https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-zelenka-chystana-fve-na-hliniku-neodpovida-dobremu-prikladu-komunitni-energetiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojtěch Zelenka: Chystaná FVE na Hliníku neodpovídá dobrému příkladu komunitní energetiky

2.2.2023
Vizualizace chystané fotovoltaické elektrárny na rekultivované skládce Hliník.
Vizualizace chystané fotovoltaické elektrárny na rekultivované skládce Hliník.
V novém vydání Uhříněveského zpravodaje jsem se dočetl o záměru radnice vybudovat na 20 hektarech rekultivované skládky Hliník novou solární elektrárnu s instalovaným výkonem přes 6 MW, která by se stala 25. největší solární elektrárnou v Česku.
 
Autor projektu, místostarosta Martin Langmajer, se přitom zaklíná termínem komunitní energetika. Osobně jsem přes 10 let pořádal konference, které byly zaměřeny právě na OZE a energetickou efektivitu měst a obcí. Proto si dovolím tvrdit, že pokud tento projekt nějak vypadá, tak určitě ne jako komunitní energetika.

Ta je totiž založena na tom, že negeneruje žádný zisk tak, jako komerční subjekt v oblasti energetiky. Hlavním smyslem je poskytování environmentálních, sociálních a ekonomických služeb místní komunitě, obci nebo jinému společenství vlastníků. Komunitní elektrárny bývají ve vlastnictví a správě místních lidí, obcí, farmářů, zemědělců nebo sousedů.

V článku se vůbec nedočteme o tom, kdo bude elektrárnu vlastnit a provozovat, jak bude její stavba financována, kdo bude inkasovat zisk z prodeje vyrobené elektřiny, popřípadě jakým poměrem se bude dělit. Chybí také informace o komunitě a majetkové struktuře elektrárny.

Dnešní doba drahých energií samozřejmě přeje projektům, které zvyšují energetickou soběstačnost měst a obcí. Vzpomeňme však na to, jaké škody napáchal solární boom od roku 2008.

V rámci jednání s radou městské části budeme s kolegy požadovat předložení všech informací, abychom mohli zodpovědně říci, zda tento projekt bude přínosný pro obyvatele Prahy 22, nebo se jedná jen o další solární tunel, ze kterého bude profitovat hrstka vyvolených.


reklama

 
foto - Zelenka Vojtěch
Vojtěch Zelenka
Autor je zastupitel na MČ Praha 22 za Starosty a nezávislé.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

2.2.2023 09:26
Myslím si, že každý projekt by měl generovat zisk a ten se rozdělí mezi majitele. Důležité je, aby se každý občan mohl na projektu finančně podílet. Toto byste měl pohlídat.

Jinak mi pořád není jasné, jak bude technicky proveden rozvod vyrobené elektřiny a její rozúčtovávání v rámci komunity. Pokud to víte, rád bych se to od Vás dověděl. Mám obavu, že na tuto otázku nikdo nezná smysluplnou odpověď.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.2.2023 10:13 Reaguje na Jiří Svoboda
pochopil bych, kdyby založili družstvo ale jinak nevím, co na tom je komunitní. Dělat komunitní energetiku pro 10 tisíc obyvatel úplně nerozumím.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.2.2023 12:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já předně nechápu, jak může komunita s FVE prakticky/technicky fungovat třeba v rámci jednoho paneláku, kde se do akce zapojí třeba 80 % partají. Ani pro 100 % to moc nechápu. Čí budou rozvody, jak se vše bude měřit a rozpočítávat?

Dobrá. Nechť máme jeden elektroměr na FVE a každý spotřebitel svůj elektroměr. Tento komunitní subjekt je napojen na vnější rozvodnou síť, kde je měřen tok elektřiny do/ze subjektu. Za odběr/dodávku subjekt platí provozovateli vnější sítě dohodnutou cenu + distribuční poplatek.
Členové komunity dostávají elektřinu z FVE zdarma až do výše své spotřeby podle svého podílu na FVE a kasírují za prodanou elektřinu do sítě podle svého podílu na FVE + to co nespotřebovali.
To by ovšem bylo možné, kdyby bylo vedení ke členům komunity a elektroměry jejich.

Jak by to fungovalo v celé obci, to nevím. Ale ať popřemýšlejí zastánci komunitní energetiky! Když něco žádají, mají i vědět, jak to lze schůdně prakticky zrealizovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.2.2023 15:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Družstevní je sprosté slovo. Komunitní nikdo neví co to je, ale zní to hezky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist