, jednak současná živočišní výroba je velmi nízká a tedy hnůj není,,co lze v místě zkompostovat se z vesnic odváží do velkovýroben (dokonce někde hrozí i pokuty) a pak někam do prodeje????.....Prostě letitý přirozený proces zemědělství se narušil a tak se práškuje a práškuje.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.9.2016 09:09
no, s tou onkologií se podařilo střelit kozla. v zemích, kde se neumírá na banální infekce, při porodu, hladem a násilnou smrtí (ne)překvapivě také nikdo nežije věčně, a na prvním místě příčiny smrti v civilizovaných bezpečných zemích s dožitím okolo osmdesátky jsou srdeční choroby a na druhém "rakovina". korelace mezi herbicidy/pesticidy a zrovna karcinomem tlustého střeva je pak poměrně odvážné tvrzení (řekl bych že velmi zavádějící a manipulativní), tam se má za prokázané, že je značný vliv stravovacích návyků (a nezáleží, jestli je to bagoun z haly nebo biopašík z chlívku).
Odpovědět

29.9.2016 10:14
Ale ale...
že by pán vlastnil kompostárnu?
Ono totiž bude hůř... povinně se bude kompostovat všechno, a ten kompost vyrobený z veřejných prostředků nebude chtít nikdo ani zadarmo.
Ale EU si odškrtne plnění "zelených cílů".
Odpovědět
IC

Ifca Compost

30.9.2016 13:59 Reaguje na
Pokud vím, pán nevlastní kompostárnu, tudíž neprodává kompost. Svou činností (ano, živí se jí, ale to musíme všichni, ne?) se snaží vychovávat lidi k tomu, aby si nepodřezávali pod sebou větev. Dovedete si představit, že někomu prostě záleží na tom, aby půda byla opravdu půdou a ne (polo)mrtvým substrátem? EU do toho vůbec plést nemusíte, stačí dělat něco pro vlastní okolí, i to je "politika", a s reálnými výsledky.
Odpovědět

1.10.2016 15:55 Reaguje na Ifca Compost
Jako obvykle... misto odpovědi na konkrétní problém - povinné kompostování za veřejné peníze a výroba komodity, která nemá reálné uplatnění, ideové proklamace a jediná "správná" pravda...
To pak mate těžké...
Odpovědět
Barbora Vodrážková

Barbora Vodrážková

3.10.2016 15:51 Reaguje na
Mezi problémy způsobené umělými hnojivy patří mmj.
eutrofizace vodních ploch, růst synic a jejich následná produkce toxinů; znečištění podzemních vod dusičnany, které zapřičiňují poruchy jako např. Methemoglobinémie u dětí; acidifikace půd; nezanedbatelné množství skleníkových plynů, a to jak CO2 z energeticky náročné výroby tak N2O z velké část nevyužitého hnojiva.
Zdá se mi, že pan Padevet je případem člověka, který o problému nic neví, avšak o to větší sebevědomí mu to dodává, a tak se za každou cenu se snaží zvýraznit. Pravdou zůstává, že sám by nic smysluplného prosadit nedokázal, protože to vyžaduje duševní schopnosti a fyzické úsilí, podle kvality komentáře se mu ale oboje chybí.
Odpovědět

3.10.2016 18:23 Reaguje na Barbora Vodrážková
Další klasický krok - osobní útok na oponenta...
Tak si skuste představit zemědělství bez umělých hnojiv... řekněme před 200 lety a odpovídající výnosy plodin a přepočítejte to na dnešní produkci a spotřebu.
Asi by jste umřela hlady a nejen Vy.
Odpovědět
Barbora Vodrážková

Barbora Vodrážková

5.10.2016 10:30 Reaguje na
Tedy za prvé, s útoky jste začal vy. Podpásovka "..že by pán vlastnil kompostárnu.." a vaše další příspěvky výše jsou jedním nepřímo maskovaným útokem.
Za druhé, to že zmiňujete zemědělství před 200 lety jen potvrzuje vaši neznalost, protože současné zemědělství bez umělých hnojiv rozhodně nevypadá jako zemědělství před 200 lety.
Za třetí, autor článku apeluje na ministra zemědělství, aby zvážil a pokusil se ve svém postavení prosadit větší využívání kompostovaného bioodpadu v zěmědělství. Mě se to osobně zdá rozumné. Téměř každý bussiness vyžaduje ze začátku podporu ze strany státu, velkého investora, aktivních lidí, médií atp. Pokud máte konstruktivní konkrétní připomínku, ráda si ji přečtu. Zatím jsem ale žádnou takovou ve vašich příspěvcích nenašla.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.9.2016 18:24
a další aspekt problému. ještě před sto lety (před padesáti? asi jak kde) bylo zemědělství obecně bio. v zemědělství pracovalo 90% práceschopného obyvatelstva a v potu tváře horko-těžko živořili. zásluhou strojených hnojiv, traktorů, pesticidů a herbicidů se podařilo hektarové výnosy zvednout zhruba pětkrát (u obilnin) a v zemědělství pracuje pár procent obyvatelstva. čili je to všechno pěkný, ale žrát se musí. samozřejmě tak nějak srdcem cítíme, že zemědělství by se mělo jaksi "zrakousštit", nicméně je potřeba si uvědomit, že to malebné rakouské zemědělství je dotované až běda.
Odpovědět
Barbora Vodrážková

Barbora Vodrážková

3.10.2016 15:56
Osobně by mě přišlo přínosné závést možnost kompostování na hřbitovech, kde je velký podíl odpadů biologického původu.
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

9.11.2016 09:45
Ta onkologie nám trochu všem smrdí. Ale do sebe to dostáváme také celodenní prací v provozech, kde se na špínu neumírá... Celý den to vdechujete a pokožkou se vstřebává všechno, čeho se dotknete. Zeptejme se naší vlády, jestli skutečně každý ví, na co se tady umírá? A s čím se tu stoná nejdéle. A ne každý je Karel Gott, aby měl veškerou nutnou péči.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist