https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/botanici-nasli-v-podyji-vzacnou-orchidej-poprve-po-70-letech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanici našli v Podyjí vzácnou orchidej, poprvé po 70 letech

28.7.2020 20:45 | ZNOJMO (ČTK)
Botanici po jazýčku jadranském pátrali na příhodných lokalitách od vzniku národního parku. Letos se ho ale podařilo objevit poprvé.
Botanici po jazýčku jadranském pátrali na příhodných lokalitách od vzniku národního parku. Letos se ho ale podařilo objevit poprvé.
Botanici našli u Hnanic v Podyjí na Znojemsku vzácnou orchidej jazýček jadranský, stalo se tak poprvé po 70 letech. Správa národního parku to uvedla na svém webu. Odborníci v parku našli i další vzácné rostliny.
 

Výskyt této orchideje přímo v Podyjí odborníci uvádějí ve svých knihách z první poloviny 20. století, naposledy Vratislav Drlík ve své Květeně Znojemska z počátku 50. let. "Jazýček v této knize ale charakterizuje jako vzácný a pro svůj herbář již ani nesebral dokladovou položku. Od té doby o jeho výskytu na Znojemsku nejsou žádné zprávy. Botanici po něm na příhodných lokalitách marně pátrají od vzniku národního parku. Letos se ho ale podařilo objevit poprvé," uvedla botanička Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Jazýček jadranský je až 60 centimetrů vysoký. Líbí se mu na teplých, ale polostinných místech, jako jsou například rozvolněné lesostepi, světlá místa listnatých lesů nebo jejich okrajů. V době kvetení, na přelomu června a července, je nápadný svojí asi půl metru vysokou lodyhou. Ta je porostlá řídkým květenstvím složeným z vícebarevných, neobvykle tvarovaných květů. V Česku roste už jen velmi vzácně.

Objev v Podyjí se odborníkům podařil v rámci floristického kurzu České botanické společnosti. Na Znojemsku se ho letos zúčastnilo na 150 lidí a devět z pěti desítek jeho tras vedlo přímo do národního parku. "Botanikům se tak mimo jiné podařilo potvrdit výskyt řady vzácných druhů, jako je například vítod hořký, kýchavice černá, jarva žilnatá nebo pryšec hranatý. Mnohé druhy byly pak nalezeny na nových lokalitách. K těm patří třeba kosatec různobarvý, hlaváč šedavý nebo třemdava bílá," doplnila Reiterová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist