https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-je-na-tom-viden-s-vyuzivanim-destove-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak je na tom Vídeň s využíváním dešťové vody?

20.8.2022 07:19 | VÍDEŇ (Ekolist.cz)
Jezírko z dešťové vody ve Vídni.
Jezírko z dešťové vody ve Vídni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karl Grimm
Letošní červenec se podle vídeňských statistik zařadil mezi dvacet nejsušších červenců v historii měření. I ve Vídni stále ještě platí, že většina dešťové vody plyne přímo do kanalizace. To se má ale změnit. Vídeň plánuje rozšířit své pilotní projekty. Mezi ně patří instalace zelených střech, rozšíření zeleně i speciální výsadba stromů, která pomáhá udržet vodu v zemi.
 

Dešťová voda zabírá ve vídeňské kanalizaci až 90 procent kapacity, zbývajících 10 procent připadne na odpadní vody. To je podle vedení vídeňské radnice škoda, protože se v případě dešťové vody jedná většinou o čistý zdroj vody. Bohužel je ovšem vídeňská kanalizační síť navržena tak, aby dešťovou vodu odváděla víceméně okamžitě do čističky odpadních vod. Řada pilotních projektů, které se ve Vídni již implementovaly, slaví úspěch a město je chce dále rozšiřovat a bojovat tak proti změnám klimatu.

Zásadní je proto zachycovat dešťovou vodu tak, aby mohlo dojít k jejímu pozdějšímu vypařování a tudíž k ochlazování městského prostředí. To je ve městě ovšem mnohdy problém, protože se zde nacházejí zastavěné plochy, které přirozené vsakování do půdy, tak jak je tomu v přírodě, neumožnují.

Vídeňská radnice chce proto akcentovat již probíhající pilotní projekty z oblasti využívání dešťové vody a dále je rozšiřovat. Prim tak ve Vídni mají hrát i nadále zelené střechy, stavba vodních nádrží, jezer a výsadba zeleně včetně speciální výsadby stromů na principu prokořenitelného prostoru.

Lokální zadržování vody také odlehčuje kanalizaci, která může být ovlivněna nepravidelnými a silnými srážkami. Z tohoto důvodu jsou ve městě již instalovány akumulační nádrže na dešťovou vodu. Bohužel ale slouží zatím spíše ke krátkodobému zadržování dešťové vody při extrémně silných srážkách. Tato voda je pak následně, a to se zpožděním, odváděna do kanalizace a nemá prozatím další využití.

Nově by ve Vídni mohly zelené střechy vzniknout na střechách supermarketů. Dešťová voda zde nebývá nijak využita. V dopravně vytížených lokalitách se však doporučuje opatrnost, protože znečištěná dešťová voda zanechává řadu škodlivin v půdě. Uplatnit se zde mohou např. jednoleté nebo dvouleté trvalky nebo trávy. Pokud by se v živné půdě po 10 až 20 letech nashromáždilo příliš mnoho znečišťujících látek, může se po odebrání vzorku půda vyměnit. Výzvou zůstává ovšem zimní roční období, kdy se dešťová voda mísí s posypovou solí z ulic, a ta by rostlinám škodila.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.8.2022 08:27
I zde, na Ekolistu, se objevilo, jak to dělají v Kodani - stroma ve městě.
Odpovědět
va

vaber

20.8.2022 08:59
spláchnutá špína města je čistý zdroj vody?
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

21.8.2022 12:22
Na stávající střeše supermarketu zelenou střechu neuděláte. Rozhodně ne takovou, která by zadržela měřitelné množství vody.
Odpovědět
JT

Juraj Tabiczký

21.8.2022 14:33
Neviem kto písal tento článok a neviem odkiaľ bral podklady naň. Neverím že Viedenská kanalizácie (jednotná) je na 90 % množstva využitá na odvod dažďových vôd. Ciele ,"prim dažďové strechy " je nereálny , pretože väčšina zelených striech pojme max 30 % zrážok , na supermarketoch ešte menej ,lebo by to boli extenzívne strechy s minimálnou zádržnou schopnosťou ,dané nosnou konštrukciou a váhou substrátu.Ešte by sa viac zvýšilo nebezpečenstvo havárie striech pri zaťažení snehom.Určite nepochopili , že je potrebné akumulovať vodu a nie robiť retenčné opatrenia . Jediný spôsob využívania dažďových vôd je v ich zachytávaní do akumulačných nádrží na účely kde je pitnú vodu škoda používať . Je len otázka času , kedy bude na strechy povinnosť osadiť solárne fotovoltaické panely.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist