https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomasn-duda-reakce-na-nepodlozene-a-nepravdive-tvrzeni-tezarskeho-certifikatu-lesniho-hospodareni-pefc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Duda: Reakce na nepodložené a nepravdivé tvrzení těžařského certifikátu lesního hospodaření PEFC

11.8.2017
Smíšená přirozená obnova v FSC certifikovaných lesích Krkonošského národního parku.
Smíšená přirozená obnova v FSC certifikovaných lesích Krkonošského národního parku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Duda / FSC
Reakce FSC ČR k článku ČTK „Ochránci přírody prosazují lesní certifikát FSC. Ministerstvo ho Lesům ČR nutit nechce“.
 

Ministerstvo zemědělství, Lesy ČR, stejně jako zástupce certifikace PEFC Stanislav Slanina, pravidelně zveřejňují nijak nepodložené nebo nepravdivé informace o pravidlech hospodaření a ceně certifikace FSC (Forest Stewardship Council). Ta prosazuje přírodě blízké lesní hospodaření.

Faktem je, že státní lesy, stejně jako PEFC, nedisponují žádnou veřejnou (či analýzou nákladů platného Českého standardu FSC, jehož nová úprava z roku 2015 přechod na přírodě blízké hospodaření výrazně usnadňuje a cenu snižuje. V textech jimi uváděná cena, která se pohybuje kolem 200 Kč na ha (či zde m3) neodpovídá realitě, jak dodává i Milan Hron, správce lesů na Svitavsku a dlouholetý koordinátor FSC skupiny lesních majetků: „Myslím, že mám náklady na FSC v České republice vzhledem k velikosti svého majetku v přepočtu na hektar nejvyšší. I tak je to ale cca pětina uvedené ceny.“ Naopak přímé náklady na FSC certifikaci jsou nižší než v současnosti státní lesy platí PEFC. Navíc tyto náklady na FSC certifikaci mohou mít vlastníci rychle zpět, jak ukazuje příklad Lesů města Zlín, kterým se náklady vrátily do jednoho roku. To jsou fakta, nikoliv nepodložené spekulace.

Zarážející je však spíše cynismus, se kterým i v situaci, kdy hrozí ztráta tisíců pracovních míst z nábytkářského sektoru, jsou raději produkovány nepodložená tvrzení do médií i za účelem ochrany svého profitu z certifikace státních lesů. V současnosti totiž přímo certifikačnímu systému PEFC státní lesy platí pětkrát více, než by platily FSC. Přitom přírodě blízké hospodaření, které prosazuje FSC by pomohlo i zdravotnímu stavu českých lesů čelících klimatické změně, posílilo konkurenceschopnost zpracovatelů a podpořilo zaměstnání místních obyvatel.


reklama

 
foto - Duda Tomáš
Tomáš Duda
Autor je ředitel FSC ČR.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist