https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/k-novym-vyznamnych-stromu-prahy-patri-previsle-buky-ci-majestatny-jasan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K novým významných stromům Prahy patří převislé buky či majestátný jasan

13.10.2021 15:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jeden ze dvou převislých buků na ďáblickém hřbitově
Jeden ze dvou převislých buků na ďáblickém hřbitově
Foto | Aleš Rudl / www.prazskestromy.cz
Do databáze významných stromů Prahy bylo zařazeno pět nových dřevin. Ke stávajícím unikátním velikánům nově náleží dva převislé buky na Ďáblickém hřbitově, jinan na malešickém sídlišti, jasan na Olšanských hřbitovech a žižkovská lípa republiky. Cílem celopražské databáze významných stromů, která nyní čítá již už 318 jedinců, je zachovat jejich poselství a zajistit jim nerušený růst na stanovišti.
 
Jinan na sídlišti Malešice.
Jinan na sídlišti Malešice.
Foto | Aleš Rudl / www.prazskestromy.cz
Solitérní buky se zajímavým charakterem růstu, jejichž převislé větve sahají až k zemi, jsou chloubou Ďáblického hřbitova. Mimo svůj impozantní vzhled patří k prvním dřevinám, které byly záměrně vysazeny při založení druhého největšího hřbitova v Praze.

Na okraji zástavby malešického sídliště nejednoho kolemjdoucího zaujme jinan v Hostýnské ulici. Ten je posledním pozůstatkem někdejšího věhlasného Böhmova zahradnictví, které ustoupilo v roce 1961 stavbě tamějšího sídliště.

Na jaře se městská část Praha 3 rozhodla, že bude pátrat po významných stromem na svém území.

Z téměř dvou desítek návrhů byl nyní do celopražské databáze zařazen obrovský jasan na Olšanských hřbitovech.

Jeho obvod kmene bez mála 4 metry ho činí nejmohutnějším stromem hřbitovů. Strom rovněž pamatuje založení IX. oddílu hřbitova, na němž roste.

Jasan na Olšanských hřbitovech
Jasan na Olšanských hřbitovech
Foto | Aleš Rudl / www.prazskestromy.cz

Pozornost neunikla ani lípě republiky na náměstí Barikád nad Žižkově. Roste ve středu tamějšího náměstí, kam byla vysazena 28. října 1968 na počest 50. výročí vzniku ČSR.

Lípu zasadil tehdejší ředitel místní základní devítileté školy pan Oldřich Jakl za přítomnosti žáků a učitelů školy. Lípa v tichosti přečkala období, kdy se vznik republiky neslavil, a mezi tím se z ní stala lokální dominanta, která připomíná důležitý mezník naší národní historie.

Lípa republiky na náměstí Barikád
Lípa republiky na náměstí Barikád
Foto | Aleš Rudl / www.prazskestromy.cz

Kompletní databázi významných stromů Prahy lze nalézt na webu – Pražské stromy. Zajímavé dřeviny se mohou stát neobyčejným cílem podzimních procházek.


reklama

 
foto - Rudl Aleš
Aleš Rudl
Autor vystudoval Českou zemědělskou univerzitu, je autorem serveru Pražské stromy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

14.10.2021 05:44
S tím jinanem bude asi dost problém zajistit nerušený růst.
Odpovědět
rb

radim buffalo tobias

15.10.2021 06:12
mi se líbí ty převislé buky...v Ostravě je jich také několik vzrostlých ale stříhají je dole aby se dal pod nimi ošetřovat terén nebo aby pod tou přírodní zástěnou nenocovali clochárdi a nechlastali tam krabicové portské.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist