https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/botanicka-senzace-v-chko-brdy-nalez-drobne-a-vzacne-orchideje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanická senzace v CHKO Brdy – nález drobné a vzácné orchideje

1.7.2022 13:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Karel Hutr
Milovník brdských lesů a vášnivý fotograf brdské přírody Karel Hutr objevil v mechu botanický skvost - orchidej bradáček srdčitý. Naposledy tu byla orchidej viděna před více než devadesáti lety. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 

„Nález této orchideje přirozeně vyvolal nejen mezi botaniky velký zájem, říká se Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Brdy.

V současné době je výskyt bradáčka doložen jen z rašelinišť příhraničních hor. Její objev uprostřed Čech je podle Bohumila Fišera opravdovou senzací. "To, že bradáček srdčitý v Brdech roste, je dalším důkazem, že Brdy jsou skutečným ostrovem horské přírody uprostřed Čech,“ dodává.

Bradáček srdčitý patří mezi naše nejmenší orchideje. Dorůstá maximálně deseti centimetrů, má dva lístky a drobné, nenápadné květy. Je kriticky ohroženým druhem naší květeny. Běžnějším druhem je jeho blízký příbuzný bradáček vejčitý, jenž se v Brdech vyskytuje roztroušeně na loukách.

Poslední nálezy bradáčku srdčitého jsou z Brd zachyceny botanikem Karlem Dominem kolem roku 1930. Objev Karla Hutra, který našel velké množství těchto orchidejí uprostřed rašelinných smrčin v srdci středních Brd, je v tomto ohledu unikátní.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

1.7.2022 16:36
To by mě zajímalo jestli rostlina roky unikala pozornosti nebo její lehká semena přiletěla ze stovky kilometrů vzdálené lokality a nalezla zrovna v Brdech vhodnou mykorhizu... ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.7.2022 10:37
On v Brdech má staré nálezy. Např. okolí Těně občas od r. 1876- 1966. Ale tam se moc nelezlo - cílové plochy.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist