Tomáš Mačuga: Nepřítel životního prostředí, kterého si mnozí „chováme“ doma
Kam s tiskovým tonerem nebo kazetou poté, co je spotřebujeme? Odpověď na tuto otázku pravděpodobně spousta z nás nezná. Vypovídají o tom údaje ze studie Výzvy a rostoucí trendy v recyklování tonerového odpadu: Revize. Podle nich se každoročně recykluje nebo renovuje pouze 20 až 30 procent tiskových kazet a tonerů. Zbytek, který představuje 375 milionů kusů, skončí na skládkách.
Co se stane s tonerem, když ho nedáme recyklovat?
Je třeba si uvědomit, že pokaždé, kdy vyhodíme tiskovou kazetu nebo toner do směsného odpadu, přidáme matce přírodě kovy, nebezpečný zbytkový tonerový prášek a 637 gramů plastů, se kterými se musí popasovat.
Nejsnazší cestou, jak se takovému znečišťování vyhnout, je dát toner k renovaci. Tím, že ze své tiskárny použité náplně vytáhnete a předáte odborníkům, nejenže uchráníte přírodu před zbytečným odpadem, ale dokonce jí pomůžete i snížením uhlíkové stopy.
Při renovaci tiskových kazet a tonerů ušetříme za každý jeden toner 958 g emisí CO2. Uhlíková stopa je při tomto procesu o 48 % nižší oproti výrobě tiskových náplní nových.
Vyrobeno v Číně
Hlavním nepřítelem životního prostředí a dokonce i našeho zdraví jsou ve spojitosti s tonery a tiskovými kazetami především neoriginální tiskové náplně původem z Číny. Ta „bombarduje“ trh tzv. „kompatibilními tonery“, které sice stojí 10 % ceny originálních tiskových náplní, je to ale cena za to, že je často nelze renovovat nebo jednoduše recyklovat. A také za to, že při tisku mohou kvůli nedostatečnému testování do vzduchu vypouštět nebezpečné látky.
Akreditovaná zkušební laboratoř pro emise Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-Institute (WKI) testovala čtyři různé značky kompatibilních tonerových kazet původem z Číny, které běžně putují do zemí EU včetně Česka. Podle Asociace renovátorů tonerů překročily dvě ze čtyř testovaných kazet stanovené emisní limity 1 mg uvolněného styrenu (karcinogen skupiny 2B) na hodinu tisku černým tonerem. Jedna o 21 % a druhá dokonce o 53 %.
Nejsnazším způsobem, jak se vyhnout vdechování styrenu, je používat buď originální či renovované originální tiskové náplně. U nich platí, že normy na uvolňování styrenu přísně dodržují a tiskové tonery a kazety předtím, než je pustí do oběhu, vždy testují. Čínským tiskovým tonerům, bohužel, nepomůže ani jejich renovace a lze je jen, přinejlepším, recyklovat. I to je důležité, protože se tím předejde kontaminaci půdy těžce rozložitelnými látkami. Použité tiskové kazety a tonery je tedy dobré odevzdat certifikovaným renovátorům.
Když dáte použitou originální tiskovou kazetu nebo toner k renovaci, předejdete i úniku tonerového prášku a zbytků inkoustů do přírody. Při renovaci se původní tonerový prach z odpadních nádobek odsává pomocí tzv. cyklonových odlučovačů a průmyslových filtračních jednotek s automatickou regenerací přímo z výrobních pracovišť. Chrání se tak životní prostředí i zdraví pracovníků.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Radim Polášek
18.12.2022 08:55Aní náhradní náplně nijak zvlášť nebezpečné být nemohou, pokud se dovážejí do EU legálně a tedy dovozce musí získat na dovoz příslušné oprávnění a na dovážený materiál příslušnou certifikaci.
Co se týká emisí styrenu, ty jsou z mnoha výrobků plastických hmot, zvláště těch levných asijských "smradlavějších". A zase ty výrobky jsou do EU legálně dováženy a mají legální certifikace příslušného úřadu EU a jsou běžně určeny do vnitřního prostředí bytů a kanceláří bez jakýchkoliv ochranných opatření, povinného větrání - výměny vzduchu a podobně. Z nátěrových hmot, zejména polyesterových tmelů, ale i moderních barev a laků jsou emise styrenu běžně v gramech, protože styren jakožto organická kapalina při formulaci a úpravách nátěrových hmot funguje jako nezbytné rozpouštědlo a při zpracování se tužidlem a urychlovačem zpolymeruje a zabuduje do nátěrového filmu, takže umožňuje vyrábět nátěrové hmoty s nízkým VOC, emisemi CO2 při jejich zpracování. Jak požadují předpisy EU.
vaber
18.12.2022 09:05 Reaguje na Radim Polášekto je dnes běžné
Radim Polášek
19.12.2022 06:45 Reaguje na vaberPřirozeně že nikdo nebude lízat vytištěné papíry nebo si toner sypat do kafe nebo aspoň když se bude hrabat v tiskárně a potřísní si ruce třeba tonerem nebo něčím jiným z tiskárny, důkladně si hned potom umyje ruce. A když bude v místnosti s tiskárnou přílišný smrad, tak vyvětrá. Ale jinak žádná zvláštní bezpečnostní opatření nejsou třeba.
A přirozeně že by se vypotřebované tiskové kazety a třeba obaly od tonerů a podobně neměly házet do směsného odpadu. Na druhé straně spoléhat na recyklaci těchto věcí třeba zasíláním poštou zpět prodejcům je nesmysl, pokud to není vratné za rozumné peníze, třeba aspoň 200 kč (náklady na zasílání poštou plus trocha odměna). Aby byla recyklace úspěšná, Musí být dostatek kontejnerů, kde by se to mohlo házet. Například by se tyto věci mohly házet do kontejnerů s použitou elektronikou, proti úniku toneru neprodyšně zabalené v nějakém sáčku.
Jiří Vojíř
18.12.2022 09:30Radim Polášek
19.12.2022 06:57 Reaguje na Jiří VojířMartel
18.12.2022 09:56HP je známý svými nakalými praktikami, kdy tiskárny prodává za podstřelenou cenu a snaží se zisk dohnat na předražených tonerech a inkoustech. A aby lidi nemohli používat alternativní tonery, tak kazety "vylepšuje" o čipy, které hlídají, kolik stránek se s tonerem (barvou) vytisklo a zda jde o výrobek HP. Takže se vám může stát, že pokud tisknete málo pokryté tisky, tak vám tiskárna hlásí prázdný toner a přitom je tam toneru dost. A samozřejmě, že řve v případě, že inkoust doplníte, nedej bože koupíte toner nebo kazetu od jiného výrobce.
U HP je i to, že odebírá prázdné kazety a tonery proto, aby je lidi nepředávali k napnění jiným výrobcům. HP používá vždy nové kazety.
Radim Polášek
19.12.2022 06:55 Reaguje na MartelJinak je velmi neekologické obecně používat inkoustovku, pokud člověk málo tiskne jako já. I drahé. Inkoustovka potřebuje pravidelně, řekněme jednou za týden pročistit trysky tiskové hlavy aspoň do houbičky v tiskárně, když ne tiskem. Laserovku můžete nechat stát půl roku a potom přijít, zapnout a normálně tisknout. Inkoustovku, když takhle necháte stát, máte za půl roku stoprocentně zničenou tiskovou hlavu, nejdražší součást tiskárny. Když ji necháte stát připojenou na 230, máte za půl roku vypotřebovaného spousty inkoustu na udržování trysek, i když vůbec netisknete.
Jarek Schindler
18.12.2022 10:30Richard Vacek
18.12.2022 15:29Richard Vacek
18.12.2022 15:31 Reaguje na Richard Vacekhttps://www.aliexpress.com/w/wholesale-printer-chip.html?catId=0&initiative_id=SB_20221218062934&SearchText=printer%2Bchip&spm=a2g0o.home.1000002.0&dida=y
Radim Polášek
19.12.2022 07:02 Reaguje na Richard VacekOldřich Vašíček
19.12.2022 14:04 Reaguje na Richard VacekU dražších modelů se to obrací. U tiskárny za 1500 se tiskne kolem 2kč/str. U tiskárny za 15000 může být cena tisku do 0,1 Kč/str.
U levných tiskáren se nejvíce brání přímo výrobce používání náhradních náplní. U drahých tiskáren to nedává smysl.
Podobný model je i u herních konzolí. Konzole jsou na hranici ziskovosti (u některých modelů je i dotuje). Výrobce se hojí na ceně her.
Katka Pazderů
18.12.2022 16:08 Reaguje na Katka PazderůMartel
18.12.2022 19:02 Reaguje na Katka PazderůPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Jeřábek
18.12.2022 23:51 Reaguje na Katka PazderůTo je super - velmi rychlá recyklace takové zprávy.
Ladislav Pícha
19.12.2022 11:52 Reaguje na Katka PazderůMarcel Petrucha
18.12.2022 22:42...zatímco mnozí jiní si doma nepřítele životního prostředí nechovají -
pořídili si tiskárnu s plnitelným inkoustovým zásobníkem.
A nejlepší na ní je, že jsem inkoust při domácím dvouletém používání ještě nemusel doplňovat...
Samanthea S.
19.12.2022 13:44Oldřich Vašíček
19.12.2022 14:07 Reaguje na Samanthea S.Jarek Schindler
20.12.2022 09:40 Reaguje na Oldřich VašíčekMarcela Jezberová
20.12.2022 10:07Pan generální ředitel by mohl zafinancovat projekt na podporu vzdělávacích zařízení, aby byla sama schopná výukovými materiály zásobit studenty. Jistě by to mělo pozitivní přínos jednak z hlediska úspory tonerů, jednak snížení spotřeby elektrické energie.