https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-zdechovsky-zakaz-olova-v-brocich-a-zavazich-je-hoax
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Zdechovský: Zákaz olova v brocích a závažích je hoax

7.2.2019
EK chce broky zakázat jen v oblasti mokřadů. A to už v ČR stejně platí. Ilustrační snímek.
EK chce broky zakázat jen v oblasti mokřadů. A to už v ČR stejně platí. Ilustrační snímek.
V Česku se šíří nepravdivé zprávy, že Evropská unie chystá plošný zákaz mysliveckých broků a rybářských závaží kvůli jedovatému olovu. Evropská komise už ale potvrdila, že navrhuje pouze zákaz v oblastech mokřadů, který už v ČR dávno platí. Jde tedy jen o sjednocení legislativy.
 

Nepravdivé zprávy o údajně chystaném plošném zákazu jsou založené na výsledcích studie agentury pro chemické látky nazývané ECHA ze září 2018. Agentura skutečně zákaz lovecké munice s olovem doporučila, sama o něm ale rozhodnout nemůže. To je úkolem Komise, která studii teprve vyhodnocuje a podle informací, které nám sdělila, navrhne pouze zákaz v oblastech mokřadů, který v ČR už dávno platí.

Zprávu jedné agentury nelze interpretovat jako záměr celé EU. Jedna věc jsou výsledky studie, druhá to, že v praxi není nic, co by olověné broky a závaží nahradilo co do funkčnosti a pořizovací ceny. Jakýkoliv zákaz by proto byl zcela absurdní a aktivně bychom proti němu vystupovali. Sám jsem myslivcem a problematice zbraní se proto dlouhodobě věnuji.


reklama

 
foto - Zdechovský Tomáš
Tomáš Zdechovský
Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

7.2.2019 11:47
Proč dostává tenhle člověk prostor v médiích? :(
Odpovědět
ig

7.2.2019 12:11
Když se chystal zákaz pájek s obsahem olova v elektronice (podle RoHS), taky se říkalo, že to musí být hoax :-) Odborníci upozorňovali na technickou i ekologickou nevýhodnost bezolovnatých technologií (zkrácená životnost výrobků kvůli whiskerům, vyšší procesní teploty, spotřeba inertních plynů při pájení, použití vzácnějších kovů a další) a na zcela smyšlenou "škodlivost" elektroniky s Pb pájkou, pokud se náhodou vyhodí na skládku (olovo se fakt nerozpouští jako cukr - na nalezených antických slitcích olova je například stále viditelný otisk pečetě hutě). No a najednou lup a kromě výjimek pro aerospace (to si asi ani eurokomisaři nelajsli) se povinně pájí bezolovnatou sračkou. Takže tomuhle taky moc nevěřím.
Odpovědět
Hu

Hunter

7.2.2019 12:59

Liga Libe odmítá tvrzení Tomáše Zdechovského
22. leden 2019
Kategorie: Myslivost

Iniciátor výzvy proti zákazu olověného střeliva, Bohumil Straka, označil ve svém facebookovém příspěvku včerejší prohlášení europoslance Tomáše Zdechovského jako nepravdivé.
V pátek 18. ledna přinesl portál Světmyslivosti.cz informaci o předání prohlášení zástupců Ligy Libe, ČMMJ a rybářských svazů, které vyzývá k zachování olova ve střelivu a rybářských závažích, předsedovi Senátu.
Europoslanec Tomáš Zdechovský ve své včerejší tiskové zprávě prohlásil, že informace o plánovaném plošném zákazu broků a rybářských závaží kvůli jedovatému olovu jsou nepravdivou zprávou. Podle jeho sdělení „Evropská komise potvrdila, že navrhuje pouze zákaz v oblastech mokřadů, který už v ČR dávno platí. Jde tedy jen o sjednocení legislativy.“
Proti jeho vyjádření se ohradil iniciátor výzvy, Ing. Bohumil Straka, Ph.D. Podle Straky bylo záměrem Evropské komise zavést plošný zákaz olověného střeliva a rybářských závaží, nejen v oblasti mokřadů, jak uvádí Zdechovský. Straka ve svém facebookovém příspěvku píše, že se jedná o snahu „uchlácholit, uspat, aby odpor obyčejných lidí vyšuměl do ztracena, a pak v tichosti restrikce zavést.“ Straka dále doplňuje: „Důkazů máme spoustu, paradoxně přímo z pera samotné Evropské komise, která si najednou nevzpomíná, že by něco chtěla zakazovat.“
K prokázání svého tvrzení dokládá Straka Žádost Evropské komise, ve které zadává Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA), aby připravila návrhy na omezení, které odpovídají požadavkům přílohy XV nařízení REACH (původní znění žádosti a vyznačenou přeloženou část žádosti naleznete v příloze).
Citace z žádosti:
„Kvůli jakémukoli dalšímu použití olověného střeliva, včetně lovu v jiných terénech než mokřadech a sportovní střelby, stejně jako použití olova jako závaží pro rybolov, bychom chtěli agenturu ECHA požádat, aby zahájila shromažďování informací pro posouzení rizika a socioekonomického dopadu za účelem (s výjimkou případů, kdy nelze prokázat žádné riziko) připravit aktualizaci přílohy zakázaných látek (Annex XV), jejichž použití bude omezeno.“
Podle Straky nyní nastala situace, kdy ECHA rizika prokázala, a lze tedy očekávat zákazy.

Podle TZ Tomáše Zdechovského, 21. 1. 2019, a facebookového příspěvku Bohumila Straky, 22. 1. 2019, redakce

http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/vcerejsi-tiskova-zprava-europoslance-zdechovskeho-neni-pravdiva
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.2.2019 10:01 Reaguje na Hunter
Zdechovský je eurofanatik, který se neváhá uchýlit k šíření nepravdivých a manipulativních informací.
Odpovědět
Pavel Cincera

Pavel Cincera

7.2.2019 14:25
To nemusi byt v rozporu. Dulezite je co skutecne EK navrhne (navrhla) a pak samozrejme co ji clenske staty (Rada) schvali.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.2.2019 10:06 Reaguje na Pavel Cincera
Problém je, že na čem se EK, která nemá žádnou demokratickou legitimitu, usnese, to se jí zpravidla podaří prosadit různými manipulacemi a podvody. A taky se soudruzi snaží seč mohou procpat co nejvíc témat z jednohlasného souhlasu do většinového, kde mají s těmi manipulacemi méně práce.
A REACH sám je velmi pochybný projekt, zaměřený na okrádání občanů států EU.
Odpovědět
ms

martin svoboda

8.2.2019 11:40
Autor je europoslanec za KDU-ČSL a zároveň taky velkej lhář
Odpovědět
ms

martin svoboda

8.2.2019 11:50
Zdechovský buď lže, nebo se ani nenamáhal zjistit skutečný stav věcí - EK na přípravě plošného zákazu pracuje minimálně od roku 2015, stačí si přečíst volně dostupné dokumenty na jejich stránkách. To, že EK aktuálně studii ECHA vyhodnocuje a ZATÍM nerozhodla/v tento moment celoplošný zákaz ještě dle neoficiálního vyjádření nenavrhne přece neznamená, že se jedná o hoax. EK už v roce 2015 agentuře ECHA přímo zadala, aby shromáždila argumenty pro zákaz olova VČETNĚ lovu v jiných terénech než mokřadech a sportovní střelby, tj. nejdřív politické zadání, čeho chtějí dosáhnout a pak hledání účelových "argumentů". http://www.svetmyslivosti.cz/.../vcerejsi-tiskova-zprava...
přičemž některé závěry studie ECHA jsou skutečně k smíchu - už vidím, jak pták zajde na střelnici (v případě kryté střelnice si otevře minimálně dvoje dveře) a začne vyzobávat olověné střely z dopadového valu nebo lapače střel. Jestli vůbec nějaký opeřenec kdy doznal úhony otravou olovem (na území ČR nebyl dosud doložen jediný případ), tak to bude mizivé procento ve srovnání třeba s dopady intenzivního zemědělství, používané chemie atd. Jinak olovo se ve volné přírodě nerozkládá, pokryje se oxidační vrstvou a zůstává dále v nezměněném stavu - lze si to ověřit na kulích, kterých je plná zem v místě historických bojišť.
To, že EK V TUTO CHVÍLI, tedy před eurovolbami hodila trochu zpátečku a mlží (že výsledky studie teprve vyhodnocuje a úplný zákaz ZATÍM není na pořadu dne) neznamená, že by se střelci měli přestat bát, co přijde dál...
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.2.2019 10:27 Reaguje na martin svoboda
EUrokomise mlžila a vydávala nepravdivá prohlášení i tehdy, když se jednalo o zákaz žárovek nebo fungujících vysavačů. Je to naprosto běžný způsob její "práce". Míra sebekritiky v tom smyslu, že by její členové mohli mít obavy z výsledku EUrovoleb se u ní předpokládat nedá.
Odpovědět
jj

jrrs jrrs

9.2.2019 12:22
ja mam za to,ze olovene broky uz jsou davno zakazane,ale budiz. U tech broku to beru(ikdyz je poradne nejde nicim nahradit), u rybaru je to okrajova zalezitost a jde to nahradit wolframem.
Odpovědět
ig

9.2.2019 20:00 Reaguje na jrrs jrrs
Když už nahrazovat olovo tak jedině ochuzeným uranem :-) Není tak drahý jako wolfram a dá se krájet i tvářet jako olovo.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

10.2.2019 22:37
A to je pořád dokola... kdyby EK nic takového nechystala tak by neprobíhala "veřejná konzultace" a nevznikla by, mimo jiné silně "zavádějící" zpráva ECHA.
Takže každému, kdo má s postupy "v bruselu" elementární zkušenost je jasné, jaký bude další krok.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist