https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-macuga-nepritel-zivotniho-prostredi-ktereho-si-mnozi-chovame-doma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Mačuga: Nepřítel životního prostředí, kterého si mnozí „chováme“ doma

18.12.2022
Životní prostředí má spousty nepřátel. Mezi ty, o kterých se příliš nemluví, a přitom s nimi denně přicházíme do styku, patří tiskové kazety a tonery.
 
Po použití totiž často končí v koši, namísto toho, abychom je poslali k recyklaci nebo renovaci a vrátili je zpět do oběhu. Na skládkách jich tak každý rok přibude až 375 milionů. Společně s těžce rozložitelnými plasty a kovy z nich navíc může unikat zbytkový inkoust a tonerový prášek, který znečišťuje jak ovzduší, tak i půdu.

Kam s tiskovým tonerem nebo kazetou poté, co je spotřebujeme? Odpověď na tuto otázku pravděpodobně spousta z nás nezná. Vypovídají o tom údaje ze studie Výzvy a rostoucí trendy v recyklování tonerového odpadu: Revize. Podle nich se každoročně recykluje nebo renovuje pouze 20 až 30 procent tiskových kazet a tonerů. Zbytek, který představuje 375 milionů kusů, skončí na skládkách.

Co se stane s tonerem, když ho nedáme recyklovat?

Je třeba si uvědomit, že pokaždé, kdy vyhodíme tiskovou kazetu nebo toner do směsného odpadu, přidáme matce přírodě kovy, nebezpečný zbytkový tonerový prášek a 637 gramů plastů, se kterými se musí popasovat.

Nejsnazší cestou, jak se takovému znečišťování vyhnout, je dát toner k renovaci. Tím, že ze své tiskárny použité náplně vytáhnete a předáte odborníkům, nejenže uchráníte přírodu před zbytečným odpadem, ale dokonce jí pomůžete i snížením uhlíkové stopy.

Při renovaci tiskových kazet a tonerů ušetříme za každý jeden toner 958 g emisí CO2. Uhlíková stopa je při tomto procesu o 48 % nižší oproti výrobě tiskových náplní nových.

Vyrobeno v Číně

Hlavním nepřítelem životního prostředí a dokonce i našeho zdraví jsou ve spojitosti s tonery a tiskovými kazetami především neoriginální tiskové náplně původem z Číny. Ta „bombarduje“ trh tzv. „kompatibilními tonery“, které sice stojí 10 % ceny originálních tiskových náplní, je to ale cena za to, že je často nelze renovovat nebo jednoduše recyklovat. A také za to, že při tisku mohou kvůli nedostatečnému testování do vzduchu vypouštět nebezpečné látky.

Akreditovaná zkušební laboratoř pro emise Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-Institute (WKI) testovala čtyři různé značky kompatibilních tonerových kazet původem z Číny, které běžně putují do zemí EU včetně Česka. Podle Asociace renovátorů tonerů překročily dvě ze čtyř testovaných kazet stanovené emisní limity 1 mg uvolněného styrenu (karcinogen skupiny 2B) na hodinu tisku černým tonerem. Jedna o 21 % a druhá dokonce o 53 %.

Nejsnazším způsobem, jak se vyhnout vdechování styrenu, je používat buď originální či renovované originální tiskové náplně. U nich platí, že normy na uvolňování styrenu přísně dodržují a tiskové tonery a kazety předtím, než je pustí do oběhu, vždy testují. Čínským tiskovým tonerům, bohužel, nepomůže ani jejich renovace a lze je jen, přinejlepším, recyklovat. I to je důležité, protože se tím předejde kontaminaci půdy těžce rozložitelnými látkami. Použité tiskové kazety a tonery je tedy dobré odevzdat certifikovaným renovátorům.

Když dáte použitou originální tiskovou kazetu nebo toner k renovaci, předejdete i úniku tonerového prášku a zbytků inkoustů do přírody. Při renovaci se původní tonerový prach z odpadních nádobek odsává pomocí tzv. cyklonových odlučovačů a průmyslových filtračních jednotek s automatickou regenerací přímo z výrobních pracovišť. Chrání se tak životní prostředí i zdraví pracovníků.


reklama

 
foto - Mačuga Tomáš
Tomáš Mačuga
Autor je generálním ředitelem společnosti ABEL, která se specializuje na renovaci tiskových kazet a tonerů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

18.12.2022 08:55
Tonerový prášek, případně inkoust nijak zvlášť nebezpečný být nemůže, protože během vytištění a hlavně s vytištěným tonerem na papíru lidé běžně přicházejí do styku. Tento prášek nebo inkoust tedy musí být někde na hygienické úrovni létek přicházejících do nepřímého styku s potravinami. Jinak by musel v kancelářích a všude, kde jsou tiskárny existovat přísný zákaz věškeré konzumace potravin, zaměstnanci by museli nosit zvláštní ochranné oděvy, vzduchotechnika kanceláří by musela být oddělena od jiných vzduchotechnik a znečištěné filtry z této vzduchotechniky by musely být zvlášť nebezpečný odpad, který by firma musela dávat na nákladnou likvidaci.
Aní náhradní náplně nijak zvlášť nebezpečné být nemohou, pokud se dovážejí do EU legálně a tedy dovozce musí získat na dovoz příslušné oprávnění a na dovážený materiál příslušnou certifikaci.
Co se týká emisí styrenu, ty jsou z mnoha výrobků plastických hmot, zvláště těch levných asijských "smradlavějších". A zase ty výrobky jsou do EU legálně dováženy a mají legální certifikace příslušného úřadu EU a jsou běžně určeny do vnitřního prostředí bytů a kanceláří bez jakýchkoliv ochranných opatření, povinného větrání - výměny vzduchu a podobně. Z nátěrových hmot, zejména polyesterových tmelů, ale i moderních barev a laků jsou emise styrenu běžně v gramech, protože styren jakožto organická kapalina při formulaci a úpravách nátěrových hmot funguje jako nezbytné rozpouštědlo a při zpracování se tužidlem a urychlovačem zpolymeruje a zabuduje do nátěrového filmu, takže umožňuje vyrábět nátěrové hmoty s nízkým VOC, emisemi CO2 při jejich zpracování. Jak požadují předpisy EU.
Odpovědět
va

vaber

18.12.2022 09:05 Reaguje na Radim Polášek
generálnímu jde asi víc o kšeft než o pravdu,
to je dnes běžné
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.12.2022 06:45 Reaguje na vaber
Taky si myslím.
Přirozeně že nikdo nebude lízat vytištěné papíry nebo si toner sypat do kafe nebo aspoň když se bude hrabat v tiskárně a potřísní si ruce třeba tonerem nebo něčím jiným z tiskárny, důkladně si hned potom umyje ruce. A když bude v místnosti s tiskárnou přílišný smrad, tak vyvětrá. Ale jinak žádná zvláštní bezpečnostní opatření nejsou třeba.
A přirozeně že by se vypotřebované tiskové kazety a třeba obaly od tonerů a podobně neměly házet do směsného odpadu. Na druhé straně spoléhat na recyklaci těchto věcí třeba zasíláním poštou zpět prodejcům je nesmysl, pokud to není vratné za rozumné peníze, třeba aspoň 200 kč (náklady na zasílání poštou plus trocha odměna). Aby byla recyklace úspěšná, Musí být dostatek kontejnerů, kde by se to mohlo házet. Například by se tyto věci mohly házet do kontejnerů s použitou elektronikou, proti úniku toneru neprodyšně zabalené v nějakém sáčku.
Odpovědět
Jiří Vojíř

Jiří Vojíř

18.12.2022 09:30
To, že tonery, "inkousty" a i jiné neřádstva jsou pro člověka a přírodu nebezpečné by se dalo souhlasit. Ale - Nerudovské kam sním ? Zatím jsem nezaznamenal, že by některý prodejce nebo distributor tyto škodliviny bral k likvidaci nebo recyklaci. Navíc, recyklace není renovace. Zadarmo moc práce?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.12.2022 06:57 Reaguje na Jiří Vojíř
V kamenném obchodě je prodavač myslím povinnen při nákupu použité zboží přjmout k likvidaci. U eshopů to bývá problém.
Odpovědět
Ma

Martel

18.12.2022 09:56
Kolik dostal prestitut za tenhle článek? Kdo mu zaplatil? HP?
HP je známý svými nakalými praktikami, kdy tiskárny prodává za podstřelenou cenu a snaží se zisk dohnat na předražených tonerech a inkoustech. A aby lidi nemohli používat alternativní tonery, tak kazety "vylepšuje" o čipy, které hlídají, kolik stránek se s tonerem (barvou) vytisklo a zda jde o výrobek HP. Takže se vám může stát, že pokud tisknete málo pokryté tisky, tak vám tiskárna hlásí prázdný toner a přitom je tam toneru dost. A samozřejmě, že řve v případě, že inkoust doplníte, nedej bože koupíte toner nebo kazetu od jiného výrobce.
U HP je i to, že odebírá prázdné kazety a tonery proto, aby je lidi nepředávali k napnění jiným výrobcům. HP používá vždy nové kazety.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.12.2022 06:55 Reaguje na Martel
To je pravda. Já mám starou laserovku HP, kde ještě ty chipy naštěstí nejsou, takže používám alternativní kazetu. Originální stála nějak 1500, alternativní nějak 700 a já ji koupil ve výprodeji za 300, před nějak 5 lety.
Jinak je velmi neekologické obecně používat inkoustovku, pokud člověk málo tiskne jako já. I drahé. Inkoustovka potřebuje pravidelně, řekněme jednou za týden pročistit trysky tiskové hlavy aspoň do houbičky v tiskárně, když ne tiskem. Laserovku můžete nechat stát půl roku a potom přijít, zapnout a normálně tisknout. Inkoustovku, když takhle necháte stát, máte za půl roku stoprocentně zničenou tiskovou hlavu, nejdražší součást tiskárny. Když ji necháte stát připojenou na 230, máte za půl roku vypotřebovaného spousty inkoustu na udržování trysek, i když vůbec netisknete.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.12.2022 10:30
Zajímavé. Zdá se někomu i když z neoriginální kazety vytisknu jen polovinu stránek , ten 90 % rozdíl v cené mezi originální a neoriginální kazetou za zanedbatelný? Co tak pane řediteli nabídnout spotřebitelům renovaci jeho ( jim dodaných) tonerů, kazet za tu 10% cenu. Víte kolik by se ušetřilo plastů pokud byste znovu plnili ( renovovali) již použité kazety? Věřím, že pokud bude mít spotřebitel možnost si vybrat mezi neoriginální kazetou a renovací své originální kazety tak při přibližně stejné ceně si vybere tu originální. Proč, když vám jde tak moc o životní prostředí ty použité kazety pro vaši další činnost a bude jedno jestli je budete recyklovat či renovovat, nevykupujete? Nebo jde pouze o další kšeft maskující se ochranou životního prostředí? Třeba to vysvětlíte.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.12.2022 15:29
Problémem jsou drahé originální tonery. Jak je možné, že ty neoriginální se s cenou vejdou na desetinu těch originálních? Nehledě na úmyslná "kurvítka" u těch originálních typu jednorázových čipů, které skončí jako odpad.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.12.2022 15:31 Reaguje na Richard Vacek
Stačí se podívat, kolik čipů půjde na skládky:
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-printer-chip.html?catId=0&initiative_id=SB_20221218062934&SearchText=printer%2Bchip&spm=a2g0o.home.1000002.0&dida=y
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.12.2022 07:02 Reaguje na Richard Vacek
Protože ceny tiskáren jsou podstřelené, aby je lidi víc kupovali, zatímco spotřební zboží do nich, jako toner a tiskový válec je předražené, aby výrobci tiskáren za ně místo za tiskárnu dostali ty peníze zpět. Je to jen marketing uměle zvyšující velikost trhu a tím zisky.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

19.12.2022 14:04 Reaguje na Richard Vacek
Jedná se o marketing. "Levná" tiskárna - "drahý" tisk. Použitím neoriginální náplně se ztrácí záruka.
U dražších modelů se to obrací. U tiskárny za 1500 se tiskne kolem 2kč/str. U tiskárny za 15000 může být cena tisku do 0,1 Kč/str.
U levných tiskáren se nejvíce brání přímo výrobce používání náhradních náplní. U drahých tiskáren to nedává smysl.
Podobný model je i u herních konzolí. Konzole jsou na hranici ziskovosti (u některých modelů je i dotuje). Výrobce se hojí na ceně her.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.12.2022 16:06
Vy ještě tisknete? Zpozdilí lidé.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.12.2022 16:08 Reaguje na Katka Pazderů
Bude datová schránka. Hned od prvního.
Odpovědět
Ma

Martel

18.12.2022 19:02 Reaguje na Katka Pazderů

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

18.12.2022 23:51 Reaguje na Katka Pazderů
Dálkově komunikuji vzduchem díky jeho vibracím po bouchnutí na napnutou kůži přes dutý pařez, a v okolí zásadně uzlíky na provázku.
To je super - velmi rychlá recyklace takové zprávy.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

19.12.2022 11:52 Reaguje na Katka Pazderů
Samozřejmě. Už jste někdy zjišťovala, kolik elektřiny sežere slušný počítač s monitorem? A už jste někdy zkoušela pochopit nějaký větší výkres, když ho nemůžete vidět celý naráz?
Odpovědět
MP

Marcel Petrucha

18.12.2022 22:42
:-))) Jste mi to ale čtverák, řediteli
...zatímco mnozí jiní si doma nepřítele životního prostředí nechovají -
pořídili si tiskárnu s plnitelným inkoustovým zásobníkem.
A nejlepší na ní je, že jsem inkoust při domácím dvouletém používání ještě nemusel doplňovat...
Odpovědět
SS

Samanthea S.

19.12.2022 13:44
Kupuji pouze "kompatibilní", protože třeba do mé tiskárny stojí jeden toner 2.500 czk a kompatibilní stojí 450 czk, tedy za cenu jednoho mám celou sadu a ještě mi cena jednoho zbude. V tiskové kvalitě není rozdíl. A kupuji to od poměrně velké firmy, která to sama vyrábí a na krabičce je napsáno Made in EU, takže to nejspíš Čína nebude. Takže pevně doufám, že tohle tažení proti alternativním výrobcům tonerů ničeho nedosáhne.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

19.12.2022 14:07 Reaguje na Samanthea S.
Pan ředitel je ředitelem jedné z největší tuzemské firmy na alternativní náhradní a recyklované náplně. Rozhodně ho nelze podezřívat z propagace "originálních" náplní. :)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.12.2022 09:40 Reaguje na Oldřich Vašíček
Pán ředitel tvrdí, že: "Když dáte použitou originální tiskovou kazetu nebo toner k renovaci, předejdete i úniku tonerového prášku a zbytků inkoustů do přírody".Já se ptám, proč tedy ty kazety k renovaci nevykupují? Naplní mi ten toner v takové ceně aby se ta renovace uživateli vyplatila?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

20.12.2022 10:07
Tak když máte doma děti studiem povinné a ty si ze školy donesou jen studijní materiál v elektronické formě s tím, že si to na příští hodinu musejí doma vytisknout, aby s tím mohly v hodině pracovat, tak vám asi nic jiného, než "chov tiskárny", nezbývá. Školy si totiž za každou stránku vytištěnou na školní tiskárně naúčtují násobek ceny, kterou stojí vytištění doma.
Pan generální ředitel by mohl zafinancovat projekt na podporu vzdělávacích zařízení, aby byla sama schopná výukovými materiály zásobit studenty. Jistě by to mělo pozitivní přínos jednak z hlediska úspory tonerů, jednak snížení spotřeby elektrické energie.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist