Komerční rybolov devastuje ohrožené druhy v srdci Novohradských hor, varují jihočeští vědci
Nechránit tuto nádrž je proti všem moderním vědeckým konceptům
Jiřická nádrž bohužel v současné době postrádá jakýkoliv stupeň efektivní ochrany před nevhodným komerčním využitím. „To, že je tato horská rašelinná nádrž vedena jako obyčejný rybník, je těžko pochopitelné, neboť v kontextu jejího povodí a oživení ohroženými druhy ryb to vůbec neodpovídá realitě,“ shodují se Jiří Peterka, Jan Kubečka a Karel Šimek z Hydrobiologického ústavu Biologického centra (BC) AV ČR. Nezahrnout tuto nádrž do plánované úpravy přírodní památky je podle odborníků proti všem moderním vědeckým konceptům napojení řeka-jezero (rybník), protože prostředím povodí Pohořského potoka a vodních cest je vlastně zajištěna biodiverzita v těchto otevřených a propojených rašelinných ekosystémech. V horní části nádrže se navíc nyní vyskytuje i zvláště chráněný bobr evropský.
„Je proto zarážející, že tato unikátní nádrž s charakterem přírodního horského jezera, která je centrálním integrujícím prvkem povodí všech rašelinišť v návrhu přírodní památky Pohoří na Šumavě, není do návrhu zahrnuta,“ doplňuje Jaroslav Vrba z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Nepůvodní druhy rybích dravců pustoší původní střevle a pstruhy
Jiřická nádrž je nyní v pronájmu soukromé firmy. Aktuálně praktikovaný systém komerčního rybolovu narušil křehkou rovnováhu zdejšího ekosystému. Do nádrže byly vysazeny zcela nepůvodní druhy jako sibiřští jeseteři v délce až jeden metr, amuři o váze 8 kg nebo štiky. Zejména štiky jsou schopny se vytřít i v této horské nádrži, nejsou v tomto pstruhovém povodí přirozeným druhem a jsou velmi agresivními predátory, kteří pustoší původní populace střevle potoční a pstruha obecného i v přítocích. Na referenčních lokalitách Pohořského potoka, které Hydrobiologický ústav BC AV ČR dlouhodobě sleduje, již nelze střevli ani spatřit. Navíc všechna voda z Jiřické nádrže je teď odváděna přes výpustní zařízení, a přirozené migrační cesty ohrožených druhů ryb přes přeliv rybníka byly tudíž zcela přerušeny. Přítomnost velkých dravců se negativně dotkne i populací čolka horského, který se hojně vyskytoval v horní části Jiřické nádrže a v přilehlých tůňkách a oddělených původních meandrech Pohořského potoka.
„Současná umělá rybí obsádka je naprosto nevhodná do prostředí Přírodního parku Novohradské hory, jehož toky odpovídají svým charakterem pstruhovému pásmu. Velké ryby jako jeseteři s délkou až 120 cm a kapři a amuři s váhou až 20 kg nenajdou v prostředí nádrže dostatek přirozené potravy a musí být dokrmovány, což jen zrychluje devastaci původních společenstev ryb, která se v tomto systému vyvíjela po staletí a měla by tudíž být objektem zvýšené ochrany. Vysazování dravců jako je štika do čistě „pstruhových vod“ s velkým podílem ohrožené střevle potoční je dokonce i v příkrém rozporu s pravidly rekreačního rybolovu provozovaného na pstruhových vodách,“ říkají Peterka a Jan Kubečka.
Velmi kontroverzní je i oplocení celé nádrže a přilehlých luk, což znemožňuje přístup k vodní ploše a omezuje turistické využití této jádrové části Přírodního parku Novohradské hory.
Společenské priority a kvalita vody
Odborníci rovněž upozorňují na to, že nádrž není izolovaný systém, jako např. louka, ale otevřený krajinný prvek, resp. vodní útvar propojující rozsáhlé povodí chráněných rašelinišť s povodím řeky Malše a přirozené migrační cesty původních druhů ryb.
Další společenskou prioritou je udržení kvality vody v přítocích řeky Malše a co nejnižšího zatížení vodárenské nádrže Římov fosforem z povodí Novohradských hor. Podobné projekty s dokrmováním nepůvodních druhů ryb zcela zásadně narušují přírodní poměry v povodí dotčeného území v Přírodním parku Novohradské hory a přispívají i ke zvýšenému odnosu fosforu.
Tištěnou petici je možné podepsat na recepcích Biologického centra AV ČR v Branišovské ulici 31 a v ulici Na Sádkách 7 v Českých Budějovicích, elektronickou ePetici je možné podepsat on-line na Portálu občana.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Slavomil Vinkler
18.4.2023 13:59smějící se bestie
18.4.2023 15:44 Reaguje na Slavomil VinklerJenom by nesměly skončit jako Šumava.
Rybolov - nezačíná to také tím sportovním, kdy ty chycené ryby pouští zpátky do vody, co !
Slavomil Vinkler
18.4.2023 16:20 Reaguje na smějící se bestieSlavomil Vinkler
18.4.2023 16:21 Reaguje na Slavomil VinklerMichal Ukropec
19.4.2023 05:30 Reaguje na Slavomil VinklerJindřich Duras
19.4.2023 13:07 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
19.4.2023 15:06 Reaguje na Jindřich DurasPetr Znachor
20.4.2023 07:42 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
19.4.2023 15:15 Reaguje na Jindřich DurasPetr Znachor
20.4.2023 07:40 Reaguje na Michal UkropecPokud vás zajímají konkrétní čísla, nejspíš bych je někde dohledal, ale bohužel na to teď nemám čas. Nicméně celá situace týkající se zlepšení kvality vody v Jordánu by mohla posloužit jako ukázkový příklad toho, jak by se to dělat nemělo. Nejdříve pod záminkou zlepšení kvality vody (a vybudování spodní výpusti) za velké peníze odtěžit sedimenty a pak po letech zjistit, že to nemělo na kvalitu vody téměř žádný vliv. Takže zpátky na začátek a řešit příčinu, t.j. vysoké znečišťující koncentrace fosforu na přítoku.
Michal Ukropec
20.4.2023 12:31 Reaguje na Petr ZnachorMichal Ukropec
24.4.2023 12:29 Reaguje na Petr ZnachorPetr Znachor
26.4.2023 06:39 Reaguje na Michal UkropecJiří Borovka
14.5.2023 05:04 Reaguje na Jindřich DurasLukas B.
18.4.2023 15:51Michal Kindl
18.4.2023 17:03 Reaguje na Lukas B.Břetislav Machaček
18.4.2023 17:27Pokud vlastník zjistí porušení podmínek pronájmu(pokud nějaké vůbec nastavil), tak může žádat nápravu a nebo nájem zrušit. Problém je tak u vlastníka, kterému je to asi lautr putna. V minulosti (za socíku) jedna MO ČRS hospodařila na soustavě chovných rybníků vybudovaných
na potoce v údolí. Po restitucích o rybníky přišla a majitel dostal
zpět místo kyselé mokré louky 3 chovné rybníky. Dokonce tak rychle,
že předmětem restituce byla i rybí obsádka, kterou následně "prodal"
výdejem povolenek na nově zřízeném revíru. Dnes soustava rybníků
chátrá a ten největší je v režimu chyť a pusť přerybněn trofejními
rybami nakoupenými z chovných rybníků (vyřazené chovné kusy). Ono
skutečné rybáře takový rybolov neláká, ale o blázny toužící ulovit
trofejní kus nemá majitel nouzi. Denně ulovit pár trofejních kusů, fotečka a drahá povolenka prostě někomu k radosti stačí.