Duboví obři jihomoravského luhu
Určitě si leckdo pomyslí, čemu lze vděčit za to, že se takové množství obrovských starých dubů uchovalo u nás právě jen na jihu Moravy. Zde se totiž skloubily dvě pro existenci těchto stromů rozhodující příčiny. Tou první je jednak jejich někdejší záměrné „udržovací pěstění“ v bývalých lužních pastevních lesích (až později rovněž v částech umožňujících jak luční drobnou pastvu, tak i větší sklizeň sena) v dnešních polesích Soutok a Valtice, jednak péče o staré stromy v okolí Lednice v souvislosti s vybudováním rozlehlého krajinářského zámeckého parku, jinde i u saletů nedaleko luhu (NPP Rendezvous). A tou druhou je takřka ideální stanoviště, tj. teplá slunná poloha, vhodná půda, okolím neomezovaný růst a donedávna dostatek vody ze záplav. Na nivních lukách, zejména Pohanska a Lánů, jde většinou o duby z bývalého řídkého, prosvětleného lesa. Ve stínu pod jejich korunami mohli býložravci v horkých letních dnech odpočívat, stromy poskytovaly žaludy pro vepře, dřevo na otop i pro jiné použití, letorosty na letninu atd. Tak některé přetrvaly (i po zdejším náhlém ukončení lesní pastvy v r. 1873) bez ohrožení skácením až do dnešních dnů. A poněvadž místa nynějších luk, na nichž duby obdivujeme, patří k těm na luční seno přirozeně nejvýnosnějším u nás (v dobách pravidelných záplav někdy až v přemíře hnojené organickými i minerálními naplaveninami), i to byl argument určité jejich části nezalesnit a nadále je využívat jako louky, působící v kontaktu s přilehlými lesy rovněž jako důležité zpestření bohatství lužní krajiny.
I s duby jsou nyní velmi významným estetickým i krajinotvorným prvkem. Hodně jich však dodnes v růstu pokračuje také v přímo navazujících lesích (v místech bývalých světlých lesů), v dnešních hustých vysokokmenných, na okrajích jejich lemů, u cest, na zastrčených loučkách ap., třebaže často ve skrytu mezi jinými stromy nepadnou do oka tak rychle jako na velkých loukách. Řadu těchto velikánů zachytili fotografové přírody zvláště efektními snímky solitér, s nimiž se často setkáváme v regionálních propagačních letácích, turistických průvodcích apod. Proto jsme zvolili záběry, jež vám tyto stromy přiblíží poněkud jinak.
Z dlouhé řady druhů dubu (rod Quercus, čeleď bukovité – Fagaceae) jsou u nás nejznámější dub zimní (drnák) (Q. petraea) a dub letní (křemelák) (Q. robur). Dub letní je rozšířen po celé Evropě (s výjimkou některých území na jejím nejvyšším severu a nejnižším jihu) a částečně v severní Africe a západní Asii. U nás se mu nejlépe daří v nížinách a pahorkatinách, roste však i v horách. Je poměrně náročný na živiny, naopak mu příliš nevadí drsnější prostředí. Na pro něj optimálních stanovištích s živinami bohatými propustnými půdami – a jedněmi z nich je u nás také jihomoravský luh – dobře roste a poskytuje kvalitní dřevo. Proto jej zdejší lesníci rádi pěstují. V lesní stejnověké kultuře se však od těch, co rostou jako starší solitéry na nivních lukách, značně svým habitem liší. Zatímco duby v zápoji bývají štíhlejší, s výše nasazenými, málo zavětvenými korunami a s tenčí borkou kmenů, staré solitérní duby mívají kmeny nižší, někdy až extrémně mohutné větve nasazují poměrně nízko a borka jim zbytní až k deseti centimetrům. Tak potom především se solitérními lipami dobře naplňují představu pravých, „klasicky“ rozložitých stromů, jak se tím mnoho jiných listnatých dřevin až tolik pochlubit nemůže.
Solitéry dubu letního patří v jihomoravském luhu k nejstatnějším stromům, ovšem včetně dalších, porůznu rozmístěných „zapomenutých sourozenců“ uvnitř vysokokmenných lesů. Jde-li o jejich výšku, je velmi kolísavá a závisí na řadě faktorů, nevyjímaje jedince rostoucí jen nedaleko od sebe na stejném stanovišti, jak se jeví z běžného pohledu. Například jen kousek za zámečkem Pohansko rostlo donedávna v zákoutích louky asi deset solitér dubu letního, a ačkoli většina měla výšku kolem dvaceti metrů, tři je všechny možná až o deset metrů přerostly. Výška u nejstarších jedinců, zvláště už hodně proschlých a s větrem už dávno odlomenými vrcholky, se často od původní výšky zdravých stromů liší o mnoho metrů, třebaže to někdy přes olistěné koruny není dobře patrné.
A jen omezeně platí, že čím je tlustší kmen, tím vyšší je i celý strom. Proto mohou být i mladé stromy s tenčími kmeny vysoké, zatímco mnohem starší s tlustými kmeny nižší, i když jim nic z hořejších větví nechybí. Jako maximum uvádí odborná literatura 45 m, přesto jeden náš a už na počátku 20. století zaniklý dub letní (u Mostu v Čechách) vyrostl až do 57 m (!?). Taková enormní výška je až neuvěřitelná, jestliže i čtyřicetimetrové duby působí jako v celém okolí výrazně dominující.
O mohutnosti jednotlivých stromů dobře informují rovněž údaje o obvodu kmenů v tzv. prsní výšce, tj. 130 cm od země. Největší obvod kmene, aktuálně asi 1 025 cm, má z našich dosud žijících dubů letních Žižkův dub nedaleko zámku v Náměšti nad Oslavou, a to při vcelku běžné výšce kolem 20 m. V jihomoravském luhu je nejmohutnější dub na louce blízko budovy archeologického výzkumu MU Brno. Jak jej nově v r. 2015 změřil spolu s dalšími duby fotograf snímků v tomto článku, má obvod kmene 820 cm a výšku kolem 27 m. Průměr jeho kmene (při ideálně kruhovém tvaru) by tak byl asi 260 cm. Ještě o něco mohutnější byl zřejmě dub, jehož mezernaté, nízké zbytky dosud stojícího „pláště“ ohořelého kmene jsou ukryté v lese poblíž zámečku Lány. Když jsem torzo před řadou let poprvé uviděl, hned mě napadlo, že z podobně robustního dubu bylo kdysi vyřezáno samonosné točité schodiště v knihovně zámku Lednice. Pokud jste si je při prohlídce zámku prohlíželi, určitě vám musela vytanout na mysli představa, jak asi musel vypadat strom, jestliže z jeho zdravého kmene bylo možné jednolitě „vystrouhat“ tak obdivuhodně krásné, vysoké a zároveň poměrně široké schodiště. Bohužel, žádný takový obří dub, jenž by mohl znovu posloužit pro stejné mistrovské dílo, dnes už dávno nikde ve zdejším luhu neroste.
Zbytků až neuvěřitelně širokých pařezů dubů bylo v luhu víc, jenže většinu z nich už zničily celoplošné přípravy při obnovách porostů. Před časem jsem někde viděl fotografii z konce 19. století, na níž je skupina liechtensteinských dřevorubců u právě poraženého, neobyčejně obrovitého dubu, dokonce s nenarušeným jádrem. Nejspíše šlo o jeden z posledních zdejších takových. S jakými obtížemi se však museli tenkrát tzv. kladaři potýkat, než se jim podařilo dostat takovou kompaktní masu dřeva mimo luh, nad tím by asi bylo zbytečné dumat. Kdoví, jak by si s tím dnes poradila hydraulická ruka na největších nákladních vozech pro svoz klád a polen. A teď si zkuste představit ve Švédsku (v NP Norra Kvill) rostoucí nejmohutnější evropský dub letní s obvodem kmene 1 525 cm (kolem r. 2000). To je bezmála dvakrát tolik, než kolik má ten náš lužní kolos na Pohansku.
Zajímavým kritériem je věk zdejších dubových velikánů. Ve všech publikacích, s nimiž jsem se v souvislosti s těmito stromy setkal, se píše, že mají mnoho set let, nejčastěji mezi 300 až 500 roky. Je tomu ale skutečně tak? Uvádí-li někdo, že jde o staleté duby, musejí mít nejméně 200 let, aby bylo možno se takto vyjádřit. Jak jsem si totiž ověřil, jsou staré duby jihomoravského luhu mladší, než jak se o nich obecně usuzuje. Jistě v tom má významnou úlohu to, že zdejší stromy patří do ekotypu dubů rostoucích ve vlhčích podmínkách luhu, a ne do druhého ekotypu ze sušších půd. I když jsou všechny duby pomalu přirůstavé dřeviny, přece jen v místech, kde neměly o potřebnou vlhkost substrátu nouzi, rostly rychleji. A tak může být dub z prostředí luhu už značně vzrostlý, přitom ale mladší než jiný dub rostoucí třeba v suchu lesostepi, sice menší, přesto ale starší. A poněvadž s přesným určováním věku starých stromů byly vždy potíže, chopili se výzkumníci spolehlivé dendrochronologické metody a zjistili, že zdejší obří duby jsou aktuálně nejčastěji ve věku kolem 210 let, přitom nejstarší dosahují nejvýše 240 až 250 let.
Nejvyšší věk se však netýkal pouze dosud žijících stromů, ale také dřeva z neobyčejně mohutného, dávno padlého zčernalého kmene v šeru lesa. Z toho plyne, že odhady věku starých stromů bývají velmi často nadsazované, a nejen v luhu jihu Moravy. Proto pochybuji, že věk zmíněného náměšťského dubu (bohužel už úplně dutého a pro přesné měření nevhodného) se dnes skutečně pohybuje mezi 900 až 1 100 lety, jak se běžně uvádí. Ke zkresleně vysokým odhadům věku stromových velikánů vede i správné odhodlání stanovit závislost zvětšování jejich hmotnosti na průběhu času i konkrétních stanovištích, jenže bohužel často k tomu snaha „mít doma“ také živého němého svědka dávných historických událostí. U mladých zdravých stromů, u nichž je nárůst objemu dřeva dobře patrný, bývají odhady věku mnohem věrohodnější, aniž by bylo nutné kmeny jakkoli narušovat kvůli zcela přesnému měření.
Znám jednoho milovníka přírody, jenž při každé návštěvě tohoto luhu a pohledu na jeho dubové giganty vidí pod nimi procházet naše už dávno nežijící předky. Genius loci a pokoru tu pravidelně cítí, a proto se do této končiny jihu Moravy velmi rád a často vrací. Co ho ale vysloveně trápí, to je neustále se zhoršující zdravotní stav těchto pohádkových stromů. Představuje si, jak by luh vypadal, kdyby všechny ty duby byly olistěné, třeba i prosychající, ale bez úplně suchých, do nebe čnějících torz, všude v okolí se spoustou čápů brodících se v jezírkách vody zbylé po záplavách, s koberci svítících kosatců žlutých... Ještě před pár desítkami let to tu takové skutečně bylo. A proč je tomu dnes jinak? Dříve se tu totiž pravidelně rozlévala záplavová voda. Ta je pro lužní ekosystémy klíčová, a jestliže se jí v posledních letech nedostává z dnes už obecně známých příčin, nastanou luhu změny. A tak i všechny staré stromy, zvyklé za bezpočet let na její větší množství, začnou nedostatkem vody trpět, zvláště pak té spodní, jejíž hladina se v některých místech citelně snížila. Přesto ale dosud patří celý jihomoravský luh ke kouzelným místům naší přírody. Nikde jinde u nás nic podobného nenajdeme, zvláště pak jistě ne ty skupiny dubových velikánů na větších plochách, jež jsou unikátní i v celoevropském měřítku. Je ovšem otázka, jak ještě dlouho se jimi budeme kochat, nebude-li žádná naděje na zlepšení zásobování vodou celého území luhu. Jisté je, že alespoň přežití určitých lužních ekosystémů by mohlo do jisté míry pomoci zvýšení úhrnu dešťových a sněhových srážek.
To je velmi významné, poněvadž i kdyby žádné nedávné vodohospodářské úpravy toku jihomoravských řek neproběhly, nijak by vody v neregulovaných tocích nepřibylo, takže stejně by dnes luhu chyběla. Zde bude muset pomoci příroda. Aby tak lužní společenstva brzy nenahradila jiná s životní vazbou třeba na lesostepi, k čemu pravděpodobně už nevyhnutelně leckde naše příroda nakročila v důsledku klimatických změn. Právě nedostatku vody lze přičíst stále rychlejší odumírání zdejších dubových gigantů. V okolí zámečků Pohansko a Lány, kde jich výrazně prosychá či už zcela odumřely asi dvě třetiny, což je kritická přemíra, jde o velmi povážlivý stav. Proto, avšak už příliš pozdě, se na řadě míst nivních luk začalo v malých oplocenkách s výběrovým pěstováním semenáčků dubů, aby jednou ty dnešní solitéry nahradily. Lepší situace je v okolí Lednice, kde se ještě stále můžeme setkat s nádhernými dubisky. Na Pohansku je takových už jen velmi málo.
Ačkoli jihomoravské staré duby jsou neobyčejně významné jak po krajinářské, tak i estetické stránce, jsou neméně důležité rovněž jako nenahraditelné životní prostředí pro velké množství živočichů. Pro řadu z nich nejsou totiž stromy jako stromy, ale právě ty přestárlé některým z nich poskytují pro ně jediný možný domov, kvalitativně bezpodmínečně nutné stanoviště. Proto se ten milovník přírody do značné míry mýlí. Do přírody totiž nepatří pouze zdravé stromy, ale i nižší, nepřevažující podíl těch dávno odumřelých a pomalu hnijících. Anebo ještě částečně žijící, ale s dutinami, odchlipujícími se pásy kůry ap. Jen zde mohou žít živočichové tzv. mrtvého dřeva, mezi nimi také různý vzácný a zákonem chráněný hmyz, na kvalitu hnízdění nároční ptáci ad.
Kdyby se takové staré stromy u nás úplně všude a důsledně i s pařezy rychle likvidovaly, docela by vymizeli např. nádherní brouci roháč obecný (Lucanus cervus), tesařík obrovský (Cerambyx cerdo), krasec dubový (Eurythyrea quercus), pestrokrovečník paličník (Dermestoides sanguinicollis), zlatohlávek skvostný (Protaetia speciosissima), páchník hnědý (Osmoderma barnabita) (o všech z nich chráněných zákonem píšu na stránkách Naší přírody), vzácné dřevní houby, netopýři, ptáci a jiná zvířata. Proto je vlastně dobře, že všechny tyto duby nepřekypují zdravím. Aby totiž příroda mohla hostit veškeré v určitých místech žijící organismy, musí být pestrá, a tak se v ní zachovala trvalá nabídka i pro potravně úzce specializované druhy. A to zvýrazněně platí právě pro jihomoravský luh, protože jako celek je dosud doslova oázou středoevropských lužních organismů a jedním z nejvýznamnějších území přírody u nás.
V luhu jižní Moravy se však můžete setkat také s mohutnými jilmy vazy, habry, jasany, javory babykami, topoly i lipami, z nichž mnohé jsou stejně pozoruhodné jako ty duby. Proto i když vás dosud nezlákal žádný příslib nezapomenutelné prohlídky Lednicko-valtického areálu, zkuste to změnit a co nejdříve se na jih Moravy rozjeďte. Nejlépe někdy do začátku školních prázdnin, dokud je příroda ještě svěží. Jestliže jste nikdy neviděli větší počet obřích starých dubů, zcela určitě vás tyto stromy příjemně překvapí a nadmíru uspokojí vašeho romantického ducha.
A kdybyste se s něčím podobným chtěli setkat také na Slovensku, navštivte chráněný areál Gavurky kousek na jih od Zvolena u obce Dobrá Niva. Rozkládá se tam na rozloze 57 ha, na níž, jak se píše na tabuli u vstupu do areálu, se chrání zachovalý dubový háj panonského charakteru s výskytem teplomilných panonských a mediteránních rostlin a živočichů. Příliš obecný pojem „háj“ zde ale neznamená běžné doubí, leč pořádné dubové macky. Proto se můžete spolehnout, že rovněž duby Gavurek se tak pro vás stanou ekvivalentem obdivuhodně zachovalé, staré středoevropské přírody.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (38)
Pavel Hanzl
14.4.2020 07:52Karel Zvářal
14.4.2020 08:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.4.2020 09:17 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
14.4.2020 09:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.4.2020 14:10 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
14.4.2020 15:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.4.2020 17:31 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
17.4.2020 20:10 Reaguje naKarel Zvářal
18.4.2020 05:37 Reaguje naPro ty ryby létá 30 km k nádržím, když má/měl vydatný zdroj nadohled? V odkaze si zapamatujte údaj z Polska.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Orel_mo%C5%99sk%C3%BD
Jakub Graňák
14.4.2020 18:48Jindřich Duras
15.4.2020 10:10Jakub Graňák
15.4.2020 13:47 Reaguje na Jindřich DurasRadim Polášek
15.4.2020 18:25 Reaguje na Jakub GraňákAle ta skoková změna hladiny podzemní vody má určitě taky vliv.
Jakub Graňák
15.4.2020 18:54 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
15.4.2020 22:44 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
16.4.2020 10:11 Reaguje na Radim PolášekStrom, který vyrůstá od semenáčku v prostředí s vysokou hladinou spodní vody se tomuto prostředí přizpůsobuje tak, že buňky jeho cévních svazků jsou relativně širší (vzhledem k faktu, že pro vodu nemusí sahat hluboko, je potřebný kořenový vztlak nižší, než u jedince který musí pro vodu hlouběji). Takový jedinec dosáhne po určité době maximální výšky, která je limitována právě kořenovým vztlakem, kterého jsou vodivá pletiva schopna dosáhnout. Pokud dojde vlivem vnějších okolností u takového vzrostlého jedince k poklesu hladiny spodní vody (skokově a trvale), není jeho cévní systém schopen dosáhnout vyššího kapilárního tlaku tak, aby dokázal plně zásobit vodou vrcholové partie, které v důsledku toho usychají.
Je to jako by jste měl čerpadlo schopné vytlačit vodu dejme tomu do desátého poschodí. Pokud takovéto čerpadlo vložíte ještě o tři poschodí pod zem, tak logicky bude schopno vytlačit vodu jen do poschodí sedmého, nahoře v desítce tak z kohoutku poteče jen čůrek, případně vůbec nic. Analogicky to funguje u stromů, s tím rozdílem, že u stromů potřebný tlak vzniká na základě parametrů cévních buněk.
Pavel Hanzl
15.4.2020 14:33 Reaguje na Jindřich DurasJakub Graňák
15.4.2020 17:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.4.2020 18:53 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.4.2020 20:08 Reaguje na Pavel HanzlOndřej Dočkal
17.4.2020 13:50 Reaguje na Pavel HanzlI ve štěrcích funguje tzv. kolmatace dna. Když se vám dno zakolmatuje (tzn. mezírky mezi štěrkem a pískem se ucpou jemnými částicemi), už několik metrů od břehu může být hladina podzemní vody mnohem níž, než je hladina v toku. Pár takových lokalit v okolí mám (taky tu máme lužní lesy).
JInak to kolísání vody problém jako takový není .. pokud ... voda v těch minimech neklesne pod úroveň, na kterou jsou stromy zvyklé (= mají tam ještě kořeny). Kdysi mi jeden dendrolog říkal, že kořeny hlavně starým stromům přirůstají hodně pomalu, tak prý i 20 cm může být dost vážný problém pro jejich zásobování vodou - pokud se ke kořenům už voda nedostane kapilaritou, nebo se jí tam už nedostane dost. No a pokud hladina podzemní vody opustí hlinité horizonty a zaklesne do podložních štěrkopísků, je tu problém jak vyšitý (tady už to moc nahoru nevzlíná).
Karel Zvářal
17.4.2020 18:53 Reaguje na Ondřej DočkalOndřej Dočkal
17.4.2020 19:18 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
15.4.2020 18:05 Reaguje na Jindřich DurasPavel Hanzl
15.4.2020 18:54 Reaguje na Jindřich DurasJakub Graňák
15.4.2020 20:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.4.2020 21:29 Reaguje na Jakub GraňákVpravo nahoře je posuvník, kde si můžete měnit pohled současný a padesátá léta.
Karel Zvářal
15.4.2020 22:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.4.2020 22:01 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
17.4.2020 07:06 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reka-dyje-ziskala-navic-900-metru
Pavel Hanzl
17.4.2020 09:21 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
17.4.2020 09:52 Reaguje na Pavel HanzlJakub Graňák
16.4.2020 10:28 Reaguje na Pavel HanzlNeučte prosím orla létat.
Děkuji