https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zanetan-sladka-marinel-prezila-nejsmrtelnejsi-tajfun-v-historii.ted-pomaha-druhym.a-vy-muzete-pomoci-ji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žaneta Sladká: Marinel přežila nejsmrtelnější tajfun v historii. Teď pomáhá druhým. A vy můžete pomoci jí...

15.11.2019
Když v roce 2013 na Filipíny dorazil jeden z nejsmrtelnějších tajfunů v historii, bylo Marinel Sumookové Ubaldové šestnáct let. Přežila. Tajfun Yolanda ale úplně zničil celou její vesnici v Samaru. Během pár hodin zemřelo přes 6000 lidí, miliony ztratily své domovy.
 

Ani po letech od katastrofy nemají obyvatelé, kteří kromě blízkých přišli i o střechy nad hlavou, stále kde bydlet. V provizorních podmínkách bojují s nedostatkem jídla, pitné vody, elektřiny nebo toalet.

Marinel mezitím získala titul v oblasti sociologie a v roce 2018 odjela do New Yorku, aby promluvila o tom, že k podobným katastrofám vedou právě změny klimatu, způsobené především činností člověka.

„Nejsem jen … statistika klimatu,“ řekla před zaplněnou sněmovnou. „Můj příběh je jedním z mnoha a já jsem tu, abych promluvila jménem zranitelných a přehlížených komunit – věřím, že náš hlas bude vyslyšen.“

Tajfun Yolanda na satelitním snímku.
Tajfun Yolanda na satelitním snímku.
Foto | NASA / Flickr.com

Filipínská vláda zatím neudělala dost, aby lidem postiženým tajfunem pomohla. Marinel jde ale ještě dál. Je odhodlaná zasadit se o to, aby se vlády po celém světě postavily změně klimatu a řešily její dopady na další podobné komunity.

Změny klimatu se stávají závažným problémem a s jejich dopady se bude dříve či později potýkat každý z nás. Klimatické změny navíc úzce souvisejí s lidskými právy. Jejich negativní dopad už v téhle chvíli stovkám milionům lidí po celém světě narušuje celou řadu jejich práv. Ať už se jedná o právo na vodu nebo bydlení, právo na dostupnost lékařské péče nebo na vzdělání.

Líbí se nám v Amnesty Marinelin aktivní přístup a odhodlání. Vybrali jsme ji proto jako jednu z tváří naší největší kampaně Maraton psaní dopisů. O co přesně jde?

Maraton psaní dopisů je celosvětová kampaň lidskoprávní organizace Amnesty International na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. Akce probíhá každý rok, startuje 10. prosince – na Den lidských práv – a trvá přibližně týden.

Cílem je ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů vládám příslušných zemí, upozornit na porušování lidských práv konkrétních lidí a tím vyvinout dostatečný tlak a dosáhnout pozitivních změn. Lidé také můžou napsat dopis, pohled nebo vzkaz přímo uvězněným nebo jejich rodinám a vyjádřit jim tak podporu.

Do akce se může zapojit široká veřejnost – jednotlivci, skupiny i instituce.

Letošní Maraton je věnován mladým lidem do 26 let, kterým jsou upírána jejich práva. Na jejich příběhy se můžete podívat na webu kampaně Maraton psaní dopisů.

Marinel Sumooková Ubaldová
Marinel Sumooková Ubaldová
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Amnesty International

V loňském roce proběhlo v České republice 294 dopisových akcí. Napsalo se během nich přes 16 000 dopisů. Celosvětově se napsalo téměř 6 milionů dopisů.

Líbí se Vám Marinelin aktivní přístup k ochraně životního prostředí? Zapojte se do akce Maraton psaní dopisů a napište dopis na její podporu!

Víme, že dopisy pomáhají, přidejte se a uspořádejte dopisovou akci doma s rodinou a přáteli, v kavárně pro veřejnost, ve škole nebo napište pár dopisů třeba na vánočním večírku s kolegy z práce.

Každý dopis se počítá! Napište (pro) Marinel…


reklama

 
foto - Sladká Žaneta
Žaneta Sladká
Autorka pracuje pro Amnesty International.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

15.11.2019 07:42
Svět se zbláznil.
Odpovědět
ig

15.11.2019 08:48
Teď, když už nikde nejsou nespravedlivě věznění, si A.I. logicky museli najít jinou náplň práce.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

15.11.2019 12:03
Tenhle článek a akce je totální nesmysl. V řadě rozvojových zemí je opravdu problém s dostupností vody, potravin, hygienických zařízení, lékařské péče ... Ovšem to se dá vyřešit jedině zajištěním jejich technologického a ekonomického rozvoje a dostupnosti energie. Konkrétní tajfun opravdu nemá nic společného se změnou klimatu. Katastrofální tajfuny v tomto regionu byly a budou bez ohledu na změny klimatu. To, co je třeba zlepšit je včasná předpověď a reakce na tyto události. Rozvinuté země s dostatečným technologickým a ekonomickým potenciálem dokáží takovým událostem čelit a provádět následně rekonstrukci a pomoc postiženým. K náhradě fosilních zdrojů nízkoemisními (jádro a OZE) a rozvoj technologické a ekonomické vyspělosti rozvojových zemí nezajistí takové akce.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

15.11.2019 21:34
A to posílání dopisů nějak pomůže klimatu? Já bych řekl, že spíš naopak. Bude to znamenat další emise.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist