https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kriticky-ohrozena-rybka-duhovka-se-poprve-rozmnozila-v-brnenske-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo

12.5.2024 02:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ryba duhovka Melanotaenia bowmani.
Ryba duhovka Melanotaenia bowmani.
Foto | Petr Šrámek / Zoo Brno
Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
 
Řadí se mezi druhy kriticky ohrožené vyhynutím, a to kvůli důlní a těžební činnosti. V oblasti výskytu druhu jsou vydané těžební koncese. „Je možné, že druh v přírodě vyhyne, tak jak se to stalo už několika druhům ryb nejen na tomto ostrově. Chov v lidské péči je proto mimořádně cenný a důležitý, protože může v budoucnu sloužit jako jediná archa druhu,“ uvedl kurátor plazů a ryb Petr Šrámek.

V Zoo Brno se duhovku podařilo rozmnožit poprvé. Potěr je odchováván ve speciálních akváriích v zázemí. Malé rybky aktuálně měří zhruba centimetr. „Mláďata rostou relativně pomalu, jedná se tak o dlouhodobou, náročnou a piplavou práci dochovat jedince do dospělosti. Máme ale zkušené chovatele a věřím, že to zvládneme,“ říká Šrámek.

Ryba duhovka Melanotaenia bowmani
Ryba duhovka Melanotaenia bowmani
Foto | Petr Šrámek / Zoo Brno

„Je spousta druhů, které potřebují chránit a každý má svůj význam. Rozmnožení každého kriticky ohroženého druhu, je proto velmi důležité,“ doplnila ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.

Duhovky jsou ryby austro-papuánské oblasti, často velmi výrazně zbarvené, existuje u nich pohlavní dvojtvárnost, samci jsou větší a barevnější, obzvlášť v období tření. Stále se popisují nové druhy. Mnoho jich má omezené areály rozšíření a je tak bohužel pravděpodobné, že již některé druhy vyhynuly před tím, než stihly být objeveny.


reklama

 
Věra Müllerová
Autorka je tiskovou mluvčí Zoo Brno.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist