https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/opravu-rybniku-v-poodri-proverila-povoden.dnes-jsou-dokoncene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opravu rybníků v Poodří prověřila povodeň. Dnes jsou dokončené

11.12.2020 06:37 | STUDÉNKA (Ekolist.cz)
Soustava čtyř rybníků v PR Bažantula se nachází v Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Soustava čtyř rybníků v PR Bažantula se nachází v Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK
Na rybnících v přírodní rezervaci Bažantula se dva roky pracovalo. Rozsáhlé stavební a zemní práce na obnově rybniční soustavy u Studénky jsou nyní dokončeny. Opravené hráze a technické objekty rybníků mají umožnit lepší péči o vzácné rostliny a živočichy, protože umožní vhodnou manipulaci s vodní hladinou rybníků.
 

Přírodní rezervace Bažantula chrání čtyři rybníky se vzácnými rostlinnými společenstvy v chráněné krajinné oblasti Poodří. Rybníky byly v nevyhovujícím technickém stavu, který neumožňoval běžné hospodaření a vhodnou péči o zdejší přírodní bohatství.

„Opravily se poškozené hráze a technické objekty, obnovila litorální pásma, zvětšily plochy rákosin a odbahnily se zdrže rybníků,“ popisuje úpravy Jan Klečka z AOPK, která zdejší rybníky spravuje a proto úpravy i platila. „Celé dílo ještě těsně před dokončením prověřila říjnová povodeň, kdy rybníky na několik dní zmizely pod hladinou rozvodněné Odry. Zaplavení naštěstí stavba přečkala prakticky bez poškození,“ dodává Klečka.

Rybník během opravy.
Rybník během opravy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK

Rybníky jsou domovem mnoha vzácných a chráněných druhů, zejména obojživelníků a ptáků. Žije zde kuňka ohnivá, rosnička zelena, zelení skokani a z ptáků například bukač velký, chřástal vodní, rákosník velký nebo moták pochop.

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady dosáhly výše 51,8 mil. Kč, přičemž výše poskytnuté dotace činila 50,3 mil. Kč.

„Na obnovu přirozeného vodního režimu krajiny šlo od roku 2014 z Operačního programu Životní prostředí více než čtyři miliardy korun na téměř 500 větších projektů, další téměř dvě stovky projektů v objemu cca 1,5 mld byly schváleny minulý týden,“ vypočítává investice František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Stovky menších projektů byly podpořeny z národních dotačních programů rezortu životního prostředí.

Agentury ochrany přírody a krajiny se snaží na konkrétních příkladech ukazovat, co je možné pro zadržení vody v krajině a obnovu její rozmanitosti dělat.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

11.12.2020 11:47
Dobrá práce! Díky za to.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist