https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-krenovskem-rybniku-v-tovacove-se-objevila-nadherna-cerna-labut.neutekla-vam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Křenovském rybníku v Tovačově se objevila nádherná černá labuť. Neutekla vám?

22.11.2023 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Labuť černá.
Labuť černá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Šafránek / Moravský ornitologický spolek
V těchto dnech se na Křenovském rybníku v Tovačově objevila nádherná černá labuť, která pravděpodobně někomu unikla z chovu. Jde o labuť černou, jejímž původním domovem je Austrálie. V Evropě se chová nejen v zoo, ale i v soukromých chovech.
 
Labuť černá je menší než u nás běžná labuť velká a díky jejímu černému zbarvení je nezaměnitelná.

Málokdo však ví, že nemá pouze černé peří. Její letky jsou bílé, což je vidět pouze v letu. Od naší labutě se odlišuje i převážně červeným zbarvením zobáku a výrazným bílým proužkem.

Jde o velmi krásného ptáka a proto se výjimečně objevuje i u našich chovatelů exotického ptactva, odkud občas unikne do volné přírody.

Podobně tomu tak bylo i v roce 2008, kdy se objevila na Zámeckém rybníku v Chropyni, nebo v letech 2014 až 2016 na Záhlinických rybnících. Vždy se jednalo o ptáky uniklé od chovatelů.

Labuť černá
Labuť černá
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Šafránek / Moravský ornitologický spolek

Labutě se živí převážně rostlinnou potravou, které bude v zimě nedostatek a proto by bylo dobré, aby se našel její majitel, který by si ji měl odchytit.


reklama

 
foto - Šafránek Jiří
Jiří Šafránek
Autor je místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist