https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zbynek-dubac-budte-rad-ze-mate-sypky-zamorene-jen-ddt
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zbyněk Dubač: Buďte rád, že máte sýpky zamořené jen DDT

23.3.2018
Lidem to nemůžeme mít za zlé, protože neznali rizika, tak, jak je neznali v případě DDT, olejů a jiných používaných látek. Ilustrační snímek JZD.
Lidem to nemůžeme mít za zlé, protože neznali rizika, tak, jak je neznali v případě DDT, olejů a jiných používaných látek. Ilustrační snímek JZD.
Přečetl jsem si Váš článek a protože jsem jako jinoch byl vzděláván v zemědělském oboru (mechanizace), tak Vám řeknu, že máte štěstí: pro moření obilí před výsadbou se používaly prostředky obsahující i těžké kovy, potažmo rtuť. V případě Vašeho zamoření se jedná "pouze" o DDT. Tyto jedy sloužily k ochraně proti plísním před vzejitím obilek v zemi. Nespotřebované mořené obilí se používalo pro krmení ryb a tak se rtuť dostávala do potravního řetězce.
 

Mořidlo se totiž ve vodě rozpustilo a kapříci nepochcípali. No a jak je známo, tak si se zbytky mořidel a obalů poradili lidé po svém. Pytle se na hromadě spálily a zbytky se hodily (ne v metrákovém množství - mořidla bývala drahá) do vhodné díry poblíž sýpky. "Technologie odpadních jam" v zemědělských a strojních podnicích byla více než častá.

Lidem to nemůžeme mít za zlé, protože neznali rizika, tak, jak je neznali v případě DDT, olejů a jiných používaných látek. Dnes se proto velmi často můžeme setkat se zdravým vesnickým prostředím s ekologickou zátěží let minulých. To je prostý fakt včetně lidového zvyku třídění odpadů na hoří ve dne, hoří v noci, nehoří.

Ještě horší je morální marasmus, podle kterého je ten, kdo si stěžuje, práskač, a ten, kdo je prase prasecí, je chudák, který (někdy) i zaplatí jakousi symbolickou pokutu.


reklama

Zbyněk Dubač
Autor je učitel odborného výcviku na střední odborné škole.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist