https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nova-prezimovaci-stanice-pro-netopyry-vznikla-pod-zakladnou-jeskynaru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová přezimovací stanice pro netopýry vznikla pod základnou jeskyňářů

13.6.2020 10:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nově vybudovaná přezimovací stanice pro netopýry.
Nově vybudovaná přezimovací stanice pro netopýry.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jeskyňáři ze Speleologického klubu Praha mají v lomu Chlum v Českém krase svou základnu. Její podzemní prostory mají příhodné mikroklima, ideální pro přezimování netopýrů. Ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody tu proto vznikla přezimovací stanice.
 

Netopýři, kterých u nás žije 27 druhů, se o sebe umí postarat sami a zpravidla žádnou lidskou pomoc nepotřebují. Tedy do okamžiku, než se ukáže, že zimují v dutině stromu, který se má skácet, nebo že si našli úkryt v domě, který se má rekonstruovat. Zimu netopýři mimo zimoviště nepřežijí a jediná možnost, jak je v takové situaci zachránit, je převézt je na náhradní zimoviště.

A právě takové budou mít jeskyňáři pod svou základnou v Českém krasu. V prostorách pod ní byla vybudována podlaha a instalovány plastové regály, do kterých se dají plastové přepravky se zimujícími netopýry. Stanice se dovybaví závěsy z netkané textilie, které umožňují regulaci teploty a větrání, teploměrem, vlhkoměrem a drobným sanitárním vybavením. Zimoviště lze uzamknout a zajistit tak vstup pouze oprávněným osobám, netopýry zde tak nikdo neruší. Pro všechny činnosti související s provozem stanice bylo potřeba vyřídit také veškera potřebná povolení.

Jarní vypouštění zachráněných netopýrů.
Jarní vypouštění zachráněných netopýrů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Během první zimy zde bylo umístěno k přezimování 228 netopýru, celkem 5 druhů. Někteří netopýři ve stanici zimovali 140 dní, během této doby bylo provedeno 21 kontrol. Příliš hubení netopýři byli dokrmováni. Zvířatům byla pravidelně doplňována voda, čištěny misky, kontrolována teplota prostředí na zimovišti.

Na jaře pak ve vhodné době proběhlo řízené probuzení a většina netopýrů byla vypuštěna zpět do přírody nedaleko místa nálezu. Netopýři, které nebylo možné již pro jejich stav či následky zranění vypustit, zůstávají v trvalé péči ochránců a jsou pak využíváni pro vzdělávací a výchovné prezentace.

Pokud chcete podpořit ochranu netopýrů, můžete poslat daru na veřejnou sbírku „SOS netopýr – na záchranu a péči o nalezené, zraněné a hendikepované netopýry včetně netopýřích kolonií“.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist